حصرشکنان-33
صدّام برای کمرنگ کردن اثرات ناکامیهای نیروهای مسلح عراق، انصراف از ادامه تلاش برای اشغال آبادان را اقدامی آگاهانه و خودخواسته بهمنظور نداشتن مقاصد توسعهطلبانه در سرزمین جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و در همين ارتباط، بعد از يازدهمين نشست سران عرب كه در 6 آذر 1359 در «امان» پايتخت اردن تشكيل شد، چنين ميگويد: «ما نميخواهيم كشورگشايي كنيم. ما فقط ميخواستيم، تهديد ايران را از شهرهاي خود دور سازيم!»

فرمانده‌ عمليات، سرهنگ شكرريز، مشغول طرح نقشه براي جلوگيري از نفوذ دشمن به شهر است. او را افسري مصمم، قاطع و با اخلاص ديدم. خلاصه‌ طرح چنين بود: از پاسگاه ژاندارمري(دروازه‌ خسروآباد)، نيروهاي مركب از سپاه و بسيج، ارتش و داوطلبان مسلح به‌طور منظم در طول جاده‌ خسروآباد استقرار يافته و همگي قسمت چپ جاده را كه محل استقرار نيروي دشمن است، زير آتش گيرند و نيروي هوايي نيز وارد عمل شود و موضع استقرار دشمن را بكوبد. اين طرح را به افسران و سرگردها ابلاغ كرد كه به‌دنبال مأموريت بروند. خود نيز با هنگش عازم جبهه شد.» (كاظمي، 102:1389)

سردار سرتيپ پاسدار مرتضي قرباني نيز در اين ارتباط عنوان داشته‌اند: «به ما اطلاع دادند و قرار شد برويم، اما هيچ كس آن‌جا را بلد نبود. صبح اول وقت يك گروهان همان‌جا جمع و جور كرديم متشكل از نيروهاي اصفهاني كه از سيستان و بلوچستان به آبادان رسيده بودند و يك گروهان هم از برادران ارتشي به فرماندهي سرهنگ كهتري كه از خراسان آمده بودند.» (ويژه نامه‌ روزنامه‌ خراسان، 14:1389)

درگيري با شد‌ت آغاز مي‌شود، در اين نبرد 280 نفر از نيروهاي بعثي به هلاكت رسيدند و 130 نفر از آنها نيز به اسارت در ‌آمدند. رزمندگان ايراني به‌خوبي موفق شدند تا از نفوذ نيروهاي دشمن به شهر آبادان جلوگيري كنند. السامرايي درباره‌ اين عمليات عنوان داشت:«نيروهاي ما تلاش كردند از طريق رود بهمن‌شير كه رودي است موازي اروندرود، از جنوب آبادان عبور نمايند، ولي به‌دليل مقاومت سنگين در اين عمليات ناكام و همچنان در مجموعه‌هاي دربسته، در فضاي باز و زير جهنمي از گلوله باران نيروهاي ايراني باقي ماندند.» (وفيق السامرايي:66)

نيروهاي عراقي بعد از اين شكست، سعي كردند از طرف فياضيه (بين ايستگاه 12 و خرمشهر) به سمت آبادان پيشروي كنند كه در اين منطقه نيز با مقاومت دلاورمردان اسلام مواجه و عقب‌نشيني نمودند. اين عمليات تا 18 آبان 1359 ادامه داشت و سرانجام نيروهاي بعثي از روستاي نخلستان عبادي نيز پاكسازي و تا 4 كيلومتري شمال رودخانه‌ بهمن‌شير مجبور به عقب‌نشيني گرديدند. وقتی نیروهای عراقی با وجود اجرای حملات شدید و تلاش‌های فراوان برای عبور از رودخانه‌ بهمن‌شیر و اشغال و تصرّف جزیره‌ آبادان موفقیتی به‌دست نیاوردند و نتوانستند خط مقاومت رزمندگان خودی را در کرانه‌ شمالی بهمن‌شیر در هم شكسته و وارد شهر آبادان شوند،[1] به اجبار طرح ادامه‌ تلاش برای اشغال جزیره‌ آبادان را کنار گذاشتند و به تحکیم مواضع پدافندی منطقه‌ سرپل و نگهداری همان بخش کوچک اشغالی شرق کارون که حداکثر 15 کیلومتر عرض و 15 کیلومتر طول داشت، اکتفا نمودند. ذكر اين نكته الزامي به نظر مي‌رسد كه مقاومت رزمندگان ايراني در ذوالفقاريه باعث شد تا صدّاميان متوجّه ی ناتواني خود شوند و راهبرد جنگ برق‌آساي آنها به جنگ فرسايشي مبدل گردد.

يكي از افسران اسير عراقي در ارتباط با عبور نيروهاي عراقي از بهمن‌شير چنين عنوان داشته است: «نيرويي كه از بهمن‌شير عبور نمود، براي پيش روي با ناكامي مواجه گرديد؛ زيرا نيرویي كه از رودخانه عبور كرد، تلفات بسيار زيادي داد، ‌طوري كه فرمانده‌ سپاه عراق دستور عقب‌نشيني صادر ‌کرد. بنا به‌دلايل گوناگون، فرماندهي نظامي عراق لزوم اتّخاذ يك موضع دفاعي در شرق كارون را احساس مي‌كرد تا به اين وسيله آبادان را كماكان در محاصره قرار دهد، اما به آن حمله نكند؛ چراكه هنوز تجربه‌ی حمله به محمره(خرمشهر) در مقابل ديدگان فرماندهان نظامي ارتش بعث عراق قرار داشت[2] (سروري و جاوداني،55:1384(.

به اين‌ترتيب، اولين پيروزي عمده‌ نيروي زميني ارتش ‌در عقب راندن دشمن متجاوز همراه با ساير رزمندگان اسلام در نبردهاي زميني اتفاق ‌افتاد. صدّام كه بعد از هجوم وحشيانه به ايران اسلامي، در يك صحنه‌ رزمي با مقاومت سرسختانه‌ رزمندگان اسلام مواجه شده بود، براي اولين بار طعم شكست در عمليات زميني و تأمين نشدن اهدافش را مي‌چشد. در اين عمليات كه تا روز 18 آبان 1359نيز ادامه مي‌يابد، علاوه بر كشته و زخمي شدن حدود سيصد نفر از نفرات دشمن و به اسارت درآمدن 130 نفر از بعثيون عراقي، تعداد زيادي از انواع خودرو، نفربر، لودر و بولدوزر، اسلحه‌ سبك و مهمات به غنيمت رزمندگان اسلام در مي‌آيد.

صدّام برای کمرنگ کردن اثرات ناکامی‌های نیروهای مسلح عراق، انصراف از ادامه‌ تلاش برای اشغال آبادان را اقدامی آگاهانه و خودخواسته به‌منظور نداشتن مقاصد توسعه‌طلبانه در سرزمین جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و در همين ارتباط، بعد از يازدهمين نشست سران عرب كه در 6 آذر 1359 در «امان» پايتخت اردن تشكيل ‌شد، چنين مي‌گويد: «ما نمي‌خواهيم كشورگشايي كنيم. ما فقط مي‌خواستيم، تهديد ايران را از شهرهاي خود دور سازيم!» اين گفته كه به‌دلیل مقاومت دلیرانه و سرسختانه‌ی رزمندگان دلیر و جان برکف مدافع آبادان و شكست نيروهاي عراقي در اين حوزه مطرح ‌گرديد، بيانگر ناتواني عراقي‌ها در پيش روي در خاك ايران بود.

 

منبع: حصرشکنان، عسگری، شاداب، 1392، سوره سبز، تهران

 


1. ذكر يك نكته الزامي به‌نظر مي‌رسد: « مهم‌ترين دليل براي انصراف عراقي‌ها از تصرف آبادان تا مقطع شكستن حصر آبادان، مقاومت شديد دلاورمردان نيروي زميني به‌همراه ساير قواي مسلح در طول يك‌سال قبل از آن بود كه در عمل اين اجازه را به آنها نداد تا اقدامي مشابه خرمشهر انجام دهند و به اين ترتيب، عملاً زمين‌گير شدند.

2. براي كسب اطلاعات بيشتر رجوع شود به «تحليل شكست آبادان به روايت اسراي عراقي» كه در فصلنامه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منتشر شده است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده