عملیات پدافندی اروند(37)
از: قرارگاه عملیاتی نزاجا (دزفول) شماره: 170/0/84/401 به: نزاجا (مد عملیات) تاریخ: 8/8/1359 [نیازمندیهای قرارگاه اروند] بازگشت به 324-8/8/59 ادامه­ دفاع از شهرهای خرمشهر وآبادان به عهده­ فرماندهی اروند گذاشته شده و آن فرماندهی با دریافت پشتیبانی های مورد نیاز از نهاجا، نزاجا و نداجا، عملیات را طرحریزی و هدایت می­نماید و با توجه به اینکه فرماندهی کل قوا در منطقه بوده­اند، اوامر حضوری نیز به مسئولین امر داده اند. قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب در حال حاضر مسئولیت عملیات منطقه­ دزفول را به عهده دارد. دستور فرمایید هرگونه نیازمندی تقویت آبادان به وسیله­ قرارگاه اروند درخواست و مستقیماً از طریق ستاد نزاجا در تهران واگذار شود. سرهنگ ستاد حسینی

*****

از: نزاجا ـ عملیات  

شماره: 324

به: قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب ـ دزفول 

آگهی به ل 92 زرهی

تاریخ: 8/8/1359

[نجات شهر آبادان]

 

برابر اعلام سماجا مستند به گزارش سپاه پاسداران اطلاعات واصله از آبادان حاکی است که شهر آبادان از دو طرف در محاصره می­باشد و جاده خاکی اهواز ـ آبادان که در آن رفت و آمد می‌کردند بسته شده است. یک ستون از نیروهای خودی بر اثر آتش دشمن فرار نموده­اند و احتمال محاصره ستون و سقوط شهر بالاست. ضمناً در مورخه­ 7/8/59، آتش توپخانه مهاجمین اهواز را به شدت کوبید و تاکنون 30 نفر شهید از مردم غیر نظامی به جا مانده است. مراتب جهت آگاهی و اقدام مقتضی ابلاغ می‌گردد. دستور دهید هرگونه کمکی که امکان داشته باشد جهت نجات شهر از سقوط به عمل آید.

ف نزاجا ـ سرتیپ ظهیرنژاد

*****

از: نزاجا معاونت عملیات و اطلاعات (مد عملیات)

شماره:216-6-08-201

به: قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب ـ دزفول 

تاریخ: 7/8/1359

[کمیسیون فرماندهان]

 

     
یک نامه با طبقه­بندی سری و ارجحیت آنی طی شماره­ 275-06-201-9-4/8/59 به عنوان تیمسار جانشین ریاست مشترک از طریق ستاد مشترک به منطقه ارسال گردیده است که یک کمیسیون باید با حضور فرماندهی کل نیروهای مسلح و فرماندهان نیروهای سه‌گانه تشکیل و در مورد آن تصمیم­گیری شود که فتوکپی آن به وسیله­ پیک امروز مورخه 7/8/59 به عنوان فرماندهی کل قوا به آن قرارگاه ارسال خواهد شد. استدعا می­شود مقرر فرمایید در تماس با تیمسار جانشین ریاست ستاد مشترک متن آنرا به عرض آن فرماندهی برسانند.

ف نزاجا ـ سرتیپ ظهیرنژاد

*****

از: نزاجا ـ معاونت عملیات و اطلاعات

شماره: 314

به: ف عملیات آبادان

آگهی به ل 92 زرهی

تاریخ: 8/8/59

[خطر نابودی پالایشگاه نفت]

 

برابر اعلام وزارت نفت نیروهای عراقی تا سه کیلومتری آبادان رسیده­اند و شهر آبادان را مورد حملات پی در پی قرار داده است و تأسیسات پالایشگاه نفت در خطر نابودی قرار دارد و تأخیر هر لحظه موجب خسارات جبران‌ناپذیری خواهد شد. دستور فرمایید با توجه به درخواست وزارت نفت اقدام لازم مبذول دارند.

سرهنگ نوبهار 

*****

از: نزاجا ـ معاونت عملیات و اطلاعات  

شماره: 315

به: قرارگاه مقدم نزاجا تاکتیکی در دزفول 

آگهی به ل 92 اهواز

تاریخ: 8/8/1359

[فعالیت دشمن در آبادان]

 

 

1- در خرمشهر وضعیت دشمن تغییری نکرده و آبادان در تمام مدت زیر آتش سنگین دشمن قرار دارد.

2- آبادان: دشمن از ایستگاه 7 در امتداد رود بهمنشیر حدود 15 کیلومتر به طرف خسروآباد پیشروی کرده و با تانک و توپ مستقر در موضع‌ها منطقه خسروآباد را در شعاع عمل سلاح­های خود قرار داده است و عبور و مرور از جاده‌ آبادان به سمت ماهشهر به هیچ عنوان مقدور نیست و در سایر راهها با احتیاط می‌باشد و دشمن در 15 کیلومتری تا این ساعت مستقر گردیده است.

3- ارتش عراق در نظر دارد در جهت پروازی خط مواصلاتی در محل پل مهندسی در جنوب سلیمانیه جاده احداث نماید، منتها این جاده در کیلومتر 60 جاده­ خرمشهر ـ اهواز می­باشد. عرض جاده 8 متر و شانه های طرفین 2 متر برآورد شده است.

4- دولت عراق در نظر دارد از پل نشوه در منطقه الدیریک یک جاده به طول 105 کیلومتر به اهواز احداث نماید در حال حاضر قسمت اعظم این جاده زیر سازی شده است.

مراتب جهت آگاهی و اقدام لازم اعلام می­گردد.

سرهنگ نوبهار 

*****

از: هنگ ژاندارمری آبادان (رکن سوم)  

شماره: 55/49/82/401/3

به: فرماندهی عملیات آبادان و خرمشهر

موضوع: نفوذ دشمن در آبادان

تاریخ: 9/8/1359

 

پیرو گزارش شماره­ 527-50-84-401-3 – 6/8/59 52-42-84 -401-3-8/8/59

گزارش مجدد واصله از گروهان ژاندارمری آبادان حاکی است که برابر اطلاع نیروی پیاده­ دشمن که به استعداد 400 الی 500 نفر تخمین زده می­شود پس از عبور از رودخانه­ بهمنشیر از حوالی قریه قبرستان وارد شده و مشغول تیراندازی می­باشد. اهالی آن محل این موضوع را تأیید کرده‌اند. چنانچه کوششی برای راندن آنها نشود، راه ارتباطی خسروآباد و گارد ساحلی را کاملاً در اختیار خواهند گرفت و جاده مذکور در حال حاضر در برد سلاح سبک آنان می­باشد و نیاز مبرم به دفاع شدید می­باشد. با عنایت فوق مقرر فرمایید اقدامی سریع دراین مورد به عمل آید تا از بسته شدن تنها راه ارتباطی خسروآباد به گارد ساحلی جلوگیری به عمل آید.

فرمانده­ هنگ ژاندارمری آبادان ـ سرهنگ2 عبداللهی

*****

از: هنگ ژاندارمری آبادان ـ رکن سوم   

شماره: 53-49-84-401-3

به: فرماندهی عملیات آبادان و خرمشهر

موضوع: نفوذ دشمن در آبادان

       تاریخ: 9/8/1359

 

 گزارش واصله از گروهان ژاندارمری آبادان خبرهای متعددی رسیده که در شب گذشته نیروهای دشمن از رودخانه­ بهمنشیر در حوالی خضر و قریه الموالیه و توامر و خیابان 15 عبور کرده و وارد آبادان شده­اند وتعدادی گروگان را با خود به آن طرف آب و آبادی مذکور برده­اند و احتمالاً در حال حاضر در نخلستان­ها در آن طرف رودخانه­ بهمنشیر مستقر شده­اند. همان‌طور که قبلاً به عرض رسید، گروهان مذکور از پاسگاه تا آخر آسفالت جمشیدآباد در این طرف رودخانه مذکور نیرویی ندارد و در آن طرف هم تنها پاسگاه بهمنشیر می­باشد و هیچ‌گونه نیروی دیگری وجود ندارد و نیروی دشمن در فاصله­ی مذکور ساده می­باشد و اضافه نمود همچنانکه نفوذ نیز کرده­اند. استدعا می­شود نسبت به تأمین محلهای مذکور و محل هایی که قبلاً گزارش شده اقدام سریع مبذول فرمایید.

فرمانده­ هنگ ژاندارمری آبادان ـ سرهنگ2 عبداللهی

*****

از: عملیات

شماره: 533-11088-35

به: قرارگاه اروند ـ ماهشهر

آگهی: به ل92 زرهی، قرارگاه تاکتیکی جنوب

تاریخ: 9/8/1359

[ورود دشمن به شهر آبادان]

 

 

برابر اعلام سماجا به گزارش شاجا دشمن روز جاری وارد شهر آبادان شده چنانچه تا ظهر نیروی کمکی نرسد آبادان سقوط خواهد کرد. مراتب جهت هرگونه اقدام اعلام می­گردد.

ف نزاجا ـ سرتیپ ظهیرنژاد

*****

از: لشکر92 زرهی اهواز  

شماره: 95-48-201

به: ستاد عملیاتی اروند

تاریخ: 10/8/1359

[قصد دشمن در نصب پل]

 

 

بنا به اطلاع رسیده از سپاه پاسداران آبادان، در ساعت 3 بعدازظهر مورخه­ 9/8/59 تعدادی نیروی دشمن از پشت گورستان و از طرف بیابان ذوالفقاری وارد آبادان شده و دشمن قصد دارد رو به روی سردخانه بر روی رودخانه بهمنشیر پل بزند.

ف ل 92 زرهی اهواز

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده