حصرشکنان-28
با شروع «غائله جبهه التحرير» در خرمشهر گروهی از تکاوران نیروی دریایی به فرماندهی «عیسی حسینی­بای» براي برقراری امنیت وارد خرمشهر شدند و در يك همکاری نزدیک با سپاه پاسداران خرمشهر که با فرماندهی سرلشكر پاسدار شهيد «محمد جهانآرا» اداره میشد، باعث برقراری امنیت کامل در خرمشهر مي­شوند. عملكرد خوب اين تكاوران باعث مي­شود آقای «دكتر محمّدی» فرماندار خرمشهر از تکاوران نیروی دریایی به­واسطه برقراری امنیت در خرمشهر تقدير كتبي بهعمل آورد و در ادامه نيز درخواست دیگري کند مبنی بر حضور گروهی دیگر از تکاوران در این شهر كه واحد سوّم تکاوران نيز به فرماندهی شهید «محمدعلی صفا» که در بندر امام خمینی(ره) مستقر شده بودند، به خرمشهر اعزام مي­گردند.

در آغازین روز جنگ تحمیلی مأموریت «دفاع ازخرمشهر» به ناخدایکم هوشنگ صمدی، فرمانده‌ گردان تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، محول مي­شود[1]. ايشان همراه 600 نیروی تکاور و تجهیزاتی همچون      موشک انداز تاو، تیربارکالیبر50، آر.پی.‌چی7، خمپاره انداز120و تفنگ106 و سایر سلاح انفرادی به سوی خرمشهر اعزام مي­گردد. دشمن بعثی در همان­روز، با دو لشکر زرهی و مکانیزه و یک تیپ کماندويی از سمت شلمچه حملات گسترده‌ای را برای تصرف خرمشهر آغاز کرده بود و نيروهاي مردمی به کمک تکاوران نیروی دریایی اولين درگیری‌ها را از پل‌نو آغاز مي­کنند. رزمندگان اسلام، در چهارمین روز مقاومت در خرمشهر موفق مي­شوند پاسگاه شلمچه‌ ایران را که در تصرف نیروهای عراقی بود، آزاد و همچنین، پاسگاه شلمچه‌ عراقی‌ها را در همان شب تصرف کنند و حتي 20 اسیر عراقی را در آن پاسگاه به اسارت خود درآورند. بيش از نيمي از شهداي شاخص و آزادگان و جانبازان سرافراز نيروي دريايي ارتش در طول دفاع مقدس از كاركنان اين گردان هستند.

مقاومت رزمندگان ايراني مورد تأييد دشمن بعثي نيز قرار گرفت، آن‌جايي كه عنوان مي­دارد: «صادقانه بگويم ايراني­ها در اين نبرد جانانه مقاومت كردند تا حدي كه تصرف و اشغال اين شهر براي ما پرهزينه و بسيار مشكل شد. آنها تلاش زيادي مي­كنند تا دوباره آن را پس بگيرند و پايگاه­هاي خود را آزاد كنند. اين مسأله حتي پس از آن­كه به پشت پل خرمشهر عقب رانده شده بودند، ادامه يافت. آنها در هر مرحله تا سرحد مرگ دفاع كردند و توانستند تلفات سنگيني به نيروهاي ما وارد کنند (وودز، 107:1389).

از ديگر عمليات­هاي مهم انجام شده در اين مقطع زماني، ­بايد به موارد زير اشاره کرد:

1. پدافند سوسنگرد

درگيري در منطقه‌ پاسگاه‌هاي مرزي سوبله، رشيديه و صفريه در مرز ايران از اوايل شهريور 1359 آغاز شده بود و لشكر92 زرهي خوزستان، تيپ سوم خود را از دشت‌ آزادگان با مأموريت اشغال مواضع پدافندي در منطقه مستقر نمود. از روز 31 شهریور تا 7 مهر 1359 به‌مدّت هشت روز يكي از سنگين‌ترين نبردهاي ابتدایي جنگ در منطقه‌ سوسنگرد به‌وقوع پيوست. در روز هشتم نبرد، خلبانان شجاع نيروي هوايي و هوانيروز قهرمان بيشترين تلاش و توان خود را در پشتيباني هوايي از نيروهاي زميني انجام دادند.

در پي تأكيد و دستور مقام معظم رهبري(مدظله العالي) كه در آن‌ زمان نماينده‌ امام(ره) در شوراي‌عالي دفاع بودند، به مرحوم سرهنگ(سرتيپ دوّم) قاسمي، فرمانده ی وقت لشكر92 تدابير اتخاذشده مبني بر به‌كارگيري گروه رزمي148 از ل77 خراسان در محور حميديه- سوسنگرد را ابلاغ کردند و ضرباتي كه تيم شكار تانك گروه عمليات نامنظم شهيد چمران به عراق وارد آورد، باعث شد، دشمن از اين مسير عقب‌نشيني کند و تانك‌هاي بسياري را از خود به‌جا بگذارد. در اين عمليات، از نزديك شدن دشمن به اهواز جلوگيري شد و از پيوستن نيروهاي عراقي در منطقه‌ سوسنگرد با ديگر نيروهاي جاده‌ اهواز ـ خرمشهر ممانعت گرديد.

 

2. تاخت شبانه در پل‌نو خرمشهر

این عملیات با شرکت گردان ‌یکم تکاوردریایی، يگان­هاي نيروهاي زميني ارتش، دانشجويان دانشكده‌ افسري و تعدادي از نیرو‏های فدائیان اسلام(شامل بسیج خرمشهر و نیروهای‏مردمی) به منظور نابودی متجاوزان و تأخیر در پیشروی آنها طرح­ریزی و اجرا گردید. اين یگان‌ها در ساعت 10 ‏مورخ 14/7/1359 ‏تک غافلگیرانه‏ای را به محل تجمع لشکر3 ‏زرهی عراق در منطقه‌ عمومی پل‌نو اجرا نمودند. در نتیجه‌ این عملیات که ‏حدود 4 ‏ساعت به­طول انجامید، دشمن تلفات انسانی شدیدی را متحمل و تعداد قابل توجهی از تجهیزات و ادوات زرهی آنها منهدم ‏­شد و این عملیات باعث کندي آهنگ پیشروی دشمن گردید.

 

3. آفند و پدافند در محور ماهشهر آبادان

در تاریخ 21/7/1359 در حالی که نبرد شدیدی در جبهه‌ی خرمشهر ادامه داشت، لشكر3 ‏زرهی عراق با عبور از رودخانه‌ کارون ‏در محور مارد، موفق شد تا 5/2 کیلومتری سه راهی آبادان پیش روی نماید. دشمن قصد داشت با عبور از ایستگاه‌های 12 و 7 ‏وارد جزیره‌ آبادان شود که با مقاومت شدید یگان‌های تکاوردریایی و نیرو‏های مردمی مواجه شد و سه‌راهی آبادان – ماهشهر – اهواز را تصرف و به­منظور محاصره‌ آبادان به­طرف جنوب پیشروی كرد و پس از دسترسی به رودخانه‌ بهمن‌شیر در شمال شرقی آبادان مستقر گردید.

دشمن بعثی قصد داشت با عبور از رودخانه‌ بهمن‌شیر در کوی ذوالفقاریه، محاصره‌ آبادان را کامل کند، اما در ‏تاریخ 9‏/8/1359‏ تکاوران دریایی به کمک گردان153 اعزامی از لشكر77 و رزمندگان بسیجی عملیات غرورآفرینی را در کوی ذوالفقاری انجام دادند و با عقب راندن دشمن از غرب رودخانه‌ بهمن‌شیر و نخلستان ابوعبادی از سقوط ‏شهر آبادان جلوگیری کردند.

دشمن پس از تحمل تلفات و ضایعات سنگین و از دست دادن سرپل در ساحل غربی بهمن‌شیر، مجبور ‏به عقب‌نشینی از جزیره‌ آبادان شد و در جنوب جاده‌ ماهشهر ـ آبادان مستقرگردید. در این عملیات، 280 نفر از متجاوزان کشته و 130 ‏نفر اسیر شدند و مقادیر زيادي تجهیزات مهندسی، خودرو و سلاح به غنیمت گرفته شد. همچنین بخش زيادي از جنگ‌افزارها و تجهیزات آنان منهدم و تعدادی از نفربرهای لشكر3 زرهی دشمن در حین عبور از رودخانه‌ بهمن‌شیر غرق شدند. بی‌هيچ ترديدي، موفقيت ارتش بعث عراق در تهاجم به جزيره‌ آبادان سرنوشت جنگ را به­طور جدي تحت­الشعاع خود قرار مي­داد.

 

4. پدافند در اروندرود

پس از اشغال خرمشهر و جاده‌ ماهشهرـ آبادان از سوي دشمن بعثی، به­منظور ممانعت عبور نیروهای دشمن از رودخانه‌ اروندرود و تصرف جزیره‌ آبادان از سوی فرماندهی اروند، مأموریت دفاع از کرانه‏های اروندرود به نیروی دریایی ارتش جمهوري اسلامي ايران و ژاندارمري واگذار گردید. اين نيرو، گروه‏های رزمی تکاور و تفنگدار دریایی خود را با آتش‌بارهای سنگین در بخش جنوبی خرمشهر، جزیره‌ مینو، منطقه‌ دیری‌فارم و خسروآباد مستقر كرد تا از جزیره‌ آبادان در محورهای یاد شده دفاع کند و به ­این منظور و پشتیبانی جبهه‌ جنوبی کشور، پایگاه موقت دریایی بندر ماهشهر ایجاد گردید که پيرو آن نیروهای تازه ‌نفس نیروی زمینی و برادران سپاه پاسداران با تجهیزات آمادی، پزشکی و سلاح به­وسيله‌ هواناو، بالگرد، قایق و لنج‏های نداجا،      به ­منطقه ترابری ‌شدند. عمليات آمادرساني به نيروهاي مدافع آبادان به­وسيله‌ نيروي دريايي ارتش، تأثير بسيار مهم و تعيين­كننده‌اي در جلوگيري از سقوط شهر داشت. نیروی دریایی در مدت زمان این عملیات پدافندی اقداماتی به­ شرح زير انجام داد:

  • انجام عملیات گشت و شناسایی در سواحل اروندرود( به طول 84 کیلومتر)؛
  • اجرای آتش سنگین و مداوم روی مواضع دشمن و وارد کردن تلفات و ضایعات سنگین به دشمن؛
  • جلوگیری از نفوذ نیروهای ویژه و غواص دشمن از طریق رودخانه و دریا؛
  • ایجاد ایستگاه‏های راداری و شنودی در رأس‌البیشه، قفاص و نهر قاسمیه       به­منظور زير نظرداشتن حرکات دشمن؛
  • اعزام نیروهای متخصص نفوذی(اطلاعاتی و عملیاتی SBS) با اهداف شناسایی سواحل و مواضع دشمن؛
  • آموزش قایقرانی، غواصی و عملیات تکاوری به رزمندگان سپاه و بسیج؛
  • استقرار هدف‌های کاذب راداری در مکان‏های مورد نظر براي انحراف موشک‏های دشمن.

 

5. آزادسازي سوسنگرد

قبل از ۲۵ آبان ۱۳۵۹ گزارش مي­رسد كه ارتش عراق سوسنگرد را تصرف كرده است. مرحوم سرهنگ(سرتيپ دوم) قاسمي، فرمانده‌ لشكر92 در تماس تلفني به مقام معظم رهبري(مدظله العالي) مي­گويد: «حضرت آقا! اگر اين تيپ نباشد، من واحدي ندارم تا كار كنم.» ايشان نيز با امام خميني(ره) تماس ‌گرفتند و حضرت امام(ره) نيز دستور دادند: «سوسنگرد تا فردا بايد آزاد شود.» سپس مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، دستور معظم­له را به مرحوم ظهيرنژاد ابلاغ و دستور دادند كه تيپ۲ را در اختيار لشكر۹۲ بگذارد. معظم­له به مرحوم سرهنگ قاسمي زنگ زدند و ­فرمودند: «تا ۵ دقيقه‌ ديگر ظهيرنژاد تماس مي‌گيرد و تيپ ۲ را در اختيار شما قرار مي‌دهد.» سپس مقام معظم رهبري(مدظله العالي) نامه‌اي در ساعت ۱:۱۰ بامداد روز دوشنبه 26/8/59 به فرمانده‌ لشكر بدين شرح مرقوم مي­فرمايند:

 سركار سرهنگ قاسمي، فرمانده‌ی لشكر ۹۲ زرهي اهواز،

با سلام،

شنيدم تيمسار ظهيرنژاد به شما تلفن كرده‌اند كه تيپ۲ فردا وارد عمل نشود، مگر بنا به امر. منظورشان امر آقاي رئيس­جمهور است. من اين عدول از تصميم عصر را قابل توجيه نمي‌دانم. اين به معناي تعطيل يا به ناكامي كشاندن عمليات فرداست. استعداد دشمن چنان است كه آن دو گروهان پياده ياراي كار درستي در برابر آن ندارند و اگر تيپ وارد عمل نشود، در حقيقت تك انجام نگرفته است. صبح اگر براي تصميم نهايي بخواهيم منتظر آمدن تيمسار ظهيرنژاد بمانيم، وقت خواهد گذشت. جوانان ما در سوسنگرد حداكثر تا صبح مقاومت خواهندكرد و صبح زود اگر ما قدري بار دشمن را سبك نكنيم، همه نابود خواهند شد و شهر كاملاً سقوط خواهد كرد. خلاصه اين‌كه     به ­نظر و تشخيص ما كار بايد به همان روال كه عصر صحبت شد، پيش برود و تيپ آماده باشد كه صبح وارد عمل شود؛ در غير اين­صورت مسئوليت سقوط سوسنگرد با هر كسي است كه از اين تصميم عدول كرده است.

 

 سيّدعلي­خامنه‌اي

 

 منبع: حصرشکنان، عسگری، شاداب، 1392، سوره سبز، تهران

 


1. گردان تكاور نيروي دريايي به­همراه گردان ژاندارمري ساحلي خسروآباد، رزمندگان سپاه پاسداران، گردان151 دژ و گردان­هاي232 تانك و 165مكانيزه از تيپ1 لشكر92زرهي، يك آتش­بار 175ميليمتري و يك آتش­بار130 ميليمتري از توپخانه‌ لشكر92 و نيروهاي مردمي نيز در اين درگيري­ها حضوري فعال داشتند (بهروزي و پورداراب،17:1384).

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده