فرماندهان صدام (21)
حمدانی: در آن زمان، سپهبد سعد جبوری جانشین رئیس ستاد ارتش بود. او افسر بینظیری بود که در سال 1991م به وزارت دفاع منصوب شد. اما در آن زمان، با این توجیه نیروهایمان را به آن بیراهه فرستاد که فکر میکرد این حرکت مبتنی بر بهترین اطلاعاتی است که در اختیار دارد. بعدها فهمیدیم که حمله ایرانیان از نقطه دیگری صورت گرفته است. در 17فوریه مشخص شد ک عملیات اصلی دشمن در منطقه سپاه هفتم عراق انجام میشود. اما دیگر دیر شده بود و ایرانیان توانستند فاو را بگیرند.

یکی از گردان‌های شناسایی ما در دورترین نقطه فاو در راس البصره مستقر بود که عناصر آن واقعا افراد جسوری بودند. از طریق مکالمات بی سیم می‌شنیدم که فرمانده گردان پابه‌پای سربازانش می‌جنگد و چون مهماتشان تمام شده، درخواست کمک می‌کنند. اما آنها برای سه روز در آن شرایط به حال خود رها شدند تا اینکه باز از طریق بی‌سیم شنیدم که آن فرمانده در 19 فوریه اسیر شد و چون تنها صدایش را دریافت می‌کردم، هیچ وقت متوجه نامش نشدم، اما نسبت به او احساس همدردی می‌کردم و آرزو داشتم ای‌کاش می‌توانستم کاری برایش انجام دهم.

پیش از این نیز همین سناریو در سال 1984م اتفاق افتاده بود و هنگ یکم از تیپ 419 در منطقه بدره در شرق کوت زمینگیر شده و فرمانده‌اش تا آخر جنگیده بود.  برای انسان  سخت است صدای استمداد کسی را بشنود و نتواند برایش کاری بکند.

نبرد فاو تا پایان سال 1986م ادامه داشت. کل نیروی زمینی عراق به صورت پراکنده و موردی در این نبرد درگیر بود. واحدی برای بازپس‌گیری منطقه مامور می‌شد و پس از آنکه منهدم گردید، واحد دیگری جایش را می‌گرفت. منطقه به‌صورت متناوب دست به دست می‌شد. یک بار  هم عمق این پیشروی‌ها بیشتر از 100متر نبود. این نبرد شبیه برخی نبردهای جنگ جهانی اول بود؛ مواردی نظیر نبردهای سوم(Somme) و وردن(Verdun) در سال 1916م.

وودز: پس‌ازآنکه ایرانیان فاو را گرفتند، شواهدی وجود داشت که نشان دهد قصد دارند از این منطقه برای حمله به ام‌القصر و بصره استفاده کنند، یا اینکه صرفا می‌خواستند آن را حفظ کنند؟

حمدانی: ایرانیان با اعزام مداوم نیروی تقویتی به منطقه، توانستند فاو را حفظ کنند. ما هم تلاش می‌کردیم از حرکت آنها به‌طرف بصره جلوگیری کنیم. در روز 17 یا 18 فوریه ما خلبان یک جنگنده F5 ساقط شده ایرانی را اسیر کردیم. او به ما گفت که هدف اصلی حمله ایرانیان، شبه جزیره فاو است و تازه اینجا بود که اطلاعات نظامی و فرماندهی نظامی ما سرانجام متقاعد شدند که فاو هدف اصلی حمله ایرانیان است.

وودز: صدام چه واکنشی به این شکست اطلاعاتی نشان داد؟

حمدانی: به‌دلایل نامعلوم، صدام پیش از نبرد فاو وفیق سامرایی رئیس اداره اطلاعات و سرهنگ ایوب رئیس بخش اطلاعات مربوط به ایران را از کار برکنار کرده بود. البته پس از این عملیات طولی نکشید که بار دیگر سامرایی را به کارش برگرداند.

در اواخر سال 1985م، عراق و ایران تعدادی از اسیران جنگی‌شان را باهم تبادل کردند. عراق در تبلیغاتش می‌خواست نشان دهد که امام خمینی در جنگ از کودکان استفاده می‌کند. به‌همین خاطر، صدام در جلوی دوربین رسانه‌ها با 20 اسیر جنگی نوجوان ایرانی دیدار کرد. درآن‌ زمان، یکی از نظامیان اسیر ایرانی را برای ترجمه نزد صدام بردند. اما استخبارات عراق تازه پس از تبادل اسیران بود که فهمید مترجم مزبور از مهره‌های اطلاعاتی ایران بوده و با فریب ضداطلاعات ما، خودرا یکی از افسران ارتش ایران معرفی کرده است. وفیق سامرایی به افسر اطلاعاتی اسیر ایرانی اجازه داد همراه با تعدادی از اسیران بیمار به ایران بازگردند؛ زیرا قصد داشت از او به‌مثابه عنصر اطلاعاتی برای عراق استفاده کن. سامرایی حتی یکی از عوامل مهم اطلاعاتی مهم عراقی در ایران را هم به این اسیر معرفی کرد. به‌این ترتیب، اسیر آزاد شده ایرانی که در واقع یکی از عوامل اطلاعاتی ایران بود به کشورش بازگشت و پس از آنکه اطلاعاتی را که از ما خواسته شده بود در اختیارش قرار دادیم، عامل اطلاعاتی‌مان را به ایرانیان لو داد و آنها هم بی‌درنگ اورا اعدام کردند.

صدام برای جبران این خطای فاحش، سامرایی را از شاخه ایران در اداره استخبارات عراق به اطلاعات لشکر هفتم در فاو منتقل کرد. سرهنگ ایوب به جای سامرایی و محمود شاهین که رئیس اطلاعات نیروی زمینی بود منصوب شد، اما وقتی اطلاعاتش در مورد فاو غلط از آب درآمد، صدام اورا برکنار کرد و باردیگر سامرایی را به جایگاه پیشین باز گردادند.

وودز: منبع اصلی اطلاعات شما در ارتباط با عملیات فاو چه بود؟

حمدانی: در این زمینه دو منبع داشتیم. نخست، منابع اطلاعاتی آمریکایی بودند، که اطلاعات خوبی به ما می‌دادند و دوم، عامل اطلاعاتی ما در ایران بود که همان‌گونه که پیش از این گفتم به به دست ایرانیان اعدام شد.

مورای: در یکی از گفت و گوهای پیشین گفتید که چگونه ایرانیان رشته عملیات‌های فریبی بین جزیره مجنون و بصره انجام دادند. فرماندهان سپاه‌های عراق در مورد بزرگ‌نمابب تعداد کشته‌ها و اسیران جنگی ایرانیان وجنگ افزارهای به‌غنیمت گرقته شده باهم رقابت می‌کردند. این را هم گفتید که هریک از آنها تلاش می‌کرد در اعلام این آمار از دیگران پیشی بگیرد، تاآنجا که صدام و استخبارات عراق سرانجام به این نتیجه رسیدند که نیروهای ایران به‌کلی از بین رفته‌اند. اما ایرانیان با نیروی عظیمی به بصره حمله کردند و حتی توانستند داخل شهر هم هم نفوذ کنند. دو تن از فرماندهان سپاه که آمار اغراق آمیزی در این زمینه داده بودند، چه کسانی بودند و آیا از کار برکنار شدند ؟

از طرفی، چه کسی سرانجام توانست بصره را حفظ کند؟

حمدانی: این دو تن یکی طالع الدوری فرمانده سپاه سوم بود که پیش‌ازاین در همین گفت‌وگو درباره‌اش صحبت کردیم  و دیگری ماهر رشید فرمانده سپاه هفتم بود که هردو از دوستان صدام و از بی‌عرضه‌ترین ژنرال‌های نیروی زمینی بودند. رشید پس از ژنرال شوکت فرمانده سپاه هفتم شده بود و مسئولیت منطقه فاو را بر عهده داشت او به صدام قول داد که فاو را آزاد می‌کند و صدام هم به نشان از قدردانی از او، دختر رشید را به ازدواج پسرش قصی درآورد.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده