حصرشکنان-23
امام خميني(ره)، بزرگترين حامي ارتش با مطالعه دوران انقلاب و رويدادهاي آن زمان، جاي هيچ ترديدي باقي نمي­ماند كه مهم­ترين و اصلي­ترين دليل حفظ و بقاي ارتش در دوران بعد از پيروزي انقلاب، حمايت همه­جانبه حضرت امام خميني(ره) از ارتش بود. امام خمینی (ره) در این خصوص فرموده اند:

«در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایادی شرق و غرب و آنها که صداقت و امانت و دینداری و میهن داری ارتشیان را در حماسه پیروزی درک نکرده بودند، کمر به نابودی ارتش بستند و با شعارهای به ظاهر انقلابی و فریبنده مصمم به انحلال آن، غارت سلاح ها و نابودی امکانات دفاعی کشور شدند و چه بسا ساده لوحان نیز تحت تاثیر القائات آنان راه این هدف شوم را هموار نمودند که خداوند متعال کشور و انقلاب اسلامی ما را از توطئه شوم آنان رهایی بخشید و ارتش سرافراز ایران اسلامی همچون برق و صاعقه بر سر توطئه گران که در گوشه و کنار مرزها خواب تجزیه ایران را در سر پرورانده بودند فرود آمد و کردستان، گنبد و ترکمن صحرا گورستان کوردلان گردید که همه اینها از افتخارات تاریخی و فراموش نشدنی ارتش قهرمان است (صحیفه امام (ره)،جلد26: 357) ايشان با ابلاغ نصايح، پندها و تذكرات، حركت كاركنان ارتش را در مسيري هدايت مي­كردند كه ابتدا قادر باشند انسجام خود را حفظ و بدين ترتيب به وظايف قانوني خويش عمل نمايند و سپس، به ارتش ولايتمدار جمهوري اسلامي ايران تبديل گردند.

در همين باره، امام خمینی(ره) در پاسخ به پيام­هاي تبريك متعددي كه در ارتباط با پیروزی انقلاب اسلامي خدمت ايشان تقديم مي­گرديد، پاسخ گفته و با قاطعيت جايگاه ارتش را نيز مشخص فرمودند: «درود بر ملت بزرگ ایران، سلام بر جوانانی که در راه اهداف مقدس اسلامی مجاهدت کردند، درود بر شهیدانی که در راه اهداف اسلامی جان خود را از دست دادند، من از تمام طبقات ملت تشکر می‌کنم. من در خدمت ملت هستم، من از شما جوانانی که در راه اهداف اسلامی جدّیت دارید تا اهداف اسلامی به ثمر برسد، تشکر می‌کنم. تا آخر نهضت، شما با ما و ما با شما هستیم.» (روزنامه‌ كيهان، شماره‌ 10651: 22 بهمن سال1357)

همچنين، حضرت امام خميني(ره) با توجه به آغاز سال تحصيلي 60-1359 سخنراني ایراد ­نمود و با اشاره به تحركات ارتش رژيم بعث عراق در آن ايام، موضوع «وفاداري ارتش» را محور فرمايشات خود قرار داد. معظم­له در قسمتي از بيانات‌شان خطاب به ملت ايران چنين اظهار مي­دارند: «…. براي ملت ايران اين صحبت را دارم كه گمان نكند ملت ايران كه ارتش نمي­تواند جلوي اينها را بگيرد. خير، ارتش ايران و قواي مسلح ما، پاسدارهاي عزيز ما قادر بر اين معنا هستند، لكن تا مسأله جدي نشود، آنها جداً عمل نمي­كنند. آن روزي كه مسأله جدي شد، تمام آنها به طور جد امر مي­كنم كه عمل بكنند و عراق را سرجاي خودش بنشانند. ارتش ايران و ژاندارمري وفادارند به ما و مشغولند به كوبيدن عراق.» (اداره‌ عقيدتي- سياسي ارتش، 102:1365)

 

عملكرد حكومت بعث عراق قبل از شروع جنگ

قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و پیامدهای آن در منطقه را سرآغاز تحول با پیامدهای راهبردي ارزیابی کردند. رئيس­جمهور مخلوع عراق، براساس علايق منطقه‌ای برخاسته از ماهیت ایدئولوژیک حزب بعث، موقعیت و تنگناهای ژئوپلیتیک، اختلافات ارضی با ایران که در قرارداد 1975 الجزایر به­سود ایران تمام شده بود، با توجه به اين‌كه ارتش حكومت بعث عراق در دوره‌ پنج ساله 1975 تا 1980م از لحاظ تسليحات، مهمّات، آموزش، تجربه و سازماندهي به نقطه‌ اوج خود رسيده بود (سلماني، 88:1390) با در نظر گرفتن سایر ملاحظات، همسو با منافع قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای برای استفاده از فرصت‌های جدید و مقابله با تهدیدات احتمالی آماده شد[1].

هرچند نظام بعثي و غیرمذهبی عراق به­دلیل حضور شیعیان در این کشور و ماهیت دینی انقلاب ایران، از تأثیر آن در داخل عراق نگران بود، اما برخی شواهد و قراين نشان می‌دهد که فرصت‌های حاصل از تحولات جدید در منطقه و در داخل ایران بیشتر از تهدیدات احتمالی، مورد توجه صدّام بوده است. توضیحات عمر علی، سفیر سابق عراق، در سازمان ملل و عضو شورای حزب بعث در این زمینه محل تأمل است. وی می‌گوید: «صدّام یک سال قبل از تاریخی که به ایران حمله کرد، تصمیم خود را گرفته بود .به او گفتم به ایران حمله نکن، گفت فرصتی به­دست آمده که شاید تا 100 سال دیگر به دست نیاید.»[2] (دروديان،44:1384)

حمداني هم در اين ارتباط اظهار داشت: «رهبري حزب بعث در6 جولاي 1980 برابر با 15 تيرماه 1359 در ابوغريب با فرماندهي ارتش ملاقات نمود و تصميم خود را براي شروع حمله عليه ايران اعلام نمود.» در هفتم جولاي فرماندهان نظامي از تصميم براي شروع جنگ مطلع شدند.» (وودز، 79:1389)

رئیس ایستگاه سازمان سیا در سفارت امریکا در ایران نيز اظهار مي­دارد كه صدّام قبل از تصرف سفارت امریکا آماده‌ حمله‌ نظامی به ایران بود. در واقع، از ديدگاه صدّام و حزب بعث، تصرف سفارت امریکا به­وسيله‌ دانشجويان پيرو خط امام(ره) موجب تأخیر حمله‌ ارتش بعث به ایران نيز شده است.

بنا به اظهارات مقامات رسمی عراق و تحلیل رفتارهای سیاسی و نظامی این کشور به نظر می‌رسد دو هدف در میان اهداف مورد نظر عراقی‌ها برجسته و اصلی­تر است. هدف اول، «سقوط نظام جمهوری اسلامی»[3] و هدف دوم نيز «تصرف استان خوزستان و تجزیه‌ ایران» بود.

انتخاب هدف اول عراق، متأثر از بازتاب‌های انقلاب اسلامی در میان کشورهای منطقه و نگرانی رهبران آنها از تغییر معادلات منطقه‌ای بود. در عین حال، خلأ ناشی از سقوط شاه و شکست راهبرد امریکا و پیروزی قاطع عراق بر ایران انقلابی (با سقوط نظام و تجزیه‌ کشور)، ممکن بود مقدمه‌ ظهور قدرت منطقه‌ای عراق ارزیابی شود.

درباره‌ هدف دوم عراق که تصرف استان خوزستان و تجزیه‌ آن مدنظر بود، آقای هاشمی به نقل از یاسر عرفات می‌گوید: «در اولین سفری که بعد از (شروع) جنگ به ایران آمد، در اتاق جنگ بغداد نقشه‌ها و طرح‌های آن را دیدم؛ مسجد سلیمان هدف و حرکت اول بود و بهبهان. خوب شما می‌دانید مسجد سلیمان و بهبهان را که اگر عراق به این دو جا می‌رسید؛ یعنی همه‌ راه‌های ما به دریا و مناطق نفتی‌مان قطع شده بود، کل خوزستان رفته بود.»

نشریه آبزرور درباره‌ هدف‌های عراق در تحلیلی نوشت: «اصلی‌ترین هدف صدّام به احتمال زياد این است که ایران را به­گونه‌ای تضعیف کند که این کشور نتواند شورش(انقلاب) را در میان شیعیان جنوب عراق هدایت کند. همچنین او خود را درباره‌ امتیازات ارضی شرم‌آوری که برای خاتمه‌ جنگ کردها به شاه داد، آشکارا مقصر می‌داند. ولی آنهایی که صدّام را می‌شناسند، بر این باورند که او هدف سومی نیز دارد. حاکم جاه‌طلب عراق می‌خواهد برتری کشور خود را بر خلیج(فارس) و رهبری عرب تحمیل کند. برای حصول این امر، چه راهی بهتر را از آن که استان نفت‌خیز خوزستان را که ساکنان آن عرب هستند، تجزیه کند.» (همان: 91، آبزرور، 8/10/1359)

تصرف و تجزیه‌ خوزستان در حالی که می‌توانست در خدمت اهداف توسعه‌طلبانه‌ عراق باشد، تنگناهای ژئوپلیتیک عراق را برطرف می‌کرد و در عمل، به معنای لغو قرارداد 1975 بود. پیامدهای این رخداد سیاسی ـ نظامی به منزله‌ تضعیف نظام تازه تأسیس در ایران ارزیابی می‌شد و همین امر، زمینه‌ نارضایتی را در بی‌کفایتی از حفظ تمامیت ارضی کشور به­وجود می‌آورد که به هرج و مرج و بی‌ثباتی منجر می‌شد.

سپهبد رعد مجيد حمداني، آخرين فرمانده‌ی لشكر گارد رياست جمهوري عراق در اين خصوص چنين عنوان داشته است: «ارتش جديد ايران در آن زمان در مراحل اوليه‌ شكل­گيري خود بود و ارتش شاه متلاشي شده بود. اين مسأله فرصتي براي حمله بود؛ زيرا ايران در ضعيف­ترين حالت خود قرار داشت. رهبري عراق فكر مي­كرد كه اگر ارتش عراق10 تا 20 كيلومتر در عمق ايران پيشروي كند، ]امام[ خميني(ره) مجبور مي­شود نيروهاي حفاظت كننده از تهران را به مرزها اعزام كند. اين مسأله باعث مي­شود گروه­ها و همفكران مهدي بازرگان عليه رهبري روحانيون اقدام كنند و كنترل تهران را به­دست گيرند.» (وودز،75:1389)

 

منبع: حصرشکنان، عسگری، شاداب، 1392، سوره سبز، تهران

 

 


1. صدّام بعدها در مصاحبه با نشریه‌ ایتالیایی «کوریره دلاسرا» درباره‌ پیامدهای حمله‌ عراق به ایران برای منطقه و منافع غرب می‌گوید: «اگر ما مداخله نمی‌کردیم، تمامی منطقه، اکنون زير سلطه‌ تهران در آمده بود. درعمل نه تنها برای حفظ و حراست از کشورهای خاورمیانه، بلکه برای دفاع از مناطقی می‌جنگیدیم که از نظر راهبردي و اقتصادی، اهمیت حیاتی دارند، ما برای امریکا و اروپا نیز می‌جنگیم.» (هاشمي:427:1376)

1. براي انجام يك تهاجم نظامي گسترده، تمامي مؤلفه­ها مورد توجه قرار مي­گيرند. شرايط نظام تازه تأسيس جمهوري اسلامي ايران به­­گونه­اي بوده كه اين شرايط تحقق يافته مي­نمود. نداشتن سامان سياسي، درگيري­هاي قومي، كاهش توليد نفت، خط و نشان­هاي مستمر امريكا و آشفتگي و به­هم ريختگي ارتش و نهادهاي تازه تأسيس را مي­توان تعدادي از اين شروط منظور نمود.

2. روزنامه نیویورک تایمز در تاریخ 6/7/59 می‌نویسد: «صدّام حسین قرارداد تحقیرآمیزی را که ایران قدرتمند در سال 1975 به عراق تحمیل کرده بود، لغو نمود. وی می‌خواهد ضعف و در صورت امکان، سرنگونی حكومت آیت­الله خمینی(ره) را در ایران نشان دهد.» (اسناد تجاوز به روايت خارجي،37:1372)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده