حصرشکنان-22
و. غارت و تاراج وسايل و تجهيزات تعدادي از يگانها غارت و تاراج وسايل و تجهيزات پارهاي از يگانها در پادگانها بهدست مخالفان، گروهكهاي ضد انقلاب و عناصر ناآگاه كه با تضعيف يگانها، از جنگافزارهاي غارت شده عليه يگانهاي ارتش و نيروهاي مردمي كه براي آرامسازي مناطق آشوبزده و برقراري امنيت وارد عمل ميشدند، بهوسيله ضد انقلاب استفاده ميشد.

ز. طرح تشکیل ارتش بی طبقه توحیدی از سوی منافقین

حضرت امام(ره) كه با درايت خاص خودشان متوجه نيات شوم استكبار، كه از زبان عناصر فريب‌خورده يا ناآگاه بيرون ميآمد، شده بودند و اطمينان داشتند كه دشمنان چگونه ميخواهند تاروپود ارتش را از هم بپاشند، درباره‌ طرح اين شعار نيز تذكرات لازم را ابلاغ و از حركات جاهلانه‌ افراد مغرض يا ساده‌لوح كه به ضرر ساختار ارتش بود، جلوگيري مي‌نمودند.

امام خميني(ره) در ديداري كه با دانشجويان مريوان در تاريخ 4/10/58 داشتند، در ارتباط با طرح شعار «ارتش بي‌طبقهی توحيدي» چنين عنوان مي‌دارند: «… كلمه‌ غلطي را توي مغز اينها فرو كرده‌اند كه جامعه‌ توحيدي، نمي‌دانند كه اصلاً معنايش چيست. …. اين جز اين است كه اصل ارتش را به‌هم بزند، يعني ما ارتش نمي‌خواهيم، اين معنايش اين است كه ايران اصلاً ارتش نمي‌خواهد.»

معظم‌له در قسمت ديگري از فرمايشات‌شان چنين عنوان مي‌دارند: «اين هم يكي از گرفتاري‌هايي است كه ما داريم و با او مواجه هستيم، از آن طرف با امريكا مواجه هستيم، از اين طرف با اين جوان‌هايي كه دارند به امريكا كمك مي‌كنند، نمي‌فهمند اينها كه اگر امريكا يك روزي بنايش بر اين شد كه بيايد اينجا شلوغي بكند، ما ارتش لازم داريم، ما ژاندارمري لازم داريم، ما سپاه لازم داريم…» (اداره‌ عقيدتي- سياسي، 69:1365)

 

ح. عملكرد دولت موقت در ارتباط با ارتش

مشکلات ارتش در آن مقطع حساس به اظهارات و عملکرد خصمانه‌ گروهک‌های محارب و وابسته ختم نمی‌شد، بلکه از طرف وزیر دفاع دولت موّت که امروز وابستگی او به بیگانگان بر همه روشن شده است نیز ضرباتی بر پیکره‌ ارتش وارد گردید كه به مصاديقي از آن اشاره شد. از ديگر اقدامات بسيار اسفبار دولت موقّت، مي‌توان به اقدام دكتر ابراهيم يزدي، وزير امور خارجه‌ دولت موقت، اشاره نمود كه قسمت درخورتوجهي از سلاح و تجهيزات خريداري شده از امريكا را كه در شرف تحويل به ايران بودند، به بهانه‌هاي واهي عودت می‌دهد و حتي مي‌پذيرد كه خسارات وارده به لغو اين قراردادها نيز از سپرده‌هاي ارزي ايران در نزد بانك‌هاي امريكايي به سازندگان سلاح‌ها پرداخته شود[1].

اين اقدام در حالي صورت پذيرفت كه حضرت امام(ره) در پيامي به مناسبت فرارسیدن اربعین سال 1357 در قبل از پيروزي انقلاب اعلام نموده بودند. «از قرار اطلاع، دولت امریکا درصدد است اسلحه و مهماتی را که در ایران است و در مقابل نفت به مردم ایران تحمیل کرده است، یا به سرقت ببرد (اگر تاکنون نبرده باشد، چنانچه بعضی از خبرگزاری‌ها افشا کرده‌اند) یا منفجر کند. بر افسران و درجه داران ارتش و سایر نیروهای سه‌گانه است که از آن جلوگیری کنند و بر ملت است که با ارتش در این امر همکاری کنند و نگذارند بیش از این مال ملت را نابود یا چپاول کنند. افسران محترم بدانند که مسامحه در این امر خیانت به کشور و اسلام است.» (اداره‌ عقيدتي سياسي ارتش ج.ا.ا، 64:1365)

 

ط. بياعتمادي به كاركنان ارتش

جوّ بياعتمادي به كاركنان پايور ارتش، به‌ ويژه افسران و بعد از كودتاي نافرجام نقاب در تيرماه 1359 به شدت افزايش يافت، به‌طوري كه انحلال لشكر1 پيادهی مركز و ادغام آن با لشكر2 مركز و تشكيل لشكر21 پياده‌ حمزه در 12/6/1359، يعني 19 روز قبل از تهاجم ارتش عراق نيز در همين راستا صورت پذيرفت. با بركنار شدن و دستگيري تعدادي از فرماندهان يگانهاي عمده (تعويض فرمانده‌ لشكر92 زرهي و سه فرمانده‌ تيپ آن و انتصاب يك نفر خارج از دايره‌ ارتش به‌عنوان فرمانده‌ لشكر) به واسطه‌ شركت در كودتاي نقاب و همچنين، جابجايي يگان‌ها در ردههاي مختلف براي مقابله با بحرانهاي داخلي كه از ابتداي سال 1358 آغاز شده بود، سامانه‌ فرماندهي در نيروي زميني و هوايي با مشكلات جدي مواجه شد. اين اقدام‌ها در وضعيتي انجام مي‌شد كه قراين و شواهد تجاوز عراق در غرب و جنوب كشور آشكار شده بود.

 

ي. ايجاد آشوب و ناامني در شهرهاي مختلف

هنوز عمر انقلاب به یک هفته نرسیده بود که ارتش پیوسته به انقلاب اسلامی وارد حوزه‌ مقابله با غائله‌‌ کردستان، آذربایجان، سیستان و بلوچستان و گنبد گردید. با شروع انقلاب، عبدالرحمان قاسملو که سابقه‌ تجزیه‌طلبی داشت و سال‌ها ‌در چكسلواكي سابق با کمونیست‌ها همکاری داشت، به ایران بازگشت. عزالدین حسینی، امام جمعه‌ وابسته به ساواک و حزب منحله‌ دموکرات دوباره قد برافراشت؛ مهاباد دوباره و برای مدت هشت ماه به اشغال دموکرات‌ها درآمد و تمام سلاح‌ تیپ مهاباد، ژاندارمری و شهربانی به دست ضد انقلاب کردي افتاد.

در ناآرامي‌هاي ترکمن‌صحرا و شهر گنبد، تعداد دیگری از ضد انقلابیون سر به شورش گذاشتند که در جهت رفع اين فتنه‌ جديد، ستاد لشكر77 به فرماندهي مرحوم سرهنگ قبادي، تيپ1 بجنورد به فرماندهي سرهنگ آيينه و تيپ3 لشكر، به‌علاوه يك گردان سبك به فرماندهي شهيد هاشمي، صد نفر از افسران و همافران نيروي هوایي به فرماندهي سروان داوود‌ميرزا با كمك نيروهاي مردمي كه عمدتاً از كميته‌هاي شهرهاي مختلف اعزام شده بودند، وارد عمل گرديدند. شهر گنبد، پس از حدود ده روز از لوث وجود ضد انقلاب پاكسازي گرديد.

در جهت مقابله با این تهدیدات و آرام ساختن اغتشاشات استان‌های مرزی، لشکرهای 64 ارومیه و 28سنندج، تیپ55 هوابرد شیراز، دو تیپ از لشکر16 قزوین، تیپ30 گرگان، دو گردان از لشکر21 حمزه، دو گردان از لشکر77 خراسان و تیپ23 نوهد و يگان‌هاي توپخانه‌ منطقه با پشتيباني كامل نيروي هوایي[2] و هوانيروز همه در کردستان می‌جنگیدند.

در شرق کشور، به لحاظ اشغال افغانستان از سوي روس‌ها و پیشروی روزانه‌ 4 لشکر زرهی شوروی در خاک آن کشور، مسئولان کشور صلاح نمی‌دانستند لشکر77 را جابه‌جا نمایند. لشکر88 زاهدان نیز به‌دلیل درگیری‌های سیستان و بلوچستان در همان استان استقرار یافته و جابه‌جا نگردید. لشکر92 زرهی نیز آلوده‌ کودتای نقاب شده و تعدادی از فرماندهان یگان، دستگیر و اعدام شده بودند. اين تحت شرايطي بود كه در همان وضعيت نيز، يگان‌ها و واحدهايي از لشكر با گروهك غيرقانوني «جبهه‌ آزادي بخش خوزستان» و خرابكاري‌ها و نا آرامي‌هاي ناشي از فعاليت اين گروهك و ساير ايادي عراق در خوزستان در حال مبارزه بودند.

حدود یک سوم یگان‌های لشکر81 زرهی کرمانشاه هم به مقابله با ضد انقلاب داخلی می‌پرداختند. در سی‌ام شهریور 1359 تعداد زيادي راهزن با هدف ایجاد رعب و وحشت و درگیر نمودن کارکنان نیروهای مسلح، از طریق مرز سیستان و بلوچستان به داخل کشور نفوذ کردند. براین اساس، دشمن به‌طور عملي با ایجاد جنگ داخلی و درگیر ساختن ارتش و سپاه پاسداران که مولود انقلاب اسلامی بود، در این درگیری‌های داخلي، فرصت بازسازی، انسجام و تکامل را از نیروهای مسلح گرفته بود (قويدل:16).

 

ك. غرب كشور و تهديد پاسگاههاي ژاندارمري

در حالي‌كه تجاوزات مرزي و نقض حريم هوايي در سال 1358 با تهاجم به پاسگاه‌ها و آباديهاي مرزي ادامه داشت، در سال 1359 از شدت بيشتري برخوردار گرديد. به اين خاطر، براي تقويت پاسگاههاي ژاندارمري، يگانهايي از لشكرهاي81 و 92 زرهي اعزام گرديدند. اين يگانها به صورت گروهان، دسته، رسد، گروه و حتي قبضه‌ توپ، تانك و خمپاره در هر پاسگاه و در فواصل دور از هم مستقر شدند و تشكل سازماني يگانهاي مأمور متلاشي گرديد.

اين وضعيت تا آغاز تهاجم ارتش عراق ادامه يافت؛ در حالي‌كه يگانهاي ارتش با اين بحرانها دست به گريبان بودند، اجراي آموزشهاي مصوب، انجام اعمال تعمير و نگهداري وسايل و تجهيزات و اجراي بازرسي‌هاي فرماندهي و ستادي نيز در تمامي يگانها يا ديگر ميسر نبود يا اين‌كه به بوته‌ فراموشي سپرده شد و باعث گردید قبل از شروع تهاجم با كاهش قدرت رزمي، يگانها فاقد كارآيي رزمي شوند. در این ارتباط، گزارش لشكر92 زرهي به نيروي زميني (پانزده روز قبل از جنگ) مؤيد گفتار بالاست:

  • كمبود افسر پايور 382 نفر و افسر وظيفه 253 نفر(در مجموع 635 نفر)، كمبود درجه‌دار پايور 3008 نفر و درجهدار وظيفه 2382 نفر(درمجموع 5390 نفر) و كمبود سرباز وظيفه 4894 نفر، جمع كسورات کارکنان لشكر 10919 نفر؛
  • تعميري‌ بودن حدود 40 درصد خودروهاي شنيدار و 50 درصد خودروهاي چرخدار؛
  • نداشتن قابليت رزمي بيشتر خودروها و جنگافزارها به علت كسر خدمه؛
  • پايين بودن كارآيي رزمي كاركنان موجود به سبب اجرایي نشدن آموزشهاي مصوب؛

البته اين در حالي است ‌كه وضعيت ساير قرارگاههاي عمده اگر بدتر از اين لشكر نبودند، بهتر از آن هم نبودند (همان:18).

 

ل. اشتغال به‌كار نيروهاي متعهد ارتش در ساير نهادها و سازمان‌ها

بعد از حدود يك ماه كه از پيروزي انقلاب اسلامي گذشت و با حاكم شدن آرامش در سطح كشور و همچنين بازگشت نظاميان به پادگان‌ها، كاركنان در وضعيت جديد، مشغول به انجام وظيفه نسبت به نظام مقدس انقلاب اسلامي شدند.

1. تعدادي از عناصر انقلابي ارتش به نهادها و سازمان‌هاي فرهنگي كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به‌وجود آمده بود، پيوسته و مشغول به‌كار گرديدند. از جمله‌ اين افراد مي‌توان به جناب آقاي مرتضوي كه در ستاد نماز جمعه مشغول به فعاليت گرديده بود، حاج عباس سليمي (امير سرتيپ دوم بازنشسته) كه همراه با جناب آقاي ري‌شهري به امور قرآني ‌پرداختند و تعداد زيادي از كاركنان ارتش كه در دادستاني انقلاب مشغول به‌كار گرديدند، اشاره كرد.

2. دسته‌اي ديگر به نهادهاي رزمي تازه تأسيس پيوستند كه از مهم‌ترين اين افراد مي‌توان به سروان يوسف كلاهدوز(سردار سرلشكر پاسدار و قائم مقام سپاه پاسداران)، سروان ايرج رستمي (سرلشكر شهيد و مسئول عمليات جنگ‌هاي نامنظم شهيد چمران)، سردار سرتيپ پاسدار شهيد علي غيوراصلي (مسئول آموزش سپاه استان خوزستان)، سردار مصطفوي مسئول محافظان بيت امام(ره) و سروان غلامرضا آذربون (فرمانده‌ی سپاه قصر شيرين) اشاره داشت. البته تعداد بسياري نيز به كميته‌ انقلاب اسلامي ‌پيوستند.

3. بيشترين عده را كساني تشكيل مي‌دادند كه در داخل ارتش باقي مانده و رسالت خود را بازتعريف وضعيت ارتش براي گذار از نظام طاغوت و تبديل شدن به ارتش اسلامي قرار دادند. اميرسپهبد شهيد صيادشيرازي، امير سرلشكر حسني‌سعدي، اميرسرلشكر علي شهبازي، اميرسرلشكر سليمي، اميرسرتيپ بازنشسته عبدالله نجفي، اميرسرتيپ دادبين، اميرسرتيپ آراسته و بسياري از شهداي ارتش جمهوري اسلامي ايران، شهدایي همچون شهرام فر، نياكي، اقارب پرست، سيدعلي اكبر هاشمي، بابایي و اردستاني و مسئولان ارتش در بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در اين حوزه قرار مي‌گيرند.

4. تعدادي نيز در تعامل بين ارتش و سپاه عمل مي‌نمودند كه از آن جمله مي‌توان به سرلشكر شهيد موسي نامجو، سپهبد شهيد علي صيادشيرازي، اميرسرتيپ سيدحسام هاشمي و اميرسرتيپ نيك منش اشاره داشت كه البته اين افراد نيز كمك‌هاي شاياني را به شكل‌گيري و انسجام نهادهاي تازه تأسيس انقلاب مبذول داشته‌اند.

در اين وضعيت نيز، تعداد ديگري از كاركنان مؤمن و انقلابي ارتش كه در كوتاه مدت با توانمندي و وفاداري‌هاي آنها به رهبري و انقلاب اسلامي اثبات گرديده بود و در صورت ادامه‌ حضور در ارتش مي‌توانستند منشأ خدمات مؤثري در اين حوزه‌ مقدس باشند، از بدنه‌ ارتش جدا شده و به‌ديگر سنگرها پيوستند.

 

م. كمك به تشكيل، تجهيز و آموزش سپاه‌پاسداران انقلاب اسلامي

پس از تشكيل هسته‌هاي اوليه‌ سپاه، كاركنان انقلابي ارتش جمهوري اسلامي ايران، براي محافظت از نهال نوپاي انقلاب اسلامي در برابر تهديدات داخلي و خارجي كمر همت به آموزش، سازمان‌دهي و تجهيز فرزندان برومند، مؤمن و انقلابي وطن در ساختار جديد و نوپاي «سپاه پاسداران انقلاب اسلامي» مي‌بندند و براي بارور نمودن اين نهال مقدس، صادقانه و مخلصانه آنچه را كه در توان دارد، عرضه نمودند[3]. مراكز آموزش و فرهنگي ارتش (به خصوص نيروي زميني) مانند مراكز آموزش پياده، توپخانه و زرهي پذيراي جوانان انقلابي كميته‌هاي انقلاب و بعدها سپاه پاسداران شدند و آموزش‌هاي نظامي را به آنها ارائه كردند.

گروهي از كاركنان ارتش نيز با پيوستن و عضويت در نهادهاي انقلابي جديد و قبول مسئوليت، جهت سازمان‌دهي و آموزش يگان‌هاي تازه ‌تأسيس، دانش و تجربيات خود را مصروف پاسداري از انقلاب مقدس اسلامي ايران نموده و مانند شهيد كلاهدوز در اين كسوت مقدس به شهادت مي‌رسند[4]. تعدادي از پادگان‌هاي ارتش در اختيار برادران سپاه گذاشته ‌شد و در آن مكان‌ها مربيان ارتش، علوم و فنون نظامي را به جوانان سلحشور كشور آموزش دادند. آموزش و تجهيز يگان‌هاي زرهي، توپخانه و پدافند هوايي، همچنين غواصان نيروي دريايي سپاه و در ادامه نيروهاي منظم زميني، هوايي و دريايي سپاه از اين جمله بود.

نيروي نظامي جديد به‌عنوان يكي از بازوان پرتوان نظام اسلامي، با استفاده از سلاح و تجهيزاتي كه از سوي ارتش دريافت داشتند، در كنار ارتش به دفاع از انقلاب و دستاوردهاي آن ‌پرداختند. به‌عنوان نمونه، نخستین واحدهاي پدافند هوایی سپاه با آموزش‌های ارائه شده به‌وسيله‌ يكي از کارکنان پدافند هوایی ارتش[5]، که بعدها به سپاه پاسداران پیوست و با تعدادي جنگ‌افزار ضد هوایی 23م‌م تحویلی از سوی ارتش، در سال 1359 تشکیل ‌شد. همکاری پدافند هوایی ارتش و سپاه پاسداران دارای ثمرات و نتایج مهمی در جهت تأمین امنیت کشور بوده است. از جمله ساقط نمودن هواپیمای میگ 25 عراقی بر فراز آسمان اصفهان اشاره نمود که با ارسال مختصات هدف از سوی سایت راداری سوباشی و حضور کارکنان پدافند هوایی      ارتش ‌همراه کارکنان پدافند هوایی سپاه پاسداران در سایت HQ2 (یابن الزهرا) فلاورجان اصفهان، هواپیمای موصوف ساقط شد[6].

 

منبع: حصرشکنان، عسگری، شاداب، 1392، سوره سبز، تهران

 


1. در فروردين 1358 دولت موقت قرارداد خريد 160 هواپيماي اف-16 از امريكا را لغو كرد. گفتني است كه در مجموع 300 فروند از اين نوع هواپيما خريداري شده بود كه 140 فروند از آنها آماده‌ تحويل بوده است و بعد از انصراف ايران به رژيم صهيونيستي فروخته ‌شد.

2. به‌طور مثال و در راستاي تبيين نقش يگان‌هاي ترابري نيروي هوایي ارتش، گفتني است تا قبل از شروع جنگ تحميلي و در راستاي انتقال برادران سپاهي و بسيجي به مناطق كردنشين، بيش از 450 سورتي پرواز ترابري از سراسر كشور به آن مناطق داشته‌اند.

3. كلاهدوز با نامجوي كه در ارتش مانده بود، همكاري داشت … همين‌طور از افسرهاي ارتش كه براي آموزش سپاه مناسب بودند، دعوت به همكاري مي‌كرد. در مقطع تدوين آيين نامه‌ها، كلاهدوز كه كتابخانه‌ دانشكده‌ افسري را مي‌شناخت، كتاب‌هاي قطوري مي‌آورد و خلاصه مي‌كرد. يك گروه سه نفره تشكيل داده بود كه شروع كردند به خواندن اين آيين نامه‌ها و خلاصه‌ کردن و فيش برداري. اولين آيين نامه‌اي كه براي سپاه آماده كردند،500 صفحه شد (كلاهدوز، 1390: 102و 103).

4. شهيدكلاهدوز آموزش معارف اسلامي را به كلاس‌هاي آموزش نظامي اضافه مي‌نمايد؛ چرا كه معتقد بود «پاسدارها اعتقادشان بايد ريشه داشته باشد.» در همين رابطه آموزش معارف اسلامي را در شوراي فرماندهي سپاه مطرح كرده كه در سال 1358 تصويب شده و به‌ همين دليل تعداد زيادي كتاب و جزوه چاپ و كلاس‌هاي آموزش معارف اسلامي را شروع مي‌كند (همان: 105).

5. برادر احمدی مفتخر به کسب درجه‌ سرتیپی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شده و با نام سردار احمدی شناخته شد.

6. فایل صوتی مصاحبه با سردار سرتیپ محمد حسن منصوریان، سرهنگ پاسدار محمد تقی مهرور، سرهنگ بازنشسته حسین صفری ابهری و اسناد مرتبط در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ق پ ه خ) موجود است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده