عملیات پدافندی اروند(28)
از: سرگرد محمدهاشم غرقی شماره: به: فرماندهی عملیاتی اروند موضوع: گزارش عملیات تاریخ: 4/8/59 1- مأموریت این یگان استقرار در محل­های تعیین شده و سپس یک پیشروی کوتاه تا حدود 5/1 کیلومتر پس از رسیدن گردان­های حمله­ور و سپس پوشاندن سمت راست رودخانه کارون و تحکیم مواضع بوده است.

2- وضعیت

الف- دشمن

 1.  آرایش برابر کروکی پیوست (الف)
 2.  روحیه­ – دشمن فاقد روح ایمان بوده و روحیه­اش در اثر حملات مداوم توپخانه ظرف شب و روز قبل و همچنین آتش تهیه صبحگاه 4/8/59 کسل شده است.

ب – خودی

 1.  آرایش: با توجه به آخرین هماهنگی در ستاد عملیاتی اروند در مورخه 2230- 1/8/59 به­ شرح زیر بوده است: (پیوست ب)

(الف) در خط:

«1» تکاوران بسیج با استعداد یکصد نفر با سلاح ژ-3، ام- 1، پنج قبضه آر پی جی 7، دو قبضه تیربار

«2»سپاه پاسداران محلی 30 نفر با تفنگ ژ-3 و آرپی جی 7

«3» واحد عملیات شهربانی 36نفر، تفنگ ژ-3، آر پی جی 7

«4» واحد های سپاه پاسدار 45 نفر، تفنگ کلاشینکف – آر پی جی 7

(ب) احتیاط:

«1» دو گروهان اصفهان

«2» دانشجویان دانشکده افسری.

(پ) پشتیبانی:

«1» چهار قبضه تفنگ 106 قسمت زیر امر ستوان عامری از شهربانی

«2» دو قبضه خمپاره‌انداز 120 میلی­متری زیر امر افشارنژاد که به وسیله دشمن شناسایی و عملاً غیر فعال بوده.

 1.  روحیه: افراد عموماً داوطلب معتقد به­ مبانی جمهوری اسلامی عمال به فرایض دینی، آموزش‌های رزمی، تکاوری، خدمت سربازی با عملیات در کردستان، گنبد و حتی فلسطین شرکت نموده­اند و دارای روحیه برتر و مشتاق شهادت هستند.

3- اجرا

ساعت 6:00 در خاتمه اجرای آتش تهیه کلیه واحدها در مواضع خود مستقر گردیده بودند و کوچکترین درگیری پیش نیامده بود.

ساعت 7:30 واحد شهربانی و یک دسته از بسیج به منظور استفاده از موقعیت بهتر چند خیز به جلو برداشته و در مواضع بالنسبه محکم مستقر شده­اند. هم­زمان واحدهای استوار سرخابی پیشروی را شروع کردند که زیر آتش شدید دشمن قرار گرفتند. از واحد های شهربانی دونفر به دلیل اصابت ترکش خمسه خمسه شهید و یک نفر زخمی می­شوند که دیگران مواضع را ترک و مراتب را با بیسیم به من گزارش می‌دهند. به افراد دستور مقاومت و عدم ترک مواضع داده و اعلام نمودم در محل حاضر خواهم شد، کسی حق ترک مواضع را ندارد. بلافاصله با یکی از برادران سپاه با یک وانت زیر باران گلوله به صحنه عملیات وارد و به کمک ستوان مرادی  و یک نفر دیگر از مأمورین، اجساد و مجروحین را از صحنه خارج می­نماییم. افراد همراه اجساد رفته و من برای بررسی وضع در جبهه می­مانم،که متأسفانه صحنه را خالی از عناصر شهربانی می­نماییم؛ لیکن واحد استوار سرخابی با شجاعت درگیر نبرد بودند.

ساعت 8:00 در سمت چپ جبهه که افراد دسته یکم مستقر گردیده­اند، مواضعشان کشف و امکان کوبیده شدن مواضع می­رفت؛ لذا تصمیم به تغییر مواضع به سمت جلو صادر می­شود.

ساعت 9:30 به یگان‌ها دستور پیشروی داده و به تدریج اولین مواضع دشمن اشغال و افراد در یک خط قرار می­گیرند.

ساعت  11:00یگان به طور شدید در مواضع اولیه دشمن زیر آتش شدید مستقر و خود را برای پیشروی آماده می­نماید. تا این ساعت تقاضای آتش پشتیبانی از ستاد عملیاتی شد که هیچ اقدامی به عمل نیامد و از آنجایی که مواضع کاملاً شناسایی شده­اند. ضمن تماس با ستاد عملیاتی اجازه پیشروی گرفته و با آتش و حرکت (دو قسمت آتش یک قسمت حرکت) واحد پیشروی ادامه دارد.

ساعت 14:00 واحدهای اصفهان پس از تماس با بی‌سیم  و هماهنگی از سمت راست به واحد ملحق شدند.

ساعت 15:00 با وجود آتش شدید دشمن به ویژه فعالیت آشیانه‌های مسلسل، خمپاره، ام پی افراد با روحیه عالی به پیشروی ادامه می­دهند. در این زمان، افراد کمکی به خط حمله نزدیک شده­اند؛ لیکن هنوز در فاصله­ی 300 متری از خط جلو زمین­گیر شده­اند. به منظور کم کردن اثر آتش، نیرو را در قسمت راست و چپ باز نمودم. درخواست برای آتش پشتیبانی همچنان ادامه دارد. جز تفنگ­های 106 که فعالانه کاری کنند لیکن به دلیل آسیب پذیری ناچار به سرعت عمل می­شوند و دقت کافی ندارند پشتیبانی از واحد به عمل نیامده است.

ساعت 15:30 مجدداً با ستاد عملیاتی تماس گرفته و گرای مواضع دشمن را به ستاد اعلام و درخواست آتش پشتیبانی شد که در این هنگام به علت ترکش گلوله‌ای در پای راست، صدمه دیده و ناگزیر به خروج از صحنه گردیدم.

ساعت 17:00 برابر اطلاع تا این ساعت همچنان درگیری ادامه داشت  پشتیبانی به عمل نیامده؛ لیکن به یگان دستور عقب نشینی داده شده است.

یگان با اتکای به خداوند و بهره­گیری از روحیه­ ضعیف و خسته­ دشمن و امکانات محدود توانست حدود 6 کیلومتر در منطقه اشغالی دشمن نفوذ کند. مع­الأسف در حالی که دشمن تا حد زیادی فرسوده گشته و خودروها و نفربرها در مقابل رزمندگان می­گریختند و روحیه افراد خودی همچنان بالا بود و قادر به ادامه مأموریت بودند، پس از گذشت 12 ساعت از عملیات، پشتیبانی لازم از این یگان به عمل نیامده و حتی آخرالامر دستور به عقب نشینی هم صادر گردیده است. اینک پس از پیشروی موفقیت‌آمیز یگان که به قیمت جان 7 تن از رزمندگان جان بر کف (بسیج دو نفر، واحد استوار سرخابی دونفر، واحد اصفهانی سه نفر) و تعدادی مجروح به دست آمده است.

این سؤالات مطرح است:

 1. چگونه از این موقعیت استفاده شده در حالی­که دشمن پس از 48 ساعت فرسوده شده بود؟
 2. چگونه پس از 12 ساعت درگیری پشتیبانی لازم انجام نشد؟
 3. چگونه سه قبضه خمپاره از 61 قبضه خمپاره­انداز 81 و 50 قبضه ژ-3 و پنج قبضه آرپی‌جی7 که دستور تحویل آن به وسیله­ فرماندهی ژاندارمری در جمعه شب 1/8/59 صادر و به مسئولین داده شد، 36 ساعت بعد در آبادان (پس از خاتمه عملیات) حال آن­که مسئولین مربوطه از کمبود سلاح و مهمات این یگان و ساعت و روز آغاز درگیری در صبح 3/8/59 آگاهی کامل داشتند و وجود همین خمپاره اندازها یگان را تا حدودی از پشتیبانی بی­نیاز می­کرد. از آن­جایی که هدف مبارزه پیروزی اسلام و مسلمین بر مستکبرین جهانی است، برای حفظ محتوا و جهت اصلی مبارزه در هر مرحله از جنگ ارتباط عقیده و جهاد را همچنان به افراد متذکر شد تا در سایه­ این ارتباط معقول روحیه­ افراد را همچنان بالا و هدف را در مقابلشان مجسم کرد و آنان را به ادامه راهی که آغاز نموده­اند تشویق نمود. لذا پس از عملیات روز مزبور، پیام پیوست 3 برای افراد فرستاده شده است. امید است با توجه خاصی به رفع نواقص و تذکر لازم به مسئولین که نموده­اند اقدام و ارزش خون پاک شهیدان این عملیات را پاس و بهره را ابلاغ فرمایید.

سرگرد محمدهاشم غرقی مسئول عملیات محور 7 تا 12 آبادان

*****

از: ل 92 ـ رکن سوم

شماره: 95/48/201

به: ف ق مقدم نزاجا – دزفول                                                                                      

تاریخ:  3/8/59

[گزارش آخرین وضعیت]

 

 
 1. برابر اطلاع نزاجا تعداد 200 نفر سپاهیان پاسدار در خونین شهر در محاصره بودند به ستاد عملیاتی اروند دستور داده شد با استفاده از امکانات موجود نسبت به شکستن محاصره اقدام نمایید.
 2. از قرارگاه مقدم نزاجا درخواست تعدادی دیده­بان توپخانه ورزیده (که بسیار مورد نیاز است) گردید.
 3. در ساعت 10:35 روز جاری در منطقه بستان و سابله از طرف نیروی چریکی ضربه شدیدی به دشمن وارد و دو تانک دشمن منهدم گردید.
 4. در اثر حمله­ هلی­کوپترهای هوانیروز در اطراف بستان دو دستگاه خودرو و دو سنگر ضدهوایی دشمن منهدم و تعدادی به هلاکت رسیدند.
 5. به گروه رزمی153 منهای گروهان تانک دستور داده شد که شبانه به طرف ماهشهر حرکت کند و صبح روز 4/8 آماده اجرای مأموریت در منطقه باشد.
 6. در ساعت 12:30 روز جاری، یک فروند میگ دشمن در نزدیکی مسجد سلیمان سرنگون شد.
 7. در وضعیت تی 1 تغییری ایجاد نشده است.
 8. در وضعیت تی 3 تغییری ایجاد نشده است.
 9. آبادان در محاصره دشمن و زیر آتش توپخانه.
 10. در خرمشهر جنگ ادامه دارد گزارشات بعدی متعاقباً به عرض می­رسد.

ف ل 92 ـ سرهنگ قاسمی‌نو

 

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده