عملیات پدافندی اروند(22)
به: ف ت نزاجا در جنوب تاریخ: 28/7/59 [اعزام گروه رزمی به آبادان] بازگشت 428-50-4-401-3-27/7/59 از: نزاجا مد عملیات به: ستاد عملیات اروند آبادان از طریق ل92 ـ قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب ـ ف ل92

1. سماجا3 مرکز فرماندهی در مورد شجاعت و شهامت پرسنل نظامی و غیرنهادهای آن ستاد کلیه مقامات متشکرند.

2. ظرف امروز تا آخر وقت یک گروه رزمی شامل یک گروهان تانک و یک آتشبار مستقل و یک گردان پیاده از طریق ماهشهر به آبادان عزیمت و به کمک شما می‌آیند و به ل92 ابلاغ شده از آن نیرو هیچ برداشتی نکند و در موقع شکافتن خط محاصره و ورود به آبادان پشتیبانی هوایی نیز انجام خواهد شد.

ف نزاجا

*****

از: ف نزاجا ـ عملیات و اطلاعات

شماره: 1105

به: ق ت نزاجا در جنوب

تاریخ: 28/7/59

[درباره وضعیت منطقه خوزستان]

 

 

ژاندارمری آبادان با توجه به وضع بحرانی خرمشهر و آبادان نیاز فوری و حیاتی به یک آتشبار توپخانه از هر نوع کالیبر می‌باشد دارد. لذا دستور فرمایید با برداشت از آتشبارهای توپخانه موجود در اهواز به هر ترتیبی که می‌باشد یک آتشبار سازمان داده و سریعاً از طریق جاده ماهشهر به آبادان اعزام و نتیجه را گزارش نمایند. زیرا اعزام آتشبار از محل دیگری که با سرعت انجام شود امکان ندارد. آورنده رمز سماجا3 مرکز فرماندهی به شرح فوق به لشکر92 زرهی ابلاغ گردید که در صورت امکان یک آتشبار اعزام نمایند. ضمناً اعزام یگان با وضعیت گسترش نیروهای دشمن از طریق جاده بندر ماهشهر به آبادان امکان‌پذیر نیست. مسلماً اگر هیچ‌کس نتواند به آبادان وارد شود هیچ‌گونه کمکی به خرمشهر نمی‌توان نمود، زیرا امکان کمک از طریق جاده اهواز به خرمشهر هم نمی‌باشد.

عملیات و اطلاعات نزاجا

 

 

 

خلاصه اطلاعاتی شماره3                                                                                                    قرارگاه تاکتیکی نزاجا

پایان دوره ساعت 1200 27/7/59                                                                                                        دزفول

                                                                                                                                                                      ز – 467-ج

1. وضعیت دشمن در مدت ویژه

الف ـ نیروهای عراقی محاصره خرمشهر را کامل نموده و هر لحظه بیشتر به داخل شهر نفوذ می‌کنند اکثر نیروهای خودی از بین رفته و مردم و سپاه پاسداران با دشمن درگیر جنگ هستند.

دشمن درصدد ایجاد و تحکیم سنگرهای خود در اطراف و داخل شهر می‌باشد چنانچه نیروی مؤثر کمکی به شهر مزبور نرسد احتمالاً بین 24 تا 48 ساعت آینده به تصرف کامل دشمن درخواهد آمد. دشمن با خمپاره‌انداز شهر را زیر آتش گرفته است.

ب ـ دشمن با استفاده از سرپل اشغالی خود در شرق رودخانه کارون حلقه محاصره آبادان را تنگ‌تر کرده و فشار خود را بیشتر می‌کند.

پ ـ بر اثر اجرای آتش توپخانه دشمن و نیز درگیری‌های مردم با دشمن تعداد زیادی جنازه در سطح شهر خرمشهر باقی مانده که امکان جمع‌آوری آنها نیست.

 

2. فعالیت‌های دشمن:

الف ـ زرهی. نیروهای زرهی دشمن در دو ستون از شرق بستان به پشت دکل تلویزیون در محلی به نام کوره‌ها مستقر که با توپخانه و تانک پل سابله را زیر آتش گرفته و نیروهای خودی نمی‌توانند به سوی بستان پیشروی نمایند. حدود 8 تا 10 کیلومتر شرق سوسنگرد و دو کیلومتری جنوب جاده آسفالته حمیدیه سوسنگرد به اهواز با آتش توپخانه و تیربار و تانکها پوشانده که ایاب و ذهاب مقدور نیست.

در جنوب سوسنگرد از کوت سید نعیم حدود پنج کیلومتری جنوب جاده با 9 دستگاه تانک و یک نفربر با بلدوزر مواضع تهیه می‌نمایند.

16 دستگاه تانک و 8 دستگاه نفربر در تاریخ 25/7/59 وارد دهلران شده و به مدت 6 ساعت کلیه تأسیسات منهدم و مجدداً به مواضع خود واقع در موسیان مراجعه نمودند.

ب ـ توپخانه:

(1) در مورخه 25/7/59 بر اثر پرتاب گلوله توپ در یکی از خیابان‌های اهواز یک نفر شهید و 20 نفر مجروح شدند.

(2) در ساعت 1900، 25/7/59 در قسمت جاده کوت عبدالله گلوله توپ دشمن به یک وانت‌بار اصابت کرده که منجر به شهادت هشت نفر غیرنظامی گردید.

(3) در مورخه 25/7/59 دشمن مجدداً شروع به تیراندازی با توپخانه و سلاح‌هایی به نام راکت بی‌ام21 به شهر اهواز نموده است.

(4) یک آتشبار کاتیوشای دشمن در ارتفاعات علی‌گره‌زد حاشیه عین‌خوش مستقر و به صورت متناوب روی مناطق رودخانه کرخه تیراندازی می‌نماید.

(5) در ساعت 1000 مورخه 26/7/59 توپخانه دشمن شهر اهواز و نقاط مسکونی را زیر آتش گرفت.

پ ـ هوایی

(1) در مورخه 25/7/59 چند فروند میگ عراق به بندر خمینی حمله نموده و منابع نفت آن را به آتش کشیدند.

(2) در ساعت 1300 مورخه 25/7/59 دو فروند میگ23 مواضع ل92 را بمباران کردند.

(3) در ساعت 0940، 26/7/59 هواپیمای عراقی شهر اهواز و منطقه کیان پارس و زیتون کمربندی را بمباران نمودند.

(4) دشمن برای منهدم کردن چهار موضع کاتیوشا و 25 هلی‌کوپتر، فوری در محور خرمشهر ـ آبادان در مورخه 26/7/59 درخواست بمباران هوایی نموده است.

ت ـ شیمیایی گزارشی دریافت نشده است.

 

3. لجستیک

الف ـ دولت کویت کلیه نان‌های تولیدشده در شرکت آرد کویت را همراه با 45 کامیون باربری حامل خواروبار و چند تانک به عراق فرستاده است.

ب ـ دولت هند نسبت به تأمین نیازمندی‌های عراق در زمینه قطعات یدکی و تجهیزات الکترونیکی رادار و غیره اقداماتی شروع نموده است و اولین محموله از کمک‌های خود را از طریق خطوط هوایی کویت به طور ترانزیت به عمان ارسال نموده است.

 

4. روحیه دشمن

در حال حاضر، دشمن به علت حصول برتری چشمگیر نظامی از روحیه نسبتاً خوبی برخوردار است.

5. نتیجه‌گیری

 دشمن با توجه به وضعیت فعلی قادر به اقدامات زیر می‌باشد:

الف ـ ادامه تک و استفاده از موقعیت‌های حاصله در مناطق خرمشهر، آبادان و سوسنگرد.

ب ـ ادامه بمباران شهر اهواز و تقویت نیروهای خودی در منطقه اهواز به منظور محاصره و تصرف قطعی شهر.

پ ـ تحکیم مواضع خود در غرب دزفول.

ت ـ حمله به سرپل نیروهای خودی در سرپل کرخه.

ث ـ اقدام به عبور از رودخانه کرخه.

ج ـ اجرای برنامه‌های تبلیغاتی رادیویی به منظور تخریب روحیه مردم و پرسنل نظامی.

اطلاعات قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب

*****

از: ستاد اروند

شماره: 447/50/84/401/3

به: ف ل92

    تاریخ: 28/7/1359

[در محاصره دشمن هستیم]

 

 

تا این لحظه که ساعت 0930 مورخه 28/7/59 می‌باشد، ما همچنان در محاصره ارتش عراق قرار داریم. از نیروی تقویتی که برای نجات آبادان و خرمشهر باید اعزام می‌شد خبری نیست و جاده‌ها همچنان بسته مانده‌اند. وضعیت به طور کلی به شرح زیر است.

1. در خرمشهر بعثی‌ها با تانک و توپ تنها نیروی پیاده ما را با آتش شدید مورد هجوم قرار داده و خیابان‌ها پر از شهدا شده است. نافرمانی، تمرد، عقب‌نشینی بدون برنامه و ناباوری در نجات، بین پرسنل شیوع پیدا کرده و چون از عوارض جنگ است قابل کنترل نیست، زیرا وعده‌های ما هم خالی از حقیقت درآمده است. بمباران‌های پی در پی بیمارستان از غیرنظامیان را بی سر و دست کرده است. شخصاً امروز از بیمارستان‌ها بازدید و وضع رقت‌بار مردم را از نزدیک دیدم. نبودن آب و برق، بهداشت، خطوط ارتباطی، سوخت و جایگزینی تجهیزات که از بین می‌رود نیروهای ما را رنج می‌دهد. گروه‌های اعزامی به محض دیدن چند شهید روحیه خود را از دست داده جبهه را ترک می‌کنند. تمام مسائل کمک به درهم شکستن نیروهای ما دارد و نیروهای هوایی حملات مؤثری بر دشمن وارد می‌کنند ولی چون ما فاقد نیروی زرهی هستیم نمی‌توانیم از موقعیت‌های نیروی هوایی استفاده کنیم. در ماهشهر اقداماتی در جریان است و اگر تأخیر کنند تلاش آنها هم بدون ثمر خواهد ماند، زیرا اگر خدای ناکرده خرمشهر تماماً به دست دشمن بیفتد به علت نزدیک بودن این شهر به عراق و وجود طرق مواصلاتی سریع، بیرون راندن آنها کار ساده‌ای نخواهد بود. وظیفه دارم صراحتاً بگویم دو نیروی نابرابر هستیم که با وجود تمام نابسامانی‌ها، فداکاری پرسنل و اینکه هر روز بیش از صد شهید می‌دهند در خور ستایش است و ما تا هفت روز متوالی است که از سقوط خرمشهر جلوگیری کرده‌ایم و حال چه زمان کمک ما خواهد رسید که مثمرثمر واقع شود با مسئولین است، زیرا وظیفه شرعی و میهنی خود را به حق انجام داده‌ایم. من از شما و تمام ملت ایران برای رفع این مشکل کمک می‌طلبم تا خون شهیدان ما هدر نرفته و پیروزی‌های ما خنثی نشود. اضافه می‌کنم تمام مسائل را بدون کمترین پرده‌پوشی و با صراحت به مقامات گزارش کرده‌ام. امیدوارم این آخرین گزارش باشد که به این صورت تقدیم می‌گردد.

2. در آبادان نیروهای ما دلیرانه دشمن را متوقف کرده‌اند ولی اگر خرمشهر سقوط کند نیروهای دشمن به صورت گازانبری آبادان را هم تصرف خواهند کرد. به امید اقدامات مؤثری که انجام می‌دهید هستم.

ستاد اروند

*****

از: م ع ت نزاجا  (عملیات)

شماره: 15-3001

به: ف ل92 زرهی

تاریخ: 28/7/59

[اعزام گروه رزمی مشهد به خرمشهر]

 

 

برابر اعلام مد عملیات نزاجا، گروه رزمی مشهد روز 26/7/59 به خرمشهر اعزام گردیده است.

سرهنگ ستاد حسینی

*****

از: م ع ت نزاجا

شماره: 4-3001

به: مد عملیات و اطلاعات نزاجا

تاریخ: 28/7/59

[وضعیت خرمشهر و آبادان]

 

 

برابر گزارش ل92 به روز 26/7/59:

1. در خرمشهر درگیری شدید بوده دشمن با دادن تلفات عقب‌نشینی کرد. مقداری از جاده کمربندی دست دشمن و پل خرمشهر ـ آبادان باز است.

2. در آبادان از دو جناح زیر آتش شدید تلفات زیادی به نیروی خودی وارد شده، مع‌هذا با تفنگ106 دشمن 5 کیلومتر عقب نشست.

3. یک فروند میگ عراقی توسط فانتوم ایران سرنگون شد.

سرهنگ حسینی

*****

از: م ع ت نزاجا (عملیات)

شماره: 2-3001

به: ف ل92

تاریخ: 28/7/59

[تقاضای نان]

 

 

برابر امریه نزاجا مدافعین در خرمشهر هنوز می‌جنگند. هرگونه کمک آمادی به ویژه نان به آنان برسانید.

سرهنگ حسینی

*****

از: عملیات و اطلاعات نزاجا

             شماره: 316-6-02-602

به: قرارگاه تاکتیکی جنوب نزاجا و ف ل92

تاریخ: 27/7/59

[مدافعین خرمشهر هنوز می‌جنگند]

 

 

بازگشت به 4345-02-29-1701-26/7/59

1. مدافعین در خرمشهر هنوز می‌جنگند. خبرگزاری پارس صحیح نیست.

2. به ل92 دستور فرمایید هرگونه کمک تدارکاتی به خصوص نان به مدافعین برسانند.

عملیات و اطلاعات نزاجا

*****

از: ل92

شماره: 119-48-201

به: ق ت نزاجا در جنوب

تاریخ: 28/7/59

[اعزام گردان144]

 

 

      گد144 که در ساعت 1630 روز 26/7/59 اعزام گردیده، در تاریخ 27/7/59 در ساعت 1630 به سوی ماهشهر حرکت و برابر اطلاع رسیده از فرمانده منطقه یگان مزبور به ماهشهر رسیده است.

ف ل92

*****

از: قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب (دزفول)

شماره: 2/3001

به: ل92 اهواز

تاریخ: 29/7/59

[آخرین مقاومت]

 

 

برابر اعلام سماجا3 مستند به گزارش نداجا در خرمشهر آخرین مقاومت در حال شکسته شدن بوده و 99% شهر در دست دشمن است و از پل خرمشهر تقاضای کمک فوری شده.

در آبادان تانک‌ها و توپ‌ها و نفرات دشمن در حال پیشروی هستند. ناخدا خلیل‌زاده فرمانده منطقه مجروح و در بیمارستان است و شدیداً تقاضای کمک شده.

دستور فرمایید مراتب بالا را بررسی و چنانچه مورد تأیید است اعلام و اقدامات رزمی لازم به عمل آورید.

سرهنگ ستاد حسینی

از طرف: سرهنگ اصفهانی

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده