عملیات پدافندی اروند(21)
از: ستاد اروند شماره: 442-50-84-401-3 به: ف ل92 زرهی تاریخ: 27/7/59 آگهی: وسیله ل92 به سماجا، نداجا، نزاجا، ژاندارمری کل کشور موضوع: وضعیت جبهههای خرمشهر و آبادان در روز 27/7/59

 

1. امروز سه بار شهرهای آبادان و خرمشهر مورد هجوم هوایی دشمن قرار گرفت و تلفاتی به مردم غیرنظامی وارد و خسارات فراوان به لوله‌های نفت و تأسیسات وارد آمد که در اثر دفاع ضدهوایی توپخانه خودی یک فروند میگ سقوط کرد.

2. صبح روز جاری پرسنل پدافند هوایی مستقر در فرودگاه زیر آتش توپخانه دشمن قرار گرفت که در نتیجه 5 نفر شهید و 7 نفر زخمی و دو دستگاه جیپ و یک آمبولانس و چهار خودرو فرودگاه منهدم شد.

3. واحدهای توپخانه خودی چند بار مورد هجوم هلی‌کوپترهای دشمن قرار گرفت و در نتیجه چند خودرو و یک تانک سوخت و مقداری مهمات از بین رفت.

4. در جبهه خرمشهر نیروهای تازه‌نفس دشمن وارد عمل شده و جنگ تن به تن و کوچه به کوچه جریان دارد و تلفات سنگین به دو طرف وارد شده. در این جبهه نیروهای خسته ما که بیشتر فرماندهان خود را از دست داده‌اند آخرین تلاش خود را برای جلوگیری از سقوط شهر به کار می‌برند. خستگی و نبودن آب و برق و غذای مناسب و گلوله‌باران پی در پی و عدم جایگزینی نفرات و تجهیزات فقط به خاطر ایمان و عقیده و شرف سربازی خود پایداری می‌کنند، ولی سقوط شهر قطعی است. از نیروی کمکی هم تا این ساعت 2200 خبری نشده که به عنوان یک فرمانده در این دقایق حساس باید بگویم با تمام این ناملایمات حماسه می‌آفرینند و اگر زنده ماندم این مسئله را با دلیل به همه مقامات ثابت خواهم کرد و اگر خرمشهر هم سقوط کند حتی سربازی که جبهه را ترک می‌کند مسئول نیست، زیرا بیشتر از حد تصور یک انسان پایداری کرده ولی عدم تقویت، نرسیدن مهمات و تجهیزات و هزار مسئله دیگر او را از پای درخواهد آورد که هر شب در گزارشاتم به آن اشاره می‌کنم و ترتیب اثر داده نمی‌شود اما هرگز مأیوس نشده‌ایم.

5. در جبهه آبادان که توپخانه خودی با هدایت افسر مسئول توپخانه، تلفات سنگین به دشمن وارد کرده و آنها را در هم کوبیده است، ولی دشمن مشغول تجدید سازمان و خود را برای هجوم قطعی به شهر آبادان آماده می‌سازد.

6. ما همچنان در محاصره دشمن قرار داریم و اگر نیروهای اعزامی به ماهشهر ظرف امشب و فردا وارد عمل نشوند راه تدارکاتی ما را باز نکرده و دشمن را در هر دو جبهه عقب نرانند همه پیروزی‌های گذشته ما و خون شهیدان خرمشهر وآبادان هدر خواهد رفت و این گزارشات در تاریخ ثبت خواهد شد.

7. وضع پرسنل روز به روز بدتر و خودروهایی که در جبهه از بین می‌رود جبران نمی‌شود. در نتیجه نفرات ظهر و شب ناچاراً سنگرهای خود را ترک و برای خوردن غذا به نقاط آمادی مراجعه می‌کنند که در اثر ترکش گلوله مجروح می‌گردند.

8. نحوه تخلیه بمباران و مصدومین و شهدا با سختی انجام می‌شود.

9. تمرد، خودزنی، حالت‌های جنگی‌زدگی، فراموشی و شوکه شدن هر روز بین نفرات بیشتر می‌شود و مهمات رو به پایان و سلاح‌های نیمه سنگین به صورت غیرقابل استفاده درمی‌آیند.

10. وعده‌های ما به پرسنل در مورد رسیدن کمک جامه عمل به خود نگرفته و همین مسئله باعث بی‌اعتمادی و پخش شایعاتی مثل آنکه ما را تنها گذاشته‌اند، می‌خواهند ما را به کشتن بدهند، مسئولین به فکر ما نیستند. روز به روز دشمن با گسترش و استفاده از ستون پنجم دشمن حداکثر استفاده را در موقعیت به عمل می‌آورد. با همه این تفاصیل با دادن پیام‌های دلگرم‌کننده از طریق بی‌سیم و رادیو و سخنرانی، هنوز آنها را در جبهه‌های مختلف نگاه داشته‌ام ولی چون خود من هم بیمار هستم کمک و توان خود را از دست می‌دهم. لذا استدعا دارم ستون ماهشهر و نیروها را هرچه زودتر سازمان داده و بدون پروا به دشمن حمله‌ور شوند و هر دقیقه در سرنوشت این دو شهر تأثیر تاریخ دارد. به امید پیروزی و سرفرازی نیروهای موجود در خرمشهر و آبادان دقیقه‌شماری می‌کنم. خداوند حافظ همه ملت ایران است و تنها آرزویم این است که نگذارند خون شهدا هدر رفته و ما در برابر خانواده‌های آنان سرافکنده باشیم.

ف ستاد اروند

از: ستاد اروند

         شماره: 143-36-01-302

به: ل92

تاریخ: 28/7/59

[یازده روز محاصره شهرهای خرمشهر و آبادان]

 

 

در اثر یازده روز محاصره شهرهای خرمشهر و آبادان، تدارکات از هر نظر غذا، آب، مهمات، بنزین و سایر مایحتاج ضروری رو به اتمام است. دستور فرمایید اقدامات لازم به عمل آمده و ستاد عملیاتی مستقر در ماهشهر هرچه زودتر نسبت به شکستن محاصره اقدام نمایند.

اروند

*****

از: ف نزاجا

شماره: 27

به: ق ت نزاجا در جنوب

تاریخ: 27/7/59

[وضعیت جبهه خرمشهر و آبادان]

 

 

برابر گزارش ستاد عملیات اروند اخیراً وضعیت جبهه خرمشهر و آبادان به شرح زیر است:

1. با توجه به اینکه نیروهای خودی در خرمشهر از پشتیبانی توپخانه محروم هستند، دشمن تمام تلاش خود را برای تصرف شهر با استفاده از توپ و نفر پیاده به کار بسته و قسمتی از شهر چند بار بین نیروهای دو طرف دست به دست گشته و لحظه‌هایی که این گزارش از خرمشهر مخابره شده نیروهای خودی با دادن تعداد زیادی شهید و وارد کردن تلفات سنگین به دشمن، نیروهای ما موفق شدند بیشتر ساختمان‌های شهر را از وجود نیروی آنها پاک کنند، ولی هنوز قسمتی از ساختمان‌ها و یک‌چهارم شهر در تصرف دشمن است که در داخل منازل مسکونی مردم که خالی بوده است موضع گرفته با اینکه نیروهای خودی بسیار خسته و اغلب فرماندهان شهید شده‌اند، باز هم با شجاعت و سرسختی مقاومت می‌کنند و برای روز 27/7/59 ستاد مزبور اظهار نموده که کنترل فرماندهان از بین رفته و کمبود مهمات و بسته شدن راه‌ها  و نبودن آب و نبودن امکانات تخلیه مجروحین و شهدا باعث تضعیف روحیه پرسنل شده است. مدافعین آبادان با استفاده از پشتیبانی توپخانه نیروهای خودی موفق شده‌اند نفوذ دشمن را سد نمایند و از دستیابی دشمن به شهر آبادان جلوگیری نمایند و تیراندازی هنوز روی شهر ادامه دارد. ستاد مزبور درخواست نموده با استفاده از ستاد عملیات که در ماهشهر تشکیل شده یگان‌های خرمشهر را از محاصره نجات دهند.

ف نزاجا

*****

از: قرارگاه عملیاتی نزاجا در جنوب (دزفول)

شماره: 28/3001

به: نزاجا (معاونت عملیات و اطلاعات) مد عملیات

تاریخ: 27/7/59

[نتیجه عملیات هوانیروز]

 

 

برابر گزارش ف گروه هوانیروز مستقر در دزفول گروه مزبور در مورخه 26/7/59 اقداماتی به شرح زیر انجام داده است:

1. تعداد 25 سورتی پرواز در 35 ساعت

2. شناسایی و کشف مواضع آن و اجرای آتش به وسیله هلی‌کوپترهای کبری

3. ضایعات لجستیکی دشمن، انهدام 10 دستگاه تانک و 35 دستگاه خودرو سبک و سنگین توسط موشک و راکت و 2 دستگاه توپ کالیبر بزرگ

4. تلفات آن در حدود 200 نفر

جانشین عملیات ـ سرهنگ ستاد حسینی

*****

از: عملیات و اطلاعات نزاجا

شماره: 33

به: قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب

تاریخ: 27/7/59

[وضعیت منطقه جنوب]

 

 

به عرض تیمسار فرماندهی نزاجا برسد، ل92 زرهی برابر اعلام سماجا3 مرکز فرماندهی مستند به گزارش نیروی دریایی وضعیت منطقه جنوب به شرح زیر می‌باشد.

1. خرمشهر زیر آتش شدید خمپاره دشمن قرار دارد.

2. تدارک مهمات با توجه به وضعیت محاصره منطقه به سختی انجام می‌شود و روحیه جنگی پایین بوده و تعدادی از پرسنل نظامی در حال ترک مواضع هستند.

3. در آبادان وضعیت تغییری نکرده و شهر در محاصره کامل بوده و در خارج شهر درگیری ادامه دارد و شهر زیر آتش شدید دشمن قرار دارد و با توجه به وضعیت وخیم منطقه خرمشهر و آبادان اعزام نیروی رزمی مناسب که کراراً تقاضا شده برای شکستن محاصره و نجات این دو شهر امر حیاتی است. مقرر فرمایید در این اقدام مقتضی به عمل آید.

عملیات و اطلاعات نزاجا

*****

از: ل92

شماره: 4-02-602-11

به: قرارگاه تاکتیکی عملیات نزاجا

آگهی به: ف گد247 سوارزرهی

تاریخ: 27/7/59

[درخواست هلی‌کوپتر شناسایی]

 

 

نظر به اینکه به گد247 سوارزرهی منطقه 35 کیلومتر در ساحل شرقی رودخانه کرخه واگذار که مأموریت شناسایی و پوشش را معمول دارد و یگان مزبور با مقدورات موجود قادر به تأمین منطقه فوق نیست، لذا استدعا دارد مقرر فرمایید یک فروند هلی‌کوپتر شناسایی جهت تکمیل مأموریت فوق در اختیار این لشکر گذارده شود.

ف ل21 ـ سرهنگ ستاد ورشوساز

*****

از: ل92 اهواز

شماره: 17-48-201

به: ق ت نزاجا در جنوب

تاریخ: 28/7/59

[درباره اعزام آتشبار]

 

 

بازگشت به شماره 343-6-02-602-27/7/59

درخواست ژاندارمری آبادان با دستور درگیرنده‌ها مغایرت دارد. ژاندارمری خواسته است آتشبار اعزام شود، در صورتی که انتقال خودی از راه هوا و زمین مقدور نیست. ضمناً توپخانه با اینکه در محور ماهشهر ـ آبادان قرار دارند، ژاندارمری آبادان می‌باید استفاده نماید.

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده