پژواکی از خاطره ها (12)
سرتیپ2 حسین ایپکچی در فروردین 1323 در شهرستان مشهد دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهرستان طی نمود. در سال 1341 پس از عبور از سد کنکور وارد دانشکده افسری گردید و در سال 1344 از آن دانشکده فارغالتحصیل شد. دوره مقدماتی و عالی رسته پیاده را در ادوار مختلف خدمتی در مرکز آموزش پیاده در شیراز طی کرد. دوره فرماندهی و ستاد را در دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران با موفقیت به پایان رسانید و به دریافت فوق لیسانس نظامی نایل گردید.

با حضور بیش از 90 ماه در مناطق مختلف جنگی در مشاغل معاون افسر عملیات لشکر، افسر عملیات لشکر، رئیس رکن سوم لشکر، افسر عملیات قرارگاه جنوب، رئیس رکن سوم قرارگاه جنوب، فرمانده مرکز آموزش، جانشین و سرپرست قرارگاه شمالشرق انجام وظیفه نمود. سرانجام در مهر ماه سال 1371 پس از سی سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگی نایل آمد. وي به دلیل ابراز رشادت در طول جنگ به دریافت ارشدیت نظامی نیز مفتخر گردیده است.

نهاری که به خون شهیدان عجین شده بود!

خاطره ای از:

سرتیپ2 حسین ایپکچی کمک افسر عملیات در عملیات ثامن الائمه(ع)

سال 1361 در منطقه عمومی ایستگاه حسینیه افسر عملیات لشکر77 بودم. یکی از وظایف عمده افسران ستاد چه در زمان صلح و چه در زمان جنگ، بازدید و بازرسی از چگونگی اجرای خط مشی ها و دستورات ستادی صادره به یگان‌های تابعه است.

یک روز بر خلاف معمول در ساعات نزدیک ظهر تصمیم به بازدید از خط گسترش یگان های لشکر در منطقه پاسگاه زید گرفتم. وقتی جهت کسب تکلیف به رئیس رکن سوم مراجعه نمودم ايشان که یکی از همدوره های من بود[1]، اظهار تمایل نمود که شخصاً در این بازدید من را همراهی نماید. لذا به همراه وی با یک دستگاه خودروی تاکتیکی عازم خطوط مقدم در منطقه عمومی زید شدیم.

ساعت از یازده گذشته بود، هوا بسیار گرم، منطقه صاف و بدون عارضه و تا چشم کار می کرد سراب بود و دیگر هیچ. در آن زمان و شرایط معمولاً گرما بیداد می کند. پرسنل سرباز به جز آنهایی که مسئولیت پائیدن منطقه را داشتند، به عمق سنگرها که هوای نسبتاً خنکی دارد فرورفته و استراحت می کردند و بدین ترتیب با حرارت 40 تا 50 درجه ای دست و پنجه نرم می كردند.

ساعتی از حرکت ما به طرف مواضع و نیروهای خودی نگذشته بود که با مشاهده انفجار اولین گلوله توپخانه در مقابل خود، متوجه شدیم که احتمالاً دیده بانان دشمن متوجه گرد و خاک ناشی از حرکت خودرو ما شده اند. در آن زمان به منظور جلوگیری از ایجاد گرد و خاک معمولاً روی جاده های خاکی هرازگاهی اندکی روغن سوخته یا مازوت ریخته می شد.

سعی کردیم از مسیرهایی حرکت کنیم که گرد و خاک کمتر ایجاد نماید.

به حرکت ادامه دادیم، اما بسیار با تأنی، حوالی ساعت 2 بعدازظهر بود که از ورای سراب ایجاد شده هاله ای از خاکریز های رده دوم نیروهای خودی را مشاهده نمودیم. صدای انفجار گلوله های توپخانه، خمپاره که به صورت مداوم شلیک می شد به گوش می رسید.

تردد پرسنل مقابل سنگرها نسبتاً زیاد بود، ضمن اینکه معمولاً مقارن ظهر و شب در صورتی که حرکاتی غیر عادی توجه دیده بانان دشمن را جلب نکند، آتش بسی غیر رسمی بین طرفین برقرار می شد.

با رئیس رکن سوم در این زمینه گرم گفتگو بودم که یک دستگاه خودروی تاکتیکی (دوج پاورواگن)  توجه ما را به خود جلب کرد. این خودرو در فاصله شاید 20 متری سنگرها حرکت می کرد و گاهی در فواصلی توقف می نمود. در هر توقف تعداد زیادی از پرسنل گردان گرد آن جمع می شدند. از قراین این چنین بر می آمد که خودرو مذکور غذای سربازان را توزیع می کند.

من و رئیس رکن سوم دل نگران از این وضعیت به خاکریز نزدیک شدیم، خودروی مورد نظر در فاصله ششصد یا هفتصد متری سمت چپ ما در حرکت بود و هر لحظه از ما فاصله می گرفت.

گلوله های پراکنده و سرگردان دشمن هرازگاهی در منطقه فرود می‌آمد. پرسنل نیز بدون توجه به آن مشغول دریافت غذا بودند.

همین طور که به خاکریز ها که سنگرهای پرسنل در دل آنها جای داشتند نزدیک می شدیم، ناگهان گلوله ای از توپخانه دشمن در چند متری خودروی مورد اشاره اصابت کرد و لحظاتی بعد از پرسنلی که در اطراف آن حضور داشتند خبری نبود.

سریعاً خودرو را به داخل سنگری که متکی به خاکریز بود کوبیده، من و رئیس رکن سوم از آن پیاده شديم و در پناه خاکریز با حالت دو به طرف نقطه مورد نظر حرکت کردیم.

در همین موقع ملاحظه کردیم که یکی از پرسنل آن يگان از داخل سنگر بیرون آمده پس از تماشای صحنه به داخل سنگر مراجعه کرد.

دقایقی بعد به نزدیک خودرو رسیدیم، تعدادی از پرسنل به کمک مجروحین شتافته بودند، صحنه بسیار رقت باری بود. گوئی مردابی از خون بود که شناگرانی در آن شنا می کنند.

برای کسب اطلاع بیشتر وارد سنگر شدم، فردی را دیدم که به دیوار سنگر تکیه داده و به بیرون زل زده است. در مقابل سؤالاتم سکوت کرد. نزدیک شدم، گویا ساعت ها بود که روح از بدنش پرواز کرده بود.

با رئیس رکن سوم برگشتم و در کنار خاکریز نشسته به صحنه تخلیه شهدا نظاره گر شدیم آن روز سیزده نفر به خیل شهیدان پیوستند و :

نهاری بود که با خون شهیدان عجین شده بود.

 

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

 

 


[1] – سرهنگ ستاد روح اله سروری

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده