عملیات پدافندی اروند(17)
از: لشکر92 شماره: 171360 به: قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب تاریخ: 25/7/59 [دفاع آبادان]
برابر اعلام سماجا3 چون تعداد زخمی‌ها و تیرخورده‌ها به علت مقاومت خیابانی در آبادان زیاد اعلام شده است و در سه کیلومتری پل بهمنشیر جنگ تانک و توپخانه ادامه دارد و رفت و آمد از روی پل امکان ندارد، دستور فرمایید به شرح زیر اقدام نمایند:

1. در صورت امکان با توپخانه بردبلند، آبادان را پشتیبانی نمایند.

2. در روشنایی روز هلی‌کوپتر تا آخرین حد امکان به کمک مدافعین اعزام شوند.

سرهنگ قاسمی‌نو

*****

از: قرارگاه تاکتیکی نزاجا در منطقه خوزستان

شماره: 5-3001

به: لشکر21

تاریخ: 25/7/59

[تخلیه اجساد شهدا و وسایل]

 

 

برابر اطلاع یکی از افسران تیپ2 سرکار ستوان1 زرهی محمد طاهری، مقداری از وسایل سلاح ذی‌قیمت و تعدادی تانک سالم و سلاح ضدهوایی در منطقه باقیمانده است. حتی تعداد خیلی زیادی در منطقه تیپ2 بین دیده‌بان تیپ در سه‌راهی قهوه‌خانه و خط مقدم تیپ موجود می‌باشد. همچنین برابر اطلاع تعدادی از اجساد شهید نیز در محل باقی مانده است. دستور فرمایید سریعاً نسبت به جمع‌آوری سلاح و وسایل تانک‌ها و توپ‌ها و اجساد شهید اقدام سریع معمول فرمایند.

ف نزاجا ـ سرتیپ ظهیرنژاد

*****

از: مد عملیات و اطلاعات نزاجا

شماره: 11

به: قرارگاه تاکتیکی نزاجا – آگهی به ل92

تاریخ: 25/7/59

[جلوگیری از سقوط خرمشهر و آبادان]

 

 

با توجه به سقوط قریب‌الوقوع خرمشهر دستور فرمایید که توان و مقدورات یگان را برای جلوگیری از سقوط خرمشهر و آبادان به کار ببرند. اجرای امر جنبه فوریت دارد. در این مورد مهم هماهنگی لازم با ف ل92 را معمول نمایند.

مد عملیات و اطلاعات

از: ل92

شماره: 37-4-201

به: نزاجا ـ سماجا ـ استانداری خوزستان

تاریخ: 25/7/1359

[گزارش ستاد عملیاتی اروند]

 

 

استحضاراً به عرض می‌رساند برابر گزارش ستاد عملیاتی اروند

1. یک نفر جهت تحویل گرفتن چیفتن از گردان232 تانک نیست. گردان232 تانک منهدم شده است.

2. نیازمندی یگان رزمی با خدمه می‌باشد. زیرا خرمشهر در حال فتح شدن به وسیله دشمن است.

3. کلیه ماسک‌ها بدون فیلتر جنگی می‌باشند.

4. گردان165 وجود ندارد. تمام خرمشهر پر از جسد ایرانی است. وسیله جهت تخلیه موجود نیست.

5. فرماندهان در خرمشهر شهید شدند. فقط توپخانه در جاده ماهشهر است. مراتب جهت آگاهی و اقدام به عرض می‌رسد.

سرهنگ قاسمی

*****

از: سماجا3 ـ مرکز فرماندهی

شماره: 3914-02-29-1701

به: نزاجا

        تاریخ: 25/7/1359

[احتمال سقوط آبادان]

 

 

برابر اعلام نیروی دریایی مستند به گزارش واصله از خرمشهر و آبادان کلیه راه‌های آبادان و خرمشهر مسدود و در دست دشمن می‌باشد. تعداد مجروحین زیاد شده است و تخلیه آنها امکان ندارد. در حال حاضر سردخانه‌ها از کار افتاده است. آب و برق و دارو وجود ندارد. جمع‌آوری مجروحین و کشته‌ها در محوطه باز بی‌اندازه روحیه نفرات را پایین می‌آورد و اوضاع متشنج می‌باشد. احتمال سقوط آبادان تا ساعت 1200 روز 25/7/59 پیش‌بینی می‌گردد. مراتب جهت آگاهی و هرگونه اقدام لازم اعلام می‌گردد.

ج ر سماجا ـ سرتیپ فلاحی

از طرف ـ سرهنگ شهسوار

*****

از: سماجا3 ـ مرکز فرماندهی

شماره: 2875-02-21-1701

به: ت ج ر سماجا ـ دزفول

    تاریخ: 25/7/1359

[پیام ستاد اروند]

 

 

در پیام ستاد اروند وضعیت به شرح زیر تلگرافی اعلام گردیده است. مراتب جهت استحضار و اخذ تصمیم به عرض می‌رسد. وضعیت خرمشهر و آبادان تا ساعت 2200 که با یک سخنرانی مهیج تمام نیروهای موجود را به طرف خرمشهر فرستاده است، جنگ تن به تن ادامه دارد و با شدت دنبال می‌شود. نیروهای ما ستون زرهی خطوط دشمن را با توپخانه زیر آتش گرفته از میزان تلفات طرفین اطلاعی نیست. آبادان و خرمشهر در محاصره دشمن قرار دارد و مردم آبادان خود را برای حماسه‌آفرینی آماده کردند ولی اگر کمک فوری نرسد و بهترین یگان‌های رزمی منظم به این منطقه اعزام نگردد، تمام زحمات مردم بر باد رفته و روح شهیدانمان نفرین خواهند فرستاد. با بی‌صبری منتظر اعزام یک واحد سنگین هستیم از طریق ماهشهر اعزام شود و محاصره را در هم بشکند. راه تدارکات باز و دشمن تا روی خطوط مرز به عقب رانده و نیروی درهم ریخته و فرسوده دو شهر تعویض و برای استراحت و قدردانی به پشت جبهه بفرستید.

سماجا3 سرهنگ معینی

از طرف سرهنگ شهسواری

*****

آنی

از: سماجا

شماره: 4156-02-29-1701

به: نهاجا

       تاریخ: 26/7/59

[بمباران عقبه دشمن]

 

 

برابر اطلاع نداجا مستند به گزارش تلفنی از خرمشهر تانک‌های دشمن وارد خرمشهر شدند. در حال تیراندازی شدید می‌باشند و هیچ‌گونه مقاومت مؤثر وجود ندارد و تقاضای کمک فوری نموده است. دستور فرمایید سریعاً اقدام لازم معمول و با بمباران عقبه دشمن از نفوذ تانک‌ها به داخل شهر جلوگیری شود.

ج سماجا ـ سرتیپ فلاحی

گیرنده: نزاجا ـ عملیات؛ با توجه به مراتب فوق بالأخره تصمیم قطعی نیروی زمینی در دفاع از خرمشهر برای ستاد مشترک روشن نشد. دستور فرمایید اقدام مقتضی معمول و نتیجه را اعلام فرمایند.

*****

از: ستاد اروند

شماره: 421-50-84-401

به: ف ل92 زرهی

     تاریخ: 26/7/1359

[جنگ در شهر خرمشهر]

 

 

به استحضار می‌رساند حالت جنگ در شهر مورد بحث به شرح زیر است:

الف ـ با پیشروی نیروهای خودی به متجاوزین عراق که در داخل شهر خرمشهر شده بودند عده‌ای از آنها کشته و عده زیادی متواری ولی هنوز در قسمتی از گمرک و بعضی از منازل خرمشهر حضور دارند و با مأمورین ما در حال جنگ هستند و امروز احتمالاً در خرمشهر بیش از 20 شهید و عده‌ای زخمی داشته‌ایم که چون جزء نیروهای مختلف هستند، هنوز آمار دقیق در دست نیست و توپخانه عراق بدون وقفه روی خرمشهر شلیک می‌کند.

ب ـ در جبهه آبادان چند بار از طرف نیروهای خودی به دشمن به صورت پراکنده حمله شد که در نتیجه شلیک موشک106 ژاندارمری منهدم شد دو مأمور ژاندارم شهید و دو نفر زخمی شدند. در این جبهه بر اثر شلیک توپخانه ما متفرق شد، ولی طبق معمول امشب تجدید سازمان کرده مجدداً محورهای آبادان ـ ماهشهر و آبادان ـ اهواز را زیر آتش قرار خواهند داد و آبادان همچنان در محاصره دشمن و کلیه راه‌ها بسته است ولی بعداً در اثر هجوم نیروهای خودی چند دقیقه باز و خودروهای اضطراری عبور می‌کنند. امروز هم با فداکاری تعدادی از پرسنل موفق شدیم با استفاده از نیروهای عبور موجود بیش از 80 زخمی و مصدوم را از جبهه اعزام کنیم. پرسنل مابدون نقشه سنگر به سنگر آن هم زیر آتش سنگین توپخانه با دشمن در حال جنگ و مایه افتخار هستند و چشم به ورود نیروهای زرهی تقویتی دوخته‌اند.

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده