عملیات پدافندی اروند(16)
از: ستاد اروند شماره: 202-48-201 به: ل92 تاریخ: 23/7/1359 [عدم وجود نیروهای تثبیتکننده] بازگشت به شماره 101/48/201-23/7/59 1. جاده آبادان به ماهشهر که از ساعت 0200 مورخه 23/7/59 به وسیله عناصر دشمن مسدود شده بود در ساعت 1600 مورخه 23/7/59 در اثر آتشهای نیروی هوایی و هوانیروز و توپخانه باز شد، ولی به علت عدم وجود نیروهای تثبیتکننده زمینی امکان مسدود شدن مجدد پیشبینی میشود.

2. در خرمشهر خیابان طالقانی و جاده کمربندی در دست دشمن است.

3. گمرک خرمشهر در دست نیروهای دشمن می‌باشد.

4. پادگان دژ در دست دشمن است.

*****

 

 

از: ستاد اروند

شماره: 4 سیار

به: ف ل92 زرهی

تاریخ: 24/7/1359

[تقاضای تعویض فرمانده ستاد اروند]

 

 

پیرو شماره2 سیار 20/7/1359

به استحضار می‌رساند با اینکه من افسر ژاندارمری هستم و تاکنون در یگان‌های ارتشی خدمت نکرده‌ام، مأموریت محوله را انجام و بلافاصله به آبادان عزیمت و ستاد عملیات جنوب را سروسامان داده و تاکنون از سقوط خرمشهر و آبادان با نیروی پیاده جلوگیری کرده‌ام. اکنون به علت بیماری و درد شدید سینه که خون در اخلاط سینه‌ام دیده می‌شود نیروی خود را از دست داده و دو روز است سرهنگ فروزان فرماندهی ژاندارمری جمهوری اسلامی که در عقب حضور دارند غیررسمی من را در هدایت نیروها یاری می‌کند و لشکر با داشتن چندین افسر ارشد مرا به این مأموریت فرستاده و کوچکترین اهمیتی هم به گزارش من نمی‌دهد. مع‌الوصف با اینکه دکتر دستور بستری کردن مرا داده همچنان با بیماری شدید کار می‌کنم. اما با این شرایط حساس ایجاب می‌کند فوراً تعویض و برای استراحت و مداوا به پشت جبهه اعزام شوم.

*****

از: نزاجا (عملیات)

شماره: 52-6-08-201

به: ل92

آگهی: قرارگاه تاکتیکی جنوب

تاریخ: 23/7/1359

[تأمین پدافند هوایی]

 

 

چون تعداد 8 فروند هواپیمای سی130 به منظور حمل یک گردان ژاندارمری با تجهیزات کامل به استعداد 600 نفر در ساعت 1530 روز 23/7/59 از تهران به اهواز و تعداد 200 نفر از اصفهان به اهواز اعزام می‌شوند، دستور فرمایید جهت تأمین پدافند هوایی یگان‌های مذکور هنگام حرکت از اهواز به منطقه پیش‌یبنی‌های لازم معمول دارند.

ف نزاجا ـ سرتیپ ظهیرنژاد

*****

از: سماجا

شماره:

به: نزاجا

تاریخ: 22/7/59

[آخرین اطلاعات از دشمن]

 

 

برابر اعلام سپاه پاسداران اهواز

1. گمرک خرمشهر و کشتارگاه و پلیس‌راه به تصرف نیروهای دشمن درآمده و جنگ به طریقه تن به تن به داخل خرمشهر کشیده شده است و قدرت دفاعی شهر چندان نیست. پادگان دژ در محاصره قرار دارد و در ضمن جاده ماهشهر ـ آبادان توسط توپخانه عراق کوبیده می‌شود و احتمالاً به زودی مسدود خواهد شد. جاده اهواز ـ آبادان در حدود فاصله سلیمانیه و مارد بسته شده است و جاده شادگان به ماهشهر نیز توسط توپخانه عراق کوبیده می‌شود.

2. صبح روز گذشته 21/7/59 عراقی‌ها با توپخانه به دهلران حمله و به آن خساراتی وارد کرده، در ضمن دیده‌بان‌های دشمن با خودرو به شهر وارد شدند. توپخانه دشمن شامل 3 گردان که هر گردان دارای 8 قبضه توپخانه سنگین بوده در حال حاضر جاده بین دهلران و عین‌خوش در دست دشمن می‌باشد. مراتب جهت آگاهی به عرض می‌رسد.

گیرندگان: نداجا ـ ژاجا ـ سماجا جهت آگاهی

این پیام عیناً طی شماره 48-6-8-201-23/7/59 به قرارگاه جنوب و لشکر92 زرهی مخابره شده است.

*****

از: ستاد لشکر92 زرهی ـ رکن سوم

شماره: 105-48-201

به: ستاد اروند، سرهنگ رضوی

تاریخ: 24/7/1359

[ادامه مسئولیت فرمانده اروند]

 

 

بازگشت به 5 سیار 24/7/1359

1. مسئولیت شما در طرح عملیاتی حرّ که طی شماره 2362-48-201-27/6/1359 ابلاغ شده است مشخص و بایستی برابر آن عمل نمایید.

2. شما به نام فرمانده نظامی منطقه در آبادان تعیین و اعزام شده‌اید.

3. عملیاتی که در خرمشهر انجام دادید و باعث عقب‌نشینی دشمن گردید به نام شخص شما ثبت گردید. چگونه اینک در این موقعیت که مسئله جدی‌تر گردیده از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید.

4. من نمی‌توانم مسئولیت منطقه آبادان را به کس دیگری محول کنم. چون شما ارشدترین افسر به علاوه فرمانده ژاندارمری خوزستان هستید و باید عملیات زیر نظر شما انجام گیرد.

5. چنانچه حال مزاجی شما وخیم باشد این پزشک است که می‌بایستی تشخیص دهد و مسلماً در این صورت تصمیم دیگری خواهم گرفت.

سرهنگ قاسمی

*****

از: ستاد اروند

شماره: 5 سیار

به: ف ل92 زرهی

تاریخ: 24/7/1359

[بیماری فرمانده اروند]

 

 

اگر جان انسان‌ها برای شما بی‌ارزش است حداقل به فکر حیثیت کشور باشید. سرکار سرهنگ فروزان فرمانده ژاندارمری هم با هلی‌کوپتر به طرف اهواز حرکت، من هم در بستر بیماری و شهیدهای آبادان و خرمشهر در محاصره و مورد حملات هوایی قرار دارد اگر تا امروز یک فرمانده برای هدایت این نیروی باقیمانده فرسوده اعزام نکنید در برابر تاریخ شرمنده خواهید بود و هر تصمیمی من بگیرم مقصر شما هستید.

*****

از: ستاد اروند

              شماره:

به: ف ل92 زرهی

آگهی رونوشت وسیله ل92 به ت ف نزاجا و رونوشت به سماجا

تاریخ: 24/7/59

[توپخانه ما در محاصره دشمن]

 

     
 

تمام توپخانه ما در جاده خرمشهر است. صد بار تلفنی گفتم حداقل آنها را حفظ کنید و تا در محاصره عراقی‌ها درنیامدید به فکر چاره باشید. تا حال چه اقدامی کردید نمی‌دانم زیرا ما در محاصره دشمن بوده و با آنها تماس نداریم.

*****

آنی ـ حیاتی ـ اقدام سریع

از: سماجا3

شماره: 3722/02/29/1701/501

به: ف ق ت نزاجا در دزفول

      تاریخ: 24/7/59

[پیشنهاد چگونگی ممانعت از محاصره آبادان]

 

     
 

با ارسال گزارش فرمانده عملیات منطقه جنوب به پیوست و بررسی وضعیت منطقه خرمشهر و آبادان راهکار زیر به عنوان توصیه پیشنهاد می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایید از تصمیمات متخذه این ستاد را آگاه سازند. اعزام شبانه یک گروه رزمی از نیروهای موجود در دزفول و به اهواز به بندر امام خمینی و آماده شدن این یگان جهت حمله متقابله به پشت یگان‌های مستقر در شرق رودخانه کارون و ممانعت از محاصره آبادان قبل از حمله یگان مزبور، نیروی هوایی با تمام قدرت در دو طرف رودخانه مزبور، یگان‌های گروه رزمی هلی‌کوپتر نیز با تمام قدرت، خرمشهر هدف‌های واقع در غرب رودخانه مواضع توپخانه ستون‌های کامیونی را بمباران و منهدم نمایند.

سماجا3

*****

از: ل92

شماره: 260/170/501

به: قراگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب

تاریخ: 23/7/59

[حمله نیروی هوایی خودی به دشمن]

 

 

برابر اطلاع واصله حدود 25 دستگاه تانک دشمن که قصد ورود به آبادان را داشته و تا پانصد متری آبادان نیز رسیده بودند مورد حمله نیروهای هوایی خودی واقع شده و در نتیجه انسجام آنها از هم گسست. مراتب اعلام می‌گردد.

ل92

*****

از: قرارگاه عملیاتی دزفول

شماره: 29-3001

به: ف تی2

تاریخ: 24/7/59

[پدافند غیرعامل]

فوری

 

در بازدیدی معموله از یگان مستقر در پای پل وسائط مجتمع شدیداً آسیب‌پذیر بودند. در حقیقت در محل یک دسته تمام وسائط جمع شده بودند. سریعاً نسبت به تفرقه اقدام شود.

جانشین عملیات ـ سرهنگ حسینی

*****

 

 

از: ستاد لشکر92 ـ رکن سوم

شماره: 158-48/201

به: نزاجا (مد عملیات) ، سماجا (مد عملیات)

       قرارگاه مقدم نزاجا در دزفول

تاریخ: 24/7/59

[وضعیت منطقه شهرهای آبادان و خرمشهر]

 

 

با توجه به گزارش ستاد اروند وضعیت منطقه شهرهای آبادان و خرمشهر به شرح زیر به عرض می‌رسد:

1. شهرهای آبادان و خرمشهر از قسمت شمال‌شرقی و غربی در محاصره نیروهای دشمن است. کلیه محورهای زمینی دو شهر مسدود است. تنها راه که تاکنون بسته نشده راه آبی بهمنشیر به خلیج فارس است. چنانچه نیروهای دشمن که در شرق آبادان می‌باشند به سمت جنوب ادامه دهند امکان زدن پل در روی بهمنشیر را دارد که در نتیجه راه جنوبی نیز مسدود می‌گردد و نیروهای پادگان خرمشهر دارای آب و برق نیست. از نظر بهداشتی ارگان‌های دولتی اقدامی نکرده‌اند.

2. وضعیت نیروهای خودی در خرمشهر که قسمتی از شهر را در دست دارند و قسمتی از کوی طالقانی و تمام گمرک، جنگ خیابانی ادامه دارد و پرسنل در اثر مداومت به زد و خورد و عدم وجود نیروهای رزمی دارای روحیه ضعیف می‌باشند. سربازان جدید کارایی لازم را ندارند. مجروحین و کشته‌شدگان تخلیه نشده‌اند. با این حال، با نهایت فداکاری مأموریت خود را انجام می‌دهند. در آبادان نیروهای نظامی در محورهای ورودی شهر مستقر شده‌اند. عناصری از تکاوران جهت تعقیب و دستگیری نیروهای دشمن که در 5 کیلومتری آبادان بودند و توسط هواپیما و توپخانه پراکنده شده بودند اعزام گردیدند.

3. برابر گفته یکی از اسرا، استعداد دشمن در منطقه خرمشهر لشکر9 عراق که با یگان‌هایی از نیروی مخصوص تقویت شده است می‌باشد که در گمرک قسمت غربی شهر پادگان در کشتارگاه و پلیس‌راه می‌باشد و عناصر نیروی مخصوص دشمن در ساختمان‌های کوی طالقانی به جنگ خیابانی پرداخته‌اند. در محور اهواز ـ آبادان یک تیپ زرهی که از پل‌های شناور در منطقه سلیمانیه عبور داده می‌شوند مستقر هستند و عناصر جلوی آنها در پنج کیلومتری آبادان می‌باشند و بقیه در طول راه هستند. ضمناً فعالیت توپخانه دشمن در دو روز اخیر در آبادان کمتر شده است.

سرهنگ قاسمی

*****

از: ستاد عملیاتی منطقه دزفول

شماره: 456-84-201

به: ف قرارگاه تاکتیکی نزاجا

تاریخ: 24/7/1359

 

 

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده