پژواکی از خاطره ها (7)
سرهنگ پياده علي اصغر اسلوبي در خرداد ماه سال 1320 در شهرستان اراك ديده به جهان گشود. تحصيلات ابتدائي و متوسطه را در همان شهرستان تا اخذ مدرك ديپلم رياضي به پايان رسانيد. به دليل علاقه وافر به حرفه نظامي و عشق به مام ميهن در شهريور ماه سال1340 با موفقيت در كنكور ورودي دانشكده افسري به استخدام ارتش درآمد و در مهر ماه سال 1343 با اخذ درجه ستواندومي رسته پياده فارغ التحصيل گرديد.سپس طبق روال، دوره هاي مقدماتي و عالي رسته اي را نيز در ادوار مختلف خدمت افسري در دانشكده پياده شيراز طي نمود.

وي بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و با آغاز جنگ تحميلي مشاغلي را به شرح زير عهده دار بود: فرماندهي گردان148 پياده تيپ3 لشكر77، معاون تيپ3 پياده لشكر77، فرماندهي تيپ3 لشكر77.

درخشان ترين برگ از زندگي خدمتي ايشان شركت مؤثر در مرحله سوم عمليات بيت المقدس  (آزاد سازي خرمشهر) با كاربرد تيپ3 لشكر77 پياده و در محل فرماندهي تيپ3 مي باشد كه حضور تيپ مزبور در عمليات فوق الذكر در آزادسازي خرمشهر قهرمان اثرگذار بوده است.در تاريخ 1/10/1364 به دليل خستگي جسمي، بيماري و فرسودگي روحي با انجام 24 سال و دو ماه خدمت پرتلاش و صادقانه بازنشسته گرديد. همچنين به دليل ابراز رشادت و جديت در عمليات جنگي به دريافت ارشديت نظامي مفتخر گرديد.

راستی گاهی انتقام چه شیرین است!

خاطره ای از:

سرهنگ اصغر اسلوبی معاون تیپ 3 لشکر77 پیاده در عملیات ثامن الائمه(ع)

 

روزهای اول جنگ بود یگانی که من فرماندهی آن را به عهده داشتم (گردان 148 پیاده لشکر77) در کنترل لشکر92 زرهی و مأمور دفاع در قسمتی از جاده اهواز –  سوسنگرد در مقابل دشمن به فاصله 8 کیلومتری سوسنگرد (جلالیه) بود.

دشمن بی رحمانه حملات خود را به شهرها از جمله سوسنگرد آغاز كرده بود و مردم بی‌گناه و بی پناه شهر بار و بنه مختصر زندگی را برداشته و به سوی اهواز به دنبال پناهگاه بودند.

در یک روز بارانی در حالی که در حاشیه یکی از پل های رودخانه با تعدادی از پرسنل همرزم خود پیرامون مسائل جنگی و چگونگی مقابله با دشمن گرم صحبت بودیم، متوجه حرکت یک کامیون نسبتاً بزرگ شدم که با سرعت اثاث تعدادی از همین مردم را از سوسنگرد به اهواز منتقل می نمود. روی بار کامیون تعدادی که احتمالاً صاحبان وسایل بودند با وضع بسیار نامتعادلی نشسته بودند. چنین به نظر می‌رسید که این آوارگان با توجه به آسمان ابری که بهترین مانع برای پرواز هواپیماهای دشمن بود فرصت را غنیمت شمرده و مختصر اثاثيه زندگی خود را به محل امنی منتقل می نمودند.

با دیدن این صحنه در غم این هجرت تأسف بار فرورفته بودم که ناگهان صدای شلیک یک موشک از هلی کوپتری که حدود يك یا دو کیلومتر با کامیون فاصله داشت افکارم را قطع کرد. گلوله در فاصله ده متری جلوی کامیون و دقیقاً روی آسفالت اصابت کرد. راننده وحشت زده فرمان را به طرفی گرفت که متأسفانه به دلیل لغزندگی جاده کامیون واژگون گردید و بارنشینان کامیون به شدت زخمی شدند. پرسنل گردان به کمک آنها شتافته و نسبت به تخلیه آنان به اهواز اقدام نمودند، لیکن متأسفانه دو نفر به شهادت رسیده بودند.

   عكس در سال 59 با درجه سرهنگ دومي در منطقه عملياتي آبادان گرفته شده است

 

من و تعدادی از همرزمان که ناظر این صحنه تأسف بار بودیم، نسبت به این جنايت دشمن به شدت خشمگین شده، تصمیم به انتقام گرفتیم.

دو نفر از پرسنل که درجه دار و خدمه موشک تاو بودند عنوان نمودند که به احتمال قوی این هلی کوپتر دوباره در منطقه پیدا خواهد شد، در صورتی که اجازه داده شود با استفاده از استتاری که وجود دارد موضع یکدستگاه موشک تاو را به جلو تغییر مکان داده و منتظر حضور مجددش باشیم.

با نظرشان موافقت نمودم، شبانه خودروی تاکتیکی موشک مزبور 700 یا 800 متر به جلو تغییر مکان داده، استتار و اختفا گردید و از آغاز روشنایی روز بعد در انتظار نشستند. گرچه انتظار چندانی از اجرای موفقیت آمیز این برنامه نداشتیم، ولي حس انتقام که گرچه برای یک نظامی شاید زیاد زیبنده نباشد، چنان وجودم را پر کرده بود که اجرای این اقدام را با همه خطراتش پذیرفتم.

ساعت بین 10 تا 11 بود که صدای پرواز هلی کوپتر دشمن از جناح چپ سوسنگرد شنیده شد و متعاقب آن یک فروند هلی کوپتر تهاجمی دشمن(غزال) پیدا شد. از حرکات هلی کوپتر چنین به نظر می رسید که خلبان از ورود به منطقه نگران و ترسان است، زیرا به مجرد عبور از روی نیروهای عراقی موشک خود را بدون هدف گیری رها و اقدام به دور زدن و فرار نمود. با دوربین هلی کوپتر را تعقیب نمودم و نگران فرارش بودم که ناگهان، در يك لحظه با اصابت موشکی به بدنه آن چون خرمنی ازآتش در فضا    چرخ زنان به زمین کوبیده شد.

غریو شادی از فرد فرد سربازان که شاهد این صحنه بودند منطقه را پر نمود.

لحظه ای به فکر فرورفتم،

راستی گاهی انتقام چه شیرین است.

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده