فرماندهان صدام (3)
لشکر سوم، از لشکرهای اصلی و موفق ما بود. شیتنه میدانست که دشمن قصد دارد از کارون عبور کند ولی فکر نمیکرد تعداد نیروهای ایرانی ( متشکل از ارتش و سپاه و بسیج) ده برابر نیروهایش باشد. نیروهای ایرانی، نیروهای نامتعارف و پرتعدادی بودند که روحیه بالایی داشتند. آنها عملیات عبور از رودخانه را بسیار خوب طراحی کرده بودند، در تاریکی شب آغاز کردند و بهاینترتیب در موج اولیه حملهشان توانستند سرپلهای متعددی( در امتداد کرانههای شطالعرب) ایجاد کنند.

وودز: در مورد جواد شیتنه و لشکر3 زرهی برایمان صحبت کنید.

حمدانی: در جنگ 1973م (جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی) در جبهه سوریه و در شورش کردهای بارزانی در سال‌های 1974و 1975م ]1353 و 1357ش[ در کنار شیتنه بودم. پیش از آن‌هم در تیپ8 باهم بودیم. شیتنه پیش از الدوری فرمانده لشکر12 بود که در آنجا نیز باهم بودیم. فرد شجاعی بود و درزمینه تاکتیک‌های ضد چریکی تجربه زیادی داشت. ازآنجاکه شیتنه خودش کرد بود و در مناطق کوهستانی زندگی کرده بود، طبیعت منطقه و مردم کرد را به‌خوبی می‌شناخت و می‌دانست چگونه در این زمینه مشاوره بدهد و چگونه به توصیه‌ها عمل کند. او پس از شکست عراقی‌ها درنبرد محمره (خرمشهر) در حوالی رود کارون، همراه صلاح القدحی فرمانده سپاه سوم عراق اعدام شد.

 شیتنه فرمانده نخبه‌ای بود که قربانی طرح‌ریزی راهبردی ضعیف فرماندهی برای مقابله با ایرانیان از تاکتیک عملیات متحرک استفاده می‌کرد که طرح مناسبی بود ولی تعداد، استعداد و توانمندی‌های دشمن بسیار بیشتر از آن بود که بتواند آن را مدیریت و هدایت کند. این نوع عملیات به مؤلفه‌های خاصی مانند سامانه اعلام‌خطر آنی و جمع‌آوری اطلاعات از طریق نیروی شناسایی سبک وابسته است. طرح شیتنه این بود که اجازه دهد نیروهای دشمن از رود کارون عبور کنند و با استقرار نیروهای دیدبانی حائلی در مقابل آنها ایجاد کند.

در رهنامه عملیات اطلاعات و شناسایی برای زیر نظر گرفتن دشمن از واحدهای کوچک استفاده می‌شود. این واحدها مقرهای دیدبانی بسیار قوی و مستحکمی را ایجاد می‌کنند که حتی اگر نیروهای دشمن هم از آنها عبور کنند، باز می‌توان این مقرها را حفظ کرد. افزون براین، هنگامی که نیروهای دشمن پیشروی می‌کنند، میان این مواضع مستحکم گرفتار می‌شوند. شیتنه فکر می‌کرد با نبرد متحرک می‌تواند علیه ایرانیان بجنگد، اما این نوع نبرد به تعداد زیادی واحدهای زرهی، پشتیبانی هوایی و پشتیبانی توپخانه نیاز دارد.

لشکر سوم، از لشکرهای اصلی و موفق ما بود. شیتنه می‌دانست که دشمن قصد دارد از کارون عبور کند ولی فکر نمی‌کرد تعداد نیروهای ایرانی ( متشکل از ارتش و سپاه و بسیج) ده برابر نیروهایش باشد. نیروهای ایرانی، نیروهای نامتعارف و پرتعدادی بودند که روحیه بالایی داشتند. آنها عملیات عبور از رودخانه را بسیار خوب طراحی کرده بودند، در تاریکی شب آغاز کردند و به‌این‌ترتیب در موج اولیه حمله‌شان توانستند سرپل‌های متعددی( در امتداد کرانه‌های شط‌العرب) ایجاد کنند. بر اساس رویکرد‌های جنگ جهانی دوم، پاسخ مناسب عراقی‌ها به این حمله می‌توانست حمله بی‌درنگ به سرپل‌های ایرانیان باشد. اما در جنگ جهانی دوم و در جریان عملیات نورماندی در سال 1944م، ارتشبد گردفون رونشتت و اروین رومل نیز نظرات متفاوتی در این زمینه داشتند. شیتنه برخلاف رسم معمول می‌خواست دشمن را به داخل میدان جنگ بکشاند و سپس نیروهایش را منهدم نماید. اما تعداد نیروهای ایرانی چنان زیاد بود که استحکامات عراقی‌ها تاب مقاومت در برابر آنها را نداشتند. این اشتباه و طرح‌ریزی ضعیف سبب شد ایرانیان بتوانند لشکر سوم عراق را منهدم کنند. البته این شکست تنها از اشتباه فرمانده  ناشی نمی‌شد، بلکه فرمانده سپاه درگیر هم با پافشاری بر نظراتش در این اشتباه سهیم بود.

مورای: در این مقطع از جنگ، ایرانیان استفاده از حملات موج انسانی را آغاز کرده بودند. عراقی‌ها تا این زمان هنوز شرایط خود را متناسب روحیه جانبازی ایرانیان تغییر نداده بودند؟

حمدانی: بله، حملات موج انسانی آغازشده بود. هر چیز سبک و سیاق خاص خود را دارد، اما چون نیروهای ایرانی که در این حملات شرکت داشتند در واقع نیروهای نظامی متعارف نبودند، حتی اگر 15 تا 20 نفر از آنها باقی می‌ماند، همچنان پیشروی خود ادامه می‌دادند. هر مرحله‌ای از عملیات نظامی باید در زمان معینی انجام شود، اما عملیات ایرانیان هیچ مرحله یا چارچوب متعارفی نداشت. آنها به داشتن یا نداشتن پشتیبانی آتش اهمیتی نمی‌دادند و از آغاز جنگ با مسئله فرماندهی و کنترل، زمان‌بندی و مسائل دیگر ازاین‌دست چندان آشنا نبودند. نیروهای ایرانی هنگام پیشروی با عبور از مناطقی که زیر آتش توپخانه ما بود، به حملاتشان ادامه می‌دادند و با این کار همه طرح‌ها و محاسباتمان را نقش بر آب می‌کردند. درنتیجه، شینته به همراه سرهنگ مساح عبدالجلیل فرمانده تیپ12 و ژنرال صلاح القدحی فرمانده سپاه سوم به جرم کوتاهی در اجرای وظایفشان اعدام شدند.

وودز: گفتید در آن زمان تعداد نیروهای دشمن در میدان نبرد ده برابر عراقی‌ها و بسیار بیشتر از حد انتظارتان بود و همین کنجکاوی مرا برانگیخته است. پرسش من این است که ایرانیان فریبتان می‌دادند یا شما عملیات شناسایی کافی انجام نمی‌دادید که بفهمید ایرانیان در جبهه خودشان چکار می‌کنند؟

حمدانی: عملیات فریب خاصی در کار نبود. قطارها، اتوبوس‌ها و دیگر وسایل نقلیه عمومی در حال جابه‌جایی افراد در نقاط مختلف ایران بودند و در سطح روستاها و شهرها تردد می‌کردند. این نقل‌وانتقال‌ها شبیه عملیات تمرکز قوای نظامی به نظر نمی‌رسید و به علت نبود نشانه‌های مشابهی از این‌گونه عملیات نظیر حمل‌ونقل تجهیزات نظامی و موارد مشابه، در شناسایی هوایی چیزی دیده نمی‌‌شد. بنابراین، فکر می‌کنم اقدامات ایرانیان تنها از این نظر نوعی فریب بود.

مورای: به‌این‌ترتیب، در عملیات شناسایی اقداماتشان را می‌دیدید ولی نمی‌فهمیدید برای چیست، درست است؟

حمدانی: بله، تنها نیروی نظامی ایران را زیر نظر داشتیم و فرماندهان ما فکر می‌کردند می‌توانند با آنچه می‌بینند مقابله کنند ولی نمی‌توانستند.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده