حصرشکنان-7
رابطه ارتش و مردم پس از ورود امام خميني(ره) به ايران حضرت امام(ره) در مصاحبه با راديو كانادا درباره موقعيت شوروى پس از پيروزى انقلاب‏ كه در یازدهم آذر 1357 در نوفل لوشاتو در پاسخ به اين سؤال كه «چه تعدادى از افراد را حضرت آيت­الله تصور مى‏كنند بايد قربانى از بين رفتن شاه بشوند؟» چنين مي­فرمايند: «تا شاه چه تعدادى را بكشد.» همچنين، در سؤال ديگري در ارتباط با ارتش و طرح اين مطلب كه «ارتش ايران را امريكايى‏ها تعليم داده‏اند و نسبت به شاه وفا دارند. چنانكه شاه سقوط كند، چه كسى ارتش را كنترل مى‏كند؟» پاسخ مي­دهند: «بعضى از افراد طبقه اول ارتش به شاه وفادارند، ولى رده‏هاى بعد اين­طور نيستند.» (صحيفه امام، ج‏5 : 158)

به اين ترتيب معظّم­له، به­وضوح حساب نيروهاي ارتش را از شاه و عمده نيروهاي مؤمن و مسلمان را از سران رژيم طاغوت جدا نموده و حمايت مستقيم خود را از آنان ابلاغ مي­فرمايند. اين موضوع، پيامي بسيار شفاف براي آحاد كاركنان ارتش و قواي انتظامي داشت كه نتايج آن­ در رفتار بعدي نيروهاي ارتشي به وضوح قابل مشاهده بود.

در چهارم بهمن ۱۳۵۷ چندهزار ارتشی شامل افسران، همافران و درجه­داران نيروي هوايي و اعضاي خانواده­هاي آنان براي نشان دادن حمايت خود از امام خميني(ره) به منزل مرحوم آيت­الله طالقاني رفتند و شعار «ما كاركنان هوايي هستيم ـ ما منتظر خميني(ره) هستيم» سر دادند. سرانجام انتظارها به پايان رسيد و پس از چندين بار به تعويق افتادن ورود حضرت امام(ره)، در روز 12 بهمن 1357 رهبر كبير انقلاب اسلامي پس از سال­ها مبارزه و حدود 14 سال تبعيد از طريق فرانسه وارد تهران شدند و این یکی از زیباترین صحنه­های خلق شده از سوی نظامیان در ارتباط با روز ورود حضرت امام(ره) به کشور است که شاید بتوان از آنها به­عنوان تیر خلاص ارتشیان به نظام شاهنشاهی یاد نمود.

ایجاد اولین حلقه­هاي محافظان مسلح متشکل از افسران، درجه­داران و همافران نیروی هوایی به دور حضرت امام(ره) برای محافظت از معظم­له در فرودگاه مهرآباد، پرواز بدون مجوز یک فروند بالگرد ارتشی به­وسيله‌ افسری به­ ­نام سیدین و یک نفر درجه­دار نیروی هوايی برای انتقال ایشان از بین جمعیت حاضر در خیابان­ها- که مانع حرکت خودروی امام(ره) گردیده بودند- به بهشت زهرا، نصب بلندگوهای داخل بهشت زهرا از سوي نیروهای گارد و رهبری مردم در بیان شعارهای انقلابی و طرح شعار «الله اکبر» به­جای دست زدن که تمام موارد ظرف یک صبح تا ظهر انجام پذیرفته و همه‌ مردم آن را شاهد و ناظر بودند، در وضعيتي که حاکمیت فرماندهان ارتش شاهنشاهی و سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک، هنوز پابرجا بود، همه اقدام­های مثبت و تأثیرگذاری بودند که در نظر آگاهان، عمق ارادت و اخلاص ارتشی­ها را نسبت به انقلاب و حضرت امام(ره) نشان می‌داد.

عصر دوازدهم بهمن شهيد(سروان) كلاهدوز[1]– افسر گارد جاويدان شاهنشاهي، نظامي كه بلافاصله بعد از ترور تعدادي از افسران گارد شاهنشاهي، موضوع را به بيرون از مجموعه منتقل نمود و باعث گرديد تا اطمينان شاه از آخرين و مستحكم­ترين پايگاهش، يعني  لشكر گارد جاويدان سلب گردد- ­همراه شهيدان نامجو[2] و اقارب­پرست[3] و چند نفر نظامي ديگر، به مدرسه‌ رفاه رفته و خود را به كميته‌ استقبال از حضرت امام(ره) معرفي مي­كنند. اين افراد، اولين هسته‌ كميته‌ نظامي انقلاب را در قبل از 22 بهمن 1357 تشكيل مي­دهند (كلاهدوز،1390: صص74و76).

راهبرد انقلابيون در قبال نظاميان با تحليل سخنان امام خميني(ره) در بهشت‌زهرا در ورود ايشان به ميهن اسلامي در دوازدهم بهمن ماه 1357 آشكار شد. ايشان در آن روز در آغوش ملت فرمودند: «ارتش بايد مستقل باشد، ارتش نبايد زير فرمان مستشار‌هاي امريكايي و اجنبي باشد، من تشكّر مي‌كنم از قشرهايي كه متّصل شدند به ملت، اين‌ها آبروي خودشان را، آبروي كشورشان را، آبروي ملت‌شان را حفظ كردند.» همچنين، امام خميني(ره) در پيام ديگري به ارتش فرمودند: «از ارتش مي‌خواهم هرچه زودتر به ما متصل شود. ارتشيان فرزندان ما هستند، ما به آنان محبّت داريم و بايد به دامن ملت بيايند، عظمت ما عظمت كشور است و عظمت كشور عظمت ارتش… ارتش و ملت از همديگر هستند، ارتش بايد از دولت غاصب كنار برود تا مردم تكليف‌شان را با او معين كنند.»

سرانجام نصايح و پند و اندرز اين پير فرزانه مؤثر واقع گرديد؛ طوري كه در پانزدهم بهمن ماه سال 1357 صدها تن از افراد نيروي زميني و هوايي با لباس نظامي به محل اقامت امام خميني(ره) رفته و وفاداري خود را نسبت به ايشان ابراز داشتند. نظاميان در اين بازديد، شعار «ما همه سرباز توايم خميني – گوش به فرمان توايم خميني» را سر دادند. علاوه بر اين در همين روزها گزارش شد كه تعداد زيادي از افسران نيروهاي سه‌گانه به ديدار امام(ره) شتافته‌اند. در همين روز حدود 1500نفر از كاركنان نيروي هوايي و هوانيروز اصفهان نيز با پيوستن به اجتماع مردم با آنان به راهپيمايي عليه حكومت بختيار در اصفهان پرداختند.

در شانزدهم بهمن 1357 نيز گزارش شد امام خميني(ره) حمايت افسران بازنشسته­اي را كه به­خاطر مخالفت با شاه از ارتش ايران تسويه شده‌اند، جلب كرده‌ است. در چهارمين روز اقامت امام(ره) در ايران ده‌ها افسر درجه‌دار سرباز و همافر در زمره‌ هزاران ايراني بودند كه براي اعلام پشتيباني به محل اقامت ایشان رفتند. در اين روز مرحوم صادق خلخالي به نمايندگي از امام(ره) خطاب به نظاميان و خانواده‌هاي آنان گفت: «ارتشيان در هركجا كه باشند، فرزند گرامي مردم و امام(ره) هستند.» روز نوزدهم بهمن نيز كه به روز «نيروي هوايي» معروف است، گروه زيادي از كاركنان نيروي هوايي در تظاهرات و راه پيمايي به طرفداري از انقلاب شركت كرده، سپس به نشانه‌ همبستگي با امام خميني(ره) به اقامتگاه ايشان رفتند. اين اقدام و خبر و تصوير مربوط به آن در تمام محافل داخلي و خارجي انعكاس شديدي يافت.

شهيد كلاهدوز، فردي بود كه براي اولين بار خبر قطعي وقوع كودتا را در بیست و یکم بهمن سال 1357 به اطلاع دفتر حضرت امام(ره) در مدرسه‌ علوي ­رساند. همچنين اين شهيد بزرگوار، در همان شب و براي اطمينان خاطر بيشتر اقدام به خارج ساختن تمامي سوزن­هاي مربوط به توپ­هاي 200 تانك­ مستقر در لشكر گارد جاويدان ­نمود تا اگر اين تانك­ها، فردا از پادگان خارج شده و در مواجهه با مردم قرار گرفتند، قادر به تيراندازي عليه انقلابيون نباشند (كلاهدوز:76).

در صبح روز بیست ویکم بهمن ماه، دفتر امام خميني(ره) با انتشار اعلاميه‌اي صحت عكس منتشر شده را در روزنامه‌ كيهان كه ستاد بزرگ ارتشتاران آن را جعلي خوانده بود، تأييد كرد. اين تأييد حركت افسران، همافران و درجه­داران را نهايي كرد. در همين روز دولت با انتشار اطلاعيه‌اي مقررات منع عبور و مرور و حكومت نظامي جديدي را ابلاغ كرد. امام خميني(ره) در اعلاميه‌هايي به مردم توصيه كردند كه به اين مقررات توجه نكنند و به خيابان­ها بيايند. به نظر مي‌رسيد كه انقلابيون در جلب حمايت فرماندهان ارشد نظامي با مشكلاتي مواجه شده باشند. در ساعت 20:30 روز بیستم بهمن 1357 تلويزيون برنامه‌‌ ويژه‌اي را در ارتباط با رويدادهاي مربوط به بازگشت امام(ره) به تهران پخش كرد. اين برنامه هيجان زيادي در ميان نظاميان در پادگان دوشان تپه تهران به‌وجود آورد. درگيري مسلحانه بين‌ مردم و نيروهاي گارد شاهنشاهي از اواخر شب بیستم بهمن از پادگان دوشان تپّه شروع شد.

در جريان نمايش فيلم مراسم استقبال امام خميني(ره) هنرجويان نيروي هوايي نسبت به ايشان ابراز احساسات كردند. افراد گارد شاهنشاهي براي ساكت كردن هنرجويان و ديگر كاركنان نيروي هوايي وارد عمل شدند و زد و خورد و تيراندازي بين آنان شروع شد. با انتشار خبر شورش پادگان نيروي هوايي، مردم براي ياري آنان به دوشان تپه ‌روي آوردند و وارد پادگان شدند. تعدادی از نظامیان، مردم را به داخل پادگان­ها بردند و با باز کردن در اسلحه‌­خانه و استفاده از سلاح‌ موجود با افراد گارد شاهنشايي به مبارزه پرداختند. در اين ميان شماري از كاركنان نيروي زميني هم به نظاميان انقلابي پيوستند و سرانجام، انقلاب اسلامي پيروز گرديد.

به وضوح مشخص و مبرهن است که سران ارتش، بنا به اجبار و در مسیری که آحاد کارکنان ارتش و به­طورکلی نیروهای مسلح به آنها اجبار و الزام نموده بودند، اعلامیه‌ بی­طرفی ارتش را در روز بیست و دوم بهمن سال 1357صادر نموده و به ملت پیوستند. به­عبارتی صریح­تر، یکی از مهم­ترین نقش­ها در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی را آحاد کارکنان ارتش با تمکین از حضرت امام(ره) ایفا نمودند.

در همين ارتباط، حامد کلاهدوز، فرزند شهيد بزرگوار كلاهدوز چنين تعريف نموده است: «بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، پدرش مرتب به مأموريت­هاي طولاني مدّت مي‌رفت. يك بار، بعد از گذشت يك ماه به خانه بازگشته بود تا ساعاتي را در كنار آنها بگذراند كه آيفون زنگ مي­زند و يكي از دوست­هاي قديمي‌اش در حالي كه يك دستش را باندپيچي كرده بود، وارد مي­شود. شهيد كلاهدوز، ايشان را در آغوش مي­گيرد. آن مرد مي­گريست و گاهي نيز با چشماني ­تر مي­خنديد. حامد گوش­هايش را تيز مي­كند و متوجه مي­شود كه اين مرد، يكي از كساني بوده كه پدرش به­عنوان خدمه‌ تانك­هاي گارد جاويدان انتخاب نموده و به آنها سفارش كرده بود تا به مردم آسيبي نرسانند. شهيد كلاهدوز گفته بود، «اگر شما اين تانك­ها را نبريد، ممكن است به افرادي بدهند كه بخواهند به مردم تيراندازي كنند.»

صبح روز 22 بهمن تانك­ها به خيابان­ها مي­آيند، اما براساس سفارش شهيد كلاهدوز، تانك­ها را منحرف نموده و به درختان و ديوارها مي­كوبند تا از كار بيفتند. مردم كه نمي­دانستند كدام افسر انقلابي يا شاه­دوست است، با ديدن برخورد تانك با درخت، اقدام به پرتاب كوكتل مولوتف روي آن مي­نمايند. خدمه‌ تانك نيز در حين خروج دچار سوختگي مي­گردند. شهيد كلاهدوز درباره‌ اين افراد گفته است: «آن‌هايي[ارتشياني] كه هم قسم بوده­اند و توي تانك به دست مردم كشته شده­اند، مظلوم­ترين شهداي انقلاب هستند. هيچ­كس ندانست چه خدمتي به انقلاب كردند و چه­طور نقشه‌ كودتاي سران ارتش را نقش بر آب كردند.» (كلاهدوز:84 و85)

 

منبع: حصرشکنان، عسگری، شاداب، 1392، سوره سبز، تهران

 


1. شهيد سرلشكر پاسدار يوسف كلاهدوز، در سال 1344 به­عنوان دانشجوي دانشكده‌ افسري به استخدام ارتش درآمد. ايشان، دوره‌ زرهي را طي كرده و در گارد جاويدان مشغول به­خدمت مي­گردد. سال­ها قبل از پيروزي انقلاب و در همراهي با تعداد ديگري از نظاميان همچون شهيد سرلشكر اقارب پرست عليه نظام ستم­شاهي به مبارزه مي­پردازد. با تشكيل سپاه پاسداران، شهيد كلاهدوز با درجه‌ سرواني به آن نهاد منتقل و مشغول به­خدمت مي­گردد. ايشان با هماهنگي شهيد نامجو و بهره­گيري از كتابخانه‌ دانشكده‌ افسري، نسبت به تدوين آيين نامه­هاي سپاه اقدام نموده است. همچنين، اولين برنامه­هاي آموزشي- كاربردي سپاه را در سه حوزه‌ زماني كوتاه مدّت، ميان مدّت و دراز مدّت براي سپاه پاسداران طرح­ريزي، تنظيم و اجرايي كرد.(كلاهدوز،101:1390) او در سال 1358 طرح ساخت آر.پی.جی را ارائه کرد و مقدمات ساخت آن را در سپاه فراهم آورد. همچنين، در هشتم شهریور 1360 در جلسه‌ شورای امنیت کشور در دفتر نخست وزیری به دلیل انفجار بمب که منجر به شهادت دکتر باهنر و رجایی گردید، مجروح شد.

قبل از انتخاب سردار محسن رضايي به سمت فرماندهي كل سپاه پاسداران، شوراي فرماندهي سپاه، در اجراي دستور حضرت امام(ره) براي معرفي يك نفر براي انتصاب به­عنوان فرمانده‌ سپاه، شور نموده و شهيد كلاهدوز را كه تا آن مقطع نيز به­عنوان قائم مقام مرتضي رضايي مشغول به­كار بوده است، با هفت رأی انتخاب مي­نمايند، اما ايشان به­شدّت در مقابل اين انتخاب مقاومت نموده و پيشنهاد مي­نمايد كه سردار محسن رضايي که تنها سه رأی آورده بود، به­جای ایشان، از سوي شورا به محضر حضرت امام(ره) معرفي گردد. اين نظريه، با اصرار شهيد كلاهدوز مورد موافقت اعضاي شورا قرار گرفته و مراتب به استحضار معظم­له رسيده كه بعد از تصويب ايشان، سردار محسن رضایی به مقام فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، منصوب شده و شهيد بزرگوار سردار سرلشكر كلاهدوز نيز به­عنوان قائم مقام ايشان مشغول به­ خدمت مي­گردند. (منصوري، 35:1389)

2. سرهنگ(سرلشكر) شهيد سیدموسی نامجو، در 26 آذر 1317 در بندر انزلی به­دنیا آمد. در مهرماه 1337 وارد دانشکده‌ افسری نیروی زمینی شد و در سال 1340 به درجه‌ ستوان دوّمی نائل آمد. نامجو پس از گذراندن دوره‌ مقدماتی رسته‌ توپخانه به دانشکده‌ افسری منتقل شد و با سمت استادی گروه نقشه‌برداری هیئت علمی شروع به­کار کرد و با حدود بیست سال تدریس در دانشکده‌ افسری، با تلاش پیگیر خود استاد نمونه شد. ايشان، علاوه بر تدریس در دانشکده‌ افسری در مدارس عالی تکنیک و تهران، انستیتو راه و ساختمان «مجتمع آموزشی انقلاب» و انجمن فرهنگی کاخ دانش تدریس می‌کرد و به زبان‌های انگلیسی و فرانسه آشنایی داشت.

فعّالیت‌های مبارزاتی نامجو پس از قیام 15 خرداد 1342 شکل گرفت و در ادامه‌ آن در سال 1346 به یک گروه سیاسی ـ نظامی پیوست. او اولین عضو نظامی آن گروه محسوب می‌شد که در آن محمّد منتظری، عباسپور، کلاهدوز، آیت و بعضی دیگر فعالیت می‌کردند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نامجو به برنامه­ریزی آموزشی و اداري و كارگزيني در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخت و عضو هیئت علمی دانشکده‌ افسری شد. وی علاقه‌ زیادی به دانشکده‌ افسری داشت و اوقات زیادی از وقت خود را صرف این دانشکده می‌کرد و به آن امید بسیاری داشت. او درصدد بود که دانشجویان دانشکده‌ افسری را در حین آموزش‌های نظامی از تعالیم والا و انسان­ساز مکتب اسلام بهره­مند نماید.

در شهریور 1358 به سمت فرمانده‌ دانشکده افسری منصوب شد و با توجه به لزوم انقلاب فرهنگی و در جهت تحقق اصل 144 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران خدمات ارزنده‌ای در تحولات پرورشی و آموزشی دانشکده‌ افسری ارائه داد. شهید نامجو در تیرماه 1360 و پس از شهادت دکتر مصطفی چمران از سوی امام خمینی(ره) به­عنوان نماینده‌ ایشان در شورای عالی دفاع انتخاب شد. سپس در کابینه‌ دکتر باهنر به سمت وزیر دفاع منصوب گردید. نامجو در شامگاه هفتم مهرماه و بر اثر سقوط هواپیمای سي-130در منطقه‌ کهریزک تهران ­همراه با تعداد دیگري از فرماندهان ارتش و سپاه و همچنين، برادرش «رسول نامجو» به­شهادت رسید. (كاظمي،1389:صص433 و 434 و 435)

3. سرهنگ(سرلشكر) شهيد حسن اقارب­پرست در سال 1325 در اصفهان به­دنيا آمد، كودكي را در ميان جوّ مذهبي و معتقد خانواده سپري كرد و وارد دبيرستان شد. با ورود به دبيرستان، فعاليت‌هاي مذهبي و فرهنگي او شدت يافت. در سال 1343 وارد ارتش شد و دوره‌ دانشكده افسري را در كنار دوستاني چون شهيد كلاهدوز و زير نظر استاداني چون شهيد نامجو با موفقيت گذراند. ايشان، براي گذراندن دوره‌ مقدماتي زرهي به شيراز منتقل گرديد. او كه هميشه از كاركنان ممتاز ارتش ­بود، در سال ۱۳۵۳ براي دومين بار به امریکا عازم شد. در بازگشت به عتبات عالیات رفته، در نجف به حضور حضرت امام خمینی(ره) مشرف گرديد. شهيد اقارب­پرست در ملاقاتی که با ایشان داشت، با اعلام بیعت، آمادگی خود را براي انجام هر نوع فعالیت سیاسی و مبارزاتی اعلام نمود.

در سال 1354 تكليف خود و هم­رزمانش را اين­گونه اعلام ­داشته است: «در اين خصوص ما به­طور دقيق بررسي نموده‌ايم، بايد در ارتش بمانيم و به رموز و فنون نظامي آگاهي پيدا كنيم؛ چرا كه اگر ما سنگر را خالي كنيم، جايمان را گروهي بي‌دين و خدانشناس پر خواهند كرد و اين براي اسلام عزيز خطر بزرگي است.» اقارب­پرست در بهمن ماه سال 1357 به مدرسه‌ رفاه- ستاد استقبال از امام (ره)- پیوست و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در «کمیته‌ نظامي انقلاب» در ستاد مشترک ارتش، حضوری فعال یافت. وی پس از انسجام اولیه‌ ارتش به «اداره‌ دوم ستاد مشترک» منتقل شد و با شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه به «لشکر ۹۲ زرهی» رفت و در خرمشهر مشغول به­خدمت گرديد. اشتياق وي براي خدمت در مناطق عملياتي در وضعيتي صورت پذيرفت كه ايشان کاندیدای رياست ستاد مشترک ارتش و حتي تصدّی پست وزارت دفاع نيز بود.

شهيد اقارب‌پرست با پيروزي انقلاب، حياتي دوباره در رگ­هايش جاري شد و در راستاي سالمسازي و تقويت ارتش جمهوري ‌اسلامي ايران فعاليت نمود. هنگامي‌كه اولين ضربات سخت مستكبران به انقلاب اسلامي در قالب حمله‌ عراق به مرزهاي كشور آغاز شد، به خرمشهر رفت و همراه ديگر رزمندگان به دفاع از آن پرداخت، اما در آخرين روزهاي ‌مقاومت خرمشهر، با گلوله‌ دشمن از ناحيه‌ گلو مجروح و به تهران منتقل گشت. او پس از سقوط خرمشهر و بهبودي زخمش به آبادان رفت و گردان المهدي را با همكاري بسيجيان سازماندهي نمود. اوايل سال 1362 پس از دو سال خدمت در تهران دوباره به جنوب بازگشت و در لشکر 92 زرهي اهواز به فعاليت‌هايش ادامه داد. هميشه مي­گفت: «نور الهي در آنجا [جبهه] متجلي است، آنجا جايگاه تزكيه‌ نفس است.» سرانجام در 25 مهرماه سال 1363 هنگامي­كه به همراه عده‌اي از فرماندهان از جزاير مجنون بازديد مي‌كرد، مورد اصابت گلوله‌ خمپاره­اي قرار گرفت و به­ شهادت ­رسيد. (www.rasekhoon.net)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده