پژواکی از خاطره ها (5)
سرتيپ2 عظيم ازگمي در تير ماه 1313 در شهرستان صومعه سرا متولد شد و تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در همان شهرستان به پايان رسانيد. در مهر ماه 1335 وارد دانشکده افسري گرديد و در سال 1338 با درجه ستواندومي توپحانه فارغالتحصيل شد.

علاوه بر طی دوره هاي کوتاه مدت آموزشي دوره يکساله مقدماتي و عالي رسته توپخانه را در مرکز توپخانه و موشکهاي اصفهان و دوره فرماندهي و ستاد را در دانشکده فرماندهي و ستاد ارتش طي نمود و به دريافت مدرک فوق ليسانس نظامي نايل گرديد.

مشاغلي که در طول جنگ به عهده داشته‌اند عبارت است از: فرماندهي توپخانه لشکر77، فرماندهي لشکر77، جانشين معاون هماهنگ کننده نيروي زميني، مشاور معاون لجستيکي ستاد کل.

در تاريخ يکم اسفند ماه هفتاد و دو پس از 34 سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگي نايل آمد. ضمناً در طول جنگ به دريافت ارشديت و دو نشان درجه 2 فتح مفتخر گرديد.

 خاطراتي از سرتيپ2 عظيم ازگمي

 فرمانده توپخانه لشكر77 پياده در عمليات ثامن الائمه (ع)

 

جنگ رواني دشمن

قبل از اجراي عمليات ثامن الائمه (ع) ستون پنجم دشمن شايعه اي را پخش نمود مبني بر اينكه ارتش عراق از زير رودخانه اروند، تونلي ايجاد نموده و از آن طريق تانك و توپ و تجهيزات نظامي را به منطقه عمليات داخل خاك اشغالي كشور ايران وارد مي كنند. يك روز درحوالي ذوالفقاريه نزديك نخلهاي خرما به فرمانده گرداني از يگانهاي پياده برخورد نمودم، نامبرده از من پرسيد: شما كه در اينجا ايستاده ايد صدايي از زير زمين نمي شنويد؟ گفتم نه، نامبرده گفت: من احساس مي كنم كه زير پايم     مي لرزد، گويا تانك و ساير تجهيزات سنگين از زير زمين در حال حركت هستند، كه اين لرزش را احساس مي كنم، درجواب گفتم: مثل اينكه شما هم تحت تأثير شايعات ستون پنجم قرار گرفته ايد. توجه داشته باشيد اين مقوله ها شايعه است در جهت القاء توهم قدرت دشمن به نيروهاي خودي. سعي كنيد عامل انتشار اين شايعات نباشيد.

اين ماجرا گرچه مضحك به نظر مي رسيد ولي مبين شدت انتشار شايعات و جنگ رواني بود كه در آن برهه از زمان دشمن مبادرت به اجراي آن مي نمود

 

 

 خدمت در هاله‌اي از توهّم

يك روز در اوايل مهر ماه 60 قبل از شروع عمليات ثامن الائمه (ع) در حاليكه مشغول تهيه مقدمات كار براي اجراي عمليات ثامن الائمه (ع) بوديم، تلفن به صدا در آمد، از آنسوي خط گفتند: تيمسار ظهيرنژاد جنابعالي را در دفتر فرماندهي لشكر احضار نموده اند.

پس از حضور در آنجا ملاحظه كردم كه حاج آقاي اردبيلي، استاندار وقت خوزستان، آقاي مهندس تولايي، شهيد نامجو، شهيد كلاهدوز، شهيد فكوري و فرمانده لشكر در آنجا حضور دارند. مرحوم تيمسار ظهيرنژاد مرا به آقاي         اردبيلي (آيت‌الله) معرفي نموده و فرمودند اين افسر را همگي در لشكر قبول دارند، از ايشان سؤال كنيد چرا در اجراي عمليات تأخير شده است؟ من در جواب حاج آقاي اردبيلي اظهار داشتم: با توجه به تجربيات عمليات دارخوين مهمات مورد نياز براي پشتيباني آتش كم داريم و تأخير در اجراي عمليات شايد همين كمبود مهمات بوده باشد كه ستاد لشكر منتظر رفع اين نقيصه مي باشد. پس از رفع شبهه ايشان به مهندس تولايي دستور دادند كه اقدامات لازم را جهت رفع اين مشكل به عمل آورند و خوشبختانه با توجه به ورود يك كشتي مهمات و تخليه آن در بندرعباس در همان روز و روز بعد نسبت به رفع كمبود مهمات اقدام و پس از آمادگي توپخانه، تدبير لشكر جهت اجراي عمليات صادر گرديد.

 

و بدين ترتيب است كه خدمت هم گاهي زير سايه اي از توهّم قرار مي گيرد.

 

 

 

جنگ رواني براي نيروهاي خودي!

پس از پيروزي رزمندگان اسلام در عمليات دارخوين و اسارت دويست نفر از نيروهاي بعث عراق، اينجانب جهت بازديد از اسرا در معيت تعدادي از فرماندهان به كمپ موقت نگهداري از آنان رفتيم، لحظاتي از حضورآنها نگذشته بود، عمدتاً اسرا با لباس زير بودند كه خود نشانه غافلگير شدن آنها بود.

ضمن بازديد از آنها متوجه سربازي از اسراي عراقي شدم كه مي خواست با ايماء و اشاره مطلبي را بگويد.

به نحوي خود را به او رساندم. تلويحاً ضمن اشاره به يكي از پرسنل او را به عنوان افسر فرمانده معرفي كرد. بلافاصله نفر مورد بحث را از بقيه جدا نموده و به محل ديگري برديم و بازجويي از وي آغاز گرديد. در بازجويي اظهار داشت كه داراي درجه سرهنگ دومي است و فرمانده پشتيباني يگانهاي منطقه دارخوين مي باشد. از قضا فرمانده عمليات ديروز در مرخصي بوده، چون نامبرده از بقيه ارشدتر بوده به عنوان فرمانده، مسئوليت منطقه را نيز بر عهده داشته است.

وي اظهار داشت: شايع بود كه نيروهاي ايراني هر فرمانده اي را كه اسير       مي كنند بلافاصله اعدام مي نمايند از اين جهت من قبل از اسارت لباس و درجه خود را درآورده و به همين صورت خود را تسلیم نمودم.

وقتي از او پرسيديم نظرت چيست؟ گفت: تصور مي کنم اينها شايعه بود براي اينكه تا آخرين نفس بجنگيم.

 

  عكس فوق در ارديبهشت 1384 در بازديد ميداني دانشجويان دانشگاه افسري در منطقة عملياتي مارد گرفته شده است

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

 

– گویا  زعما نظر داشتند که عملیات ثامن الائمه(ع)  در 31 شهریور ماه همزمان با آغاز تهاجم ارتش عراق در سال قبل اجرا شود که چنین نشد (بدلیل استفاده از اصل غافلگیری).

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده