از نوهد تا خرمشهر(5)
عملیات در جنگل عباسآباد شمال یکی دیگر از مانورهایی که من در آن شرکت داشتم و به عنوان تیم عملیاتی نیروی ویژه شرکت کرده بودم، مانوری بود که با نیروهای ویژه آمریکا در منطقه شمال ایران در جنگل­های عباسآباد اجرا شد. منطقه مورد عملیات جنگل­های عباسآباد شمال بود که از مرزن­آباد شروع میشد و تا انتهای جنگل­های دست­نخورده­ عباسآباد ادامه داشت.

نیروهای ویژه ایرانی و آمریکایی در منطقه کلاردشت پرش انجام دادند. من فرمانده تیم نیروی ویژه ایران بودم. با ده نفر از درجه‌داران و نیروی ویژه آمریکا، سروان چارلی با ده نفر از درجه‌داران خود. بعد از پرش در کلاردشت، حرکت با قطب‌نما شروع شد و در جنگل‌های بکر و دست‌نخورده، عملیات چریکی و ضدّچریکی آغاز گردید. این مانور حدود 72 ساعت طول کشید و در داخل جنگل، محل و جاهایی مهیّا شده بود که می‌بایست ما به آنجا حمله کنیم و آنها را تخریب نماییم. آن محل‌ها هم نیروهایی از سربازان بازوبندی آبی داشتند. در این عملیات و مانور، کلّیه هدف‌های تعیین شده تخریب شدند و عدّه‌ای از سربازان به اسارت ما درآمدند و مانور به نحو عالی اجرا شد. نیروهای ویژه تیپ نوهد، کلاه سبزها، از چهار گردان و هر گردان شامل ده تیم A و چهار تیم C بودند و هر گردان برای مناطقی از ایران سازماندهی شده بود و در آن مناطق عملیات انجام می‌دادند:

1- گردان کردها که منطقه عملیاتی آنها استان کردستان و کرمانشاه بود.

2- گردان ترک‌ها در منطقه آذربایجان غربی و شرقی عملیات انجام می‌دادند.

3- گردان عرب‌ها در منطقه استان خوزستان و مناطق جنوب دست به عملیات می‌زدند.

4- گردان فارس‌ها که کلّیه نقاط فارس‌زبان را شامل می‌شد.

واحدهای اعزامی به هر منطقه به آداب و سنن و شرایط ویژه آنجا وارد بودند و می‌توانستند مثل یک نفر بومی آن محل باشند و مانند آنها زندگی کنند.

من (نفر سمت راست) با یکی از نیروهای ویژه هوابرد آمریکا 

در مانور مشترک شمال (جنگل­های عبّاس­آباد شمال)

مانور مشترک جنگل­های عبّاس­‌آباد شمال

مرکز آموزش زبان‌های خارجی

در سال 1356، بین کلّیه افسران تیپ نوهد آزمونی در رشته زبان انگلیسی به عمل آمد و دو نفر را برای دوره یک ساله فشرده مرکز زبان دانشکده افسری انتخاب کردند. من در آزمون قبول شدم و به مرکز زبان اعزام شدم.

به مدّت یک سال به صورت فشرده، سمعی و بصری انگلیسی یاد می‌دادند. همه استادان، خارجی بودند و کسی حق نداشت در آن دوره آموزشی، فارسی صحبت نماید و اگر مطلب یا موضوعی را می­خواست بگوید، باید هر طور که باشد با زبان انگلیسی می­گفت و در غیر این صورت بازداشت می‌شد.

آموزش درس زبان انگلیسی به علّت فشرده بودن بسیار سخت بود.هر روز 8 ساعت کلاس داشتیم، 4 ساعت استاد درس و آموزش می‌داد و 4 ساعت نیز با نوار، آموزش به صورت سمعی و بصری بود. خیلی افراد نتوانستند دوره یک ساله را تمام کنند و چون هر ماه امتحان برگزار می‌شد، اغلب در آزمون مردود می‌شدند و به واحدهای خود برمی­گشتند. من شب و روز تلاش و تمرین می‌کردم که بتوانم آموزش را خوب یاد بگیرم و مردود نشوم. ضمناً به رشته زبان خارجه نیز علاقمند بودم. لازم به توضیح است که افسرانی که دوره زبان را تمام می‌کردند و موفّق به اخذ مدرک می‌شدند، برای بعضی از دوره­های مهمّ نظامی به آمریکا اعزام می‌شدند. من هم دوست داشتم دوره پرش سقوط آزاد را در آمریکا سپری نمایم و یا دوره بارریزی ادوات سنگین از هواپیما را ببینم. با تلاش و کوشش، دوره یک ساله آموزش زبان انگلیسی مرکز زبان­های خارجه را به پایان رساندم و به دریافت گواهینامه مفتخر شدم و بعد از اتمام دوره، به واحد خودم، یعنی نیروی ویژه هوابرد گردان دوم برگشتم.

من وقتی کلّیه دوره­های آموزشی نیروی ویژه، عملیات کوهستان، کوه­نوردی، اسکی، چتربازی و انگلیسی را به پایان رساندم و دیگر موقتاً دوره­ای در دوران افسری جزء نمانده بود، ناگهان به فکر انجام آخرین دوره و عملیات این بخش از عمرم شدم و تصمیم گرفتم متأهّل شوم. در مرخّصی سالیانه، به مهاباد برگشتم و پدر و مادرم را در مورد این امر مهم در جریان گذاشتم. آنها هم در تلاش و کوشش بودند تا همسری مناسب و شایسته برای من پیدا کنند. سرانجام موفّق شدند و با خانواده محترمی آشنا شدم و تصمیم گرفتم که با دخترشان ازدواج کنم. در سوم آبان 1356 ازدواج کردم و بعد از اتمام مراسم عروسی همسرم را با خود به تهران آوردم و در خیابان نواب صفوی آپارتمانی اجاره کردم و با همسرم زندگی جدیدی را آغاز کردیم. طولی نکشید که همسرم فرزندی به دنیا آورد و نام او را کامران نهادیم. حالا کانون گرم خانواده بهتر شده بود و همسرم نیز در منزل احساس تنهایی نمی‌کرد و زندگی مسیر خود را طی می­نمود و خدمت من در تیپ23 نوهد در باغ شاه تهران ادامه داشت.

گواهینامه پایان دوره آموزش زبان انگلیسی از مرکز زبان دانشکده افسری

منبع: از نوهد تا خرمشهر، جعفر ایازی، 1396، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده