دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر (بخش یکم)(انتشار مجدد)
علی سجادی این که جنگ تحمیلی و به تعبیر بهتر دفاع مقدس ملت ایران ، چرا بعد از بازپس گیری خرمشهر ادامه پیدا کرده است، یکی از سوالاتی است که ذهن نسل بعد از جنگ را به خود مشغول کرده واین پرسش در بسیاری از موارد از جمله در کلاسهای آموزشی مکرراً طرح وتکرار می شود. ادامه جنگ پس از عملیات بزرگ وافتخار آفرین بیت المقدس (کربلا3) که منجر به باز پس گیری شهر خرمشهر گردید ، دلایل چندی دارد که سعی می کنیم در فرصت های مختلف هر یک از آن دلایل را به طور مختصر واجمال مورد بحث وبررسی قرار دهیم.

یکی از دلایلی که جمهوری اسلامی ایران مصمم به ادامه جنگ با هدف تنبیه متجاوز گردید، این بود که پس از فتح خرمشهرموازنه قدرت نظامی بین ایران وعراق به  هم خورده ونیروهای مسلح ایران نسبت به ارتش عراق در موضع برتر قرار گرفته بودند وعملاً این قدرت وتوان رزمی در نیروهای ما وجود داشت تا اهداف بلند تری را که در آن مرحله تعقیب وتنبیه متجاوز بود ، مد نظر قرار دهند. از منظر نظامی استفاده از موفقیت وتعاقب دو مرحله از عملیات های آفندی هستند که پس از تک های هماهنگ شده موفق به اجرا در می آیند. از این رو پس از عملیات های بسیار موفق و خرد کننده طریق القدس، فتح المبین وبیت المقدس که طی آنها هزاران کیلومترمربع از خاک کشورمان آزادشد ، دهها هزار نفر از نیروهای ارتش عراق کشته و زخمی شدند ویا به اسارت درآمدند، ارتش عراق در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفته بود ویک حمله گسترده وقاطع دیگر می توانست این ارتش متجاوز را کاملا منهدم نماید.
اما این ادعا که نیروهای مسلح ایران در موضع برتر نظامی قرار داشتند وارتش عراق در وضعیتی کاملاً نابسامان وحتی در آستانه فروپاشی قرار گرفته بود، ادعایی واقعی ومستند است که از لابلای اظهارات مقامات ومطالب نشریات ورسانه های آن دوره به خوبی مشهود است.
سرلشکر وفیق السامرایی ، افسراطلاعات نظامی ارتش عراق در زمان جنگ،  در کتاب "ویرانی دروازه شرقی" ، ص 138 می نویسد :" بیش از 45 میلیارد دلار از سوی کشورهای خلیج [فارس] داده شد که بیش از نیمی از آن را عربستان سعودی پرداخت نمود. عراق بدون در اختیار داشتن چنین پول هنگفتی قدرت ادامه جنگ را نداشت. اگر سرازیر شدن کمک های مختلف به سوی عراق نبود ، به طور قطع رژیم صدام حسین در سال 1982 ، یعنی سال شکست های فرا گیر ، سر نگون شده بود.
اظهار نظر این ژنرال عراقی تنها یکی از اعترافاتی است که نشان دهنده موضع برتر نظامی جمهوری اسلامی ایران در آن دوره است. در ادامه به مطالب چند رسانه مکتوب آن زمان  در این خصوص می پردازیم:
روزنامه لوکوتیدین پاریس در شماره مورخه 28 مه 1982 برابر با هفتم خرداد 1361 (چهار روز پس ازآزادی خرمشهر) می نویسد :"…….به نظر بسیاری از ناظران ، جو حاکم بر بغداد ، بیانگر سقوط رژیم است.این فرضیه ای است که اگر به وقوع بپیوندد ، نتایج بدی را در منطقه واز نظر بین المللی به وجود خواهد آورد. اگر در بغداد رژیمی به رهبری شیعیان بر روی کار بیاید ، وضع وخیم تر خواهد شد وچنین تحولاتی باعث بروز جنگ مذهبی بین جوامع بزرگ اسلامی خواهد شد وکشور های نفت خیز خلیج فارس مستقیما به خطر خواهند افتاد. در چنین شرایطی دخالت آمریکا در امور داخلی این منطقه حساس وثروتمند که برای غرب بسیار مهم است ، دور از ذهن نیست. البه فرض دیگری نیز وجود دارد.ممکن است ارتش عراق رژیم کنونی را سرنگون نماید وخود زمام امور را در دست بگیرد."
روزنامه عربی زبان الحریه در شماره مورخه 28 مه 1982 برابر با سوم خرداد 1361 (روز آزادی خرمشهر) در مطلبی با عنوان "جنگ خلیج [فارس]، پایانی که می کوشند ان را به تعویق اندازند" می نویسد :" به مجرد آنکه نتایج حمله بیت المقدس مشخص ومنجر به دفع نیروهای عراق در جبهه جنوب ومحاصره شهر خرمشهر شد ، تب سیاسی در منطقه خلیج [فارس] بالا گرفت ورسانه های عربستان شروع به نواختن کوس جنگ نمودند. گویا چنین بود که بغداد ویا مکه مکرمه در معرض محاصره قرار گرفته ونه خرمشهر که از سوی نیروهای عراق به اشغال درآمده است.
….در همین راستا رژیم حسنی مبارک نیز با عربستان هم صدا شد وروزنامه الاهرام نوشت که ورود ایران به خاک عراق تنها منجر به فرو پاشی عراق نخواهد شد ، بلکه کشور های خلیج [فارس] یکی پس از دیگری ، یا توسط عملیات نظامی ویا عملیات خرابکارانه سرنگون خواهند شد. این روزنامه افزوده است :… همچنین 200 افسر خلبان مصری به عراق اعزام شده اند ودر جنگ با ایران شرکت دارند."
همچنین نشریه آمریکایی نیویورک تایمز در شماره مورخه 29 مه 1982 برابر هشتم خرداد 1361 در مقاله ای به قلم چارلزمور وتحت عنوان "ارتش عراق در حال گیج خوردن است " خاطر نشان می سازد :
" همین چند ماه پیش ، عراق دارای ارتشی بود با بیش از 210 هزار نفر،که به بیش از 2300دستگاه تانک ،2000دستگاه خودروی زرهی ،335 فروند هواپیمای جنگنده وانواع مختلف توپخانه مجهز بود. بخش اعظم این ارتش پیشروی عمیقی را در خاک ایران ایجاد کرده بود ، اما اکنون تحلیل گران نظامی اعتقاد دارند…. ارتش عراق 150 هزار نفر نیرو دارد ، در حالی که ژنرال هایی از آن یا توسط جوخه های مرگ اعدام شده ویا در تبعید به سر می برند. دو لشکر از چهار لشکر زرهی به حد تیپ رسیده وتنها 100 فروند هواپیمای جنگنده عراق ظاهراً قابل پرواز می باشند.
… به عقیده این منابع (تحلیل گران نظامی غرب ) افسران ارتش ایران قادر شده اند ، روحیه مذهبی شیعه پاسداران انقلابی را- هرچند دربعضی مواقع به کندی انجام می شود – به یک سرمایه با ارزش ملی تبدیل کنند.
آنتونی کوردزمن ، یک کارشناس نظامی آگاه به مسایل خاورمیانه در شماره ماه ژوئن نشریه "نیروهای مسلح " نوشت : ایران به رغم مشکلات تدارکاتی ، بحران ناشی از انقلاب وکاهش مداوم نیروی هوایی به سطح 70 تا 100 فروند جنگنده ، یک ماشین نظامی موثر واعجاب برانگیزی را به حرکت دراورد."
مواردی که به آنها اشاره شد، فقط چند نمونه کوچک از انبوه مطالبی است که در رسانه های دوره پس از فتح خرمشهر یافت می شوند وصراحتاً اذعان دارند که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران،  نسبت به ارتش عراق در موضع برتر قرار دارند وبعضی از آنها حتی فروپاشی این ارتش وسقوط رژیم بعثی عراق را پیش بینی  می نمایند.     این بحث ادامه خواهد داشت … انشالله

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده