تیپ37 در عملیات بیت المقدس(17)
عملكرد يگانهاي توپخانه نيروهاي توپخانة ارتش جمهوري اسلامي ايران در طول هشت سال دفاع مقدس در اجراي آتشهاي پشتيباني از نيروهاي رزمي در عملياتهاي آفندي و پدافندي با استفاده از دانش فني و تخصص و مهارتهاي افسران توپخانه، همچنين بهرهگيري اصولي از مراكز تطبيق و هدايت آتشها و گماردن ديدهبانهاي پخته و كارآزموده با مهارت در تصحيح تير و متمركز كردن آتشها بر روي هدفهاي مورد نظر، با استفاده از خدمههاي دوره ديده و متخصص قبضههاي توپخانه، همواره مأموريتهاي محوله را به خوبي انجام داده است. در حقيقت سهم عظيمي از پيروزيهاي جنگ ناشي از تأثيرات مخرب آتشهاي پشتيباني توپخانه قدرتمند ارتش جمهوري اسلامي ايران به مواضع نيروهاي دشمن بوده و ميباشد.

سرگرد توپخانه ذبيح‌الله شعبان‌زاده فرمانده گردان 341 توپخانه 130 م‌م، سرگرد توپخانه محمد اسماعيل عطرسائي، ركن سوم گروه 22 توپخانه و    تطبيق دهنده  آتشها، سرگرد توپخانه نصرالله سلطاني، فرمانده گردان 333 توپخانه 130 م‌م و تمامي نيروهاي رزمنده گردانهاي ياد شده در كمال ايثار و فداكاري آتشهاي پشتيباني مورد نياز تيپ 37 زرهي را چه به صورت كمك مستقيم و چه به صورت تقويت از زمان استقرار تيپ 37 زرهي در محور ماهشهر ـ آبادان و عمليات ثامن‌الائمه و پدافند در شرق كارون، عمليات فتح‌المبين و عمليات بيت‌المقدس را تأمين كرده و در هر لحظه از شبانه‌روز، آتشهاي درخواستي نيروهاي درگير با دشمن را با در هم كوبيدن مواضع نيروهاي دشمن پاسخ مثبت و كارساز داده‌اند. جانفشاني و از خود گذشتگي دلاورمردان عرصه‌هاي دوران جنگ و همه يگانهاي توپخانه قدرتمند ارتش جمهوري اسلامي ايران، در خور تقدير و ستايش تاريخ مي‌باشد.

در روزهاي دهه دوم مهرماه 1359با ورود گردان 388 توپخانه 175 م‌م و استقرار در شمال شرق ارتفاعات فولي‌آباد اهواز، همچنين يك آتشبار 155 م‌م و يك آتشبار 203 م‌م كه در كمك مستقيم گروه رزمي شيراز از تيپ 37 زرهي و در غرب تقاطع جاده اهواز ـ خرمشهر و اهواز ـ حميديه در شرق كوره‌ها استقرار يافته بودند، پس از گماردن ديده‌بانها و ثبت تير در منطقه به طور مداوم روي يگانها و توپخانه‌هاي دشمن اجراي آتش نموده به طوري كه نيروهاي دشمن تصور مي‌كردند دو گروه توپخانه به منطقه نبرد وارد شده است. از آن پس توپخانه‌ها و نيروهاي ايراني با در دست گرفتن ابتكار عمل و آتشباري بي امان بر روي مواضع نيروهاي دشمن آرام و قرار را از دشمن سلب مي‌نمودند. در روزهاي نخست جنگ تحميلي تلاشها و فداكاريهاي سروان توپخانه ابراهيم هوشمند وسروان توپخانه حسين حاتمي جمعي تيپ 37 زرهي، در گروه رزمي 38 شيراز در مصاف با نيروهاي متجاوز با استفاده از دانش و تخصص رسته‌اي توپخانه قابل  توجه و تقدير مي‌باشد.

 

نقش فرماندهان در پيروزيها

فرماندهان گردانهاي تيپ55 هوابرد مانند‌: سرهنگ2 عباس كيانيا فرمانده گردان 126، سرهنگ2 مهرپويا فرمانده گردان 158 و سرهنگ اسد سنگايي فرمانده گردان 135 با گردانهاي مربوطه از آغاز مرحله اول عمليات بيت‌المقدس تا تصرف خط سرپل (جاده اهواز ـ خرمشهر) و سركوب پي در پي و بي چون و چراي تمامي پاتكهاي دشمن تا آغاز مرحله دوم عمليات و تا آزادسازي خرمشهر فداكاريها بسياري از خود نشان دادند. آري پيروزي بر دشمن تا دندان مسلح، در طول هشت سال دفاع مقدس بر اثر فداكاريها و از خود گذشتگي‌هاي افراد گمنامي  به دست آمد كه هرگز شناخته نخواهد شد.

سروان عبدالمجيد جمشيدي، افسر عمليات تيپ 55 هوابرد با همكاري سروان محمد ظاهر بهرام زاده و سروان ناصر محب از افسران عمليات تيپ37 زرهي در عمليات بيت‌المقدس، ضمن طراحي و نوشتن دستورات رزمي در تمامي اوقات، سنگر به سنگر رزمندگان خط مقدم را همراهي و ياري مي‌نمودند سرگرد عزيز زارع‌پور رئيس ارتباطات تيپ37 زرهي با كمك ستوان‌يكم مخابرات محمدرضا يوسفي از تيپ 55 هوابرد با تشكيل يك پست مشترك شنود و اخذ پيامهاي دشمن، موجب تأثيرات بسيار در عملكرد نيروهاي خودي و در هم ريختن شيرازه نيروهاي دشمن مي‌شوند. نتيجه عملكرد اين قبيل افراد ناشناخته و از خود گذشته بود كه به ياري پروردگار، پيروزيهاي چشمگير و پي در پي رزمندگان را به ارمغان مي‌آورد.

در تاريخ 15/2/1361 دستور جزء به جزء شماره3 قرارگاه كربلا دريافت گرديد. رزمندگان اسلام نيروهاي متجاوز دشمن را همچنان در حد توانايي و استعداد رزمي خود آماج گلوله‌هاي آتشين و بمباران هوايي قرار مي‌دادند. دشمن به شدت در حال افزايش نيرو در منطقه عمليات بود، به طوري‌كه لشكر3 زرهي و لشكر9 زرهي كه هر يك با تيپهاي پياده و مكانيزه تقويت شده بودند، از ايستگاه آهو در غرب جاده اهواز ـ خرمشهر به طرف ايستگاه حسينيه و از آنجا به طرف گرمدشت و تا خرمشهر با ايجاد خاكريزها و مواضع مستحكم استقرار يافته بودند. تأخير بيش از حد در اجراي مرحله دوم عمليات جايز نبود؛ چرا كه دشمن با افزايش نيروهاي زرهي در منطقه نبرد اجراي مرحله دوم عمليات را با مشكل مواجه ساخته بود، پس مي‌بايست مرحله دوم عمليات هر چه زودتر آغاز مي‌شد.

تيپ 37 زرهي كه بايد از جاده اهواز ـ خرمشهر به سوي غرب حركت مي‌كرد و با انهدام نيروهاي دشمن در منطقه عمل خود، خط نصرت را تصرف و تأمين مي‌نمود، از نظر تأمين جناح راست خود از جاده اهواز ـ خرمشهر تا مرز سخت نگران بود. طي پيامي از قرارگاه فتح درخواست نمود كه يك گردان تانك و يك گردان سوار زرهي را به منظور تأمين جناح راست در كنترل عملياتي تيپ 37 زرهي قرار دهد. تيپ 6 زرهي و تيپ 8 مكانيزه از لشكر 3 زرهي دشمن كه هر كدام با يك گردان مكانيزه و يك گردان پياده تقويت شده بودند، در مسافت 5/2 كيلومتري غرب جاده اهواز ـ خرمشهر از ايستگاه آهو تا ايستگاه حسينيه در مقابل تيپ 37 زرهي مستقر بودند. بنده به هر نحوي كه در اجراي عمليات مي‌انديشيدم، مي‌ديدم با هيچ معياري قابل محاسبه نيست كه تيپ37 زرهي در اجراي اين مأموريت بتواند با انهدام و قلع و قمع دو تيپ تقويت شده مذكور خود را به نوار مرز رسانده و آن را تصرف و تأمين نمايد چراكه به نيروهاي دشمن ابلاغ شده بود، هرگونه سستي در انهدام نيروهاي ايراني و يا عدم مقاومت و عقب‌نشيني در قبال پيشروي نيروهاي ايراني مساوي با اعدام خواهد بود. بنابراين در مرحله دوم عمليات نيروهاي عراقي بايد براي زنده ماندن خود با سرسختي هر چه بيشتر مقاومت مي‌كردند به همين دليل نگران بوديم، اما به لطف پروردگار و اعتماد به نفس رزمندگان خود اميدوار بوديم با اين وجود به رغم همه نابرابريها، تيپ 37 زرهي با سازمان رزمي به شرح دستور عملياتي، خود را براي اجراي موفقيت‌آميز مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس آماده مي‌ساخت.

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده