تیپ37 در عملیات بیت المقدس(13)
مرحله دوم عمليات بيت المقدس (خط سرپل) وقت آن آمد كه من عريان شوم رخت بربندم سراسر جان شوم وقت آن رسيد تا خيمه جانبازي و ايثار را از غرب اهواز بركنيم و به منطقه اصلي نبرد، يعني خط سرپل (جاده اهواز ـ خرمشهر) برگرديم محلي كه از آنجا تا خرمشهر و خط مرز بينالمللي مسافت چنداني نيست، يعني محلي كه دشمن با ايجاد مواضع نفوذ ناپذير به قصد به دام انداختن نيروهاي ايراني در منطقه سرپل و انهدام آنها در تلافي عملياتهاي گذشته و جايي كه نيروهاي ايراني با طرحريزي اصولي و منطقي فرماندهان و طراحان عمليات و با تيز دستي و ندادن فرصت به نيروهاي دشمن با يورش برقآسا و غيرمنتظره، مواضع آنها را تصرف و تأمين كرد و بالاخره تصرف خاكريز مرتفع طولاني ايجاد شده در شانه شرقي جاده اهواز ـ خرمشهر، يك برتري نظامي و امتياز فوقالعاده براي نيروهاي ايراني بود، نيروهاي ايراني با استفاده از اين خاكريز كه به دست خود دشمن احداث شده بود تمامي پاتكهاي دشمن را در هم كوبيدند.

غرب جاده اهواز ـ خرمشهر منطقه پاتكهاي عراق در مقابل نيروهاي تيپ37 زرهي و ساير نيروهاي قرارگاه فتح 4 به گورستاني از ادوات زرهي نيروهاي دشمن تبديل شده بود. در هم شكستن و دفع پاتكهاي دشمن از آغاز روز    10/2/1361 تا پايان روز 16/2/1361 و ضايعات سنگين و غير قابل جبراني بر نيروهاي دشمن وارد كرد. نگراني روزافزون فرماندهان عراقي از پيشروي سريع نيروهاي ايران به سوي غرب و مرزهاي بين‌المللي موجب شده بود كه دشمن روزانه با وارد كردن نيروهاي جديد به منطقه نبرد با اقدام به پاتكهاي عجولانه و غير منطقي خود را به ورطه نابودي كشاند و اين لطف و عنايت پروردگار بود كه نيروهاي دشمن را دچار نگراني روز افزون و سردرگم كرده بود، تا با پاي خود به گورستاني كه خود ايجاد كرده بودند وارد شوند. اما به‌رغم تمامي شكستهاي شديدي كه در اين چند روز بر نيروهاي دشمن وارد آمده بود،آنها همچنان با وارد كردن نيروهاي جديد، در مقابل تيپ37 زرهي و قرارگاه فتح4 با ايجاد خاكريز به موازات جاده اهواز ـ خرمشهر، در سه كيلومتري غرب جاده و اتخاذ مواضع پدافندي به طور عجولانه نيروهاي خود را در آن مستقر و متمركز مي‌كردند. در عين حال جنگي تمام عيار از صبح روز 10/2/1361 تا پايان روز 16/2/1361 و بمبارانهاي هوايي و تبادل آتش توپخانه نيروهاي درگير در جريان بود. شدت آتشباري مداوم در محل استقرار نيروهاي فتح 4 در خط سرپل به حدي افزايش يافته بود كه تردد خودروهاي حامل تداركات و مهمات، با دشواري و مشكلات زيادي صورت مي‌گرفت. رزمندگان غيرتمند و با ايمان تيپ37 زرهي با قلع‌ و قمع نيروهاي دشمن در پاتكهاي پي در پي خود در قيد و بند خورد و خوراك نبودند و تنها درخواست آنها تأمين مهمات مورد نيازشان بود. مسئولان و رانندگان خودروهاي حامل تداركات و مهمات در هر شرايطي با از خود گذشتگي زايدالوصفي، مهمات و ساير نيازهاي نيروهاي درگير در خط مقدم را تأمين مي‌نمودند سروان عزيز محمودي (شهيد والامقام سرگرد عزيز محمودي) كه در سالهاي اوايل جنگ، فرماندهي گروهان اركان گردان238 را عهده‌دار بود، در تمامي درگيريها و عملياتهاي تيپ37 زرهي، شخصاً بر حمل تداركات و مهمات  نظارت مي‌كرد وي حتي در شرايط نامساعد جوي و آتشباري دشمن با استفاده از نفربرها و راننده‌هاي انتخابي خود مهمات مورد نياز نيروها را تأمين مي‌نمود. شهيد سرگرد عزيز محمودي در سال 1364 در حالي‌كه فرماندهي گردان تانك چون‌مائو تيپ1 لشكر 92 زرهي اهواز را در منطقه مرزي كوشك و طلايه عهده‌دار بود، در مصاف تنگاتنگ با دشمن به درجه رفيع شهادت رسيد. روحش شاد و يادش گرامي باد. او يكي از افسران لايق شايسته و با ايمان تيپ37 زرهي بود. در توقف چند روزه نيروهاي ايراني در خط سرپل، دشمن همواره از ترس پيشروي ناگهاني رزمندگان جمهوري اسلامي ايران به سوي خط مرزي (دژها) و خرمشهر از آغاز تاريكي شب تا آغاز روشنايي روز بعد با استفاده از هواپيما اقدام به پرتاپ گلوله‌هاي منور براي روشن كردن منطقه مي‌نمود و با وارد كردن نيروهاي تازه نفس زرهي و مكانيزه، مواضع خود را در غرب جاده اهواز ـ خرمشهر تقويت مي‌كرد.

 

تدبير اجراي مرحله دوم

تدبير قرارگاه كربلا در مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس برابر طرح عملياتي، پيشروي از خط سرپل به سوي مرز و تأمين ان و آزادسازي خرمشهر بود. اما تمركز بيش از حد نيروهاي زرهي مكانيزه و پياده دشمن در مقابل سرپل سبب گرديد قرارگاه كربلا محاصره و آزادسازي خرمشهر را به بعد موكول نمايد، اين موضوع قراگاه كربلا را ناگزير به صدور دستور جزء به جزء شماره2 و ابلاغ آن در مورخ 13/2/61 نمود. با اين تدبير كه قرارگاه عملياتي كربلا با قرارگاه فتح و نصر در ساعت (س) روز (ر) با استفاده از غافلگيري تك نموده با انهدام نيروهاي متمركز دشمن در غرب جاده اهواز ـ خرمشهر، خط مرز بين‌الملل را تصرف و تأمين مي‌نمايد و آماده مي‌شود بنا به دستور، تك را به سمت باختر ادامه دهد. قرارگاه قدس در جبهه كرخه كور با اجراي عمليات محدود همچنان فشار خود را روي دشمن حفظ مي‌نمايد. برابر دستور جزء به جزء شماره 2 قدس 2 ( تيپ 1 لشكر 16 + تيپ 31 عاشورا) زير امر قرارگاه فتح قرار مي گيرد كه پيرو آن در اوائل روز 16/2/61 تيپ عاشورا به قرارگاه نصر واگذار و تيپ 1 لشكر 16 مسئول قسمتي از خط سرپل(منطقه پدافندي قرارگاه فتح 4) گرديده و قرارگاه فتح 4 جهت شركت در مرحله دوم عمليات ازاد مي‌گردد.جهت اجراي مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس طي نشستي در قرارگاه فتح4 نحوه اجراي مأموريت   محوله با حضور فرماندهان تيپ55 هوابرد و تيپ37 زرهي و لشكر 25 كربلا و افسران اطلاعات و عمليات مخابرات و فرماندهان توپخانه‌هاي پشتيباني كننده و عناصر مهندسي بررسي گرديد، همگي بر اين باور بودند كه مرحله دوم عمليات يعني پيشروي از جاده اهواز ـ خرمشهر به سوي نوار مرز بين‌المللي، عيناً به سبك و روش اجراي مرحله يكم اجرا گردد، چراكه نيروهاي تيپ 37 زرهي و تيپ55 هوابرد كاملاً به كاربرد يكديگر آشنا و در هنگام پيشروي قادرند هرگونه مانعي را از ميان برداشته و خنثي نمايند.[1]

در صبح روز 15/2/61 با تشكيل جلسه‌اي در قرارگاه تاكتيكي با حضور فرماندهي تيپ37 زرهي، جانشين تيپ37، افسران عمليات و اطلاعات، فرمانده توپخانه كمك مستقيم، افسران مخابرات، فرمانده قرارگاه فرماندهان گردانها و نيروهاي عمل كننده نحوه اجراي دستور جزء به جزء شماره2 قرارگاه كربلا را به منظور انتخاب بهترين راهكار عملي در پيشروي نيروهاي خودي و انهدام يا به اسارت گرفتن و عقب راندن نيروهاي دشمن از جاده اهواز ـ خرمشهر به طرف غرب و تصرف و تأمين خط نوار مرزي را مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار دادند. در اين شور ستادي با وجود درگيري قطعي و بي وقفه با نيروهاي دشمن و اطلاعات كامل از بسيج نيروهاي دشمن، به ويژه نيروهاي زرهي و استقرار آنها در مقابل تيپ 37 زرهي، همه فرماندهان و مسئولان گردانهاي تانك و پياده مكانيزه و پياده و ديگر نيروهاي تيپ37 ، سازمان رزمي موجود خود را كه از آغاز مرحله يكم عمليات بيت‌المقدس تاكنون ضمن پيشروي برق‌آسا و تصرف و تأمين خط سرپل، تمامي پاتكهاي سنگين و پي در پي نيروهاي دشمن را سرافرازانه در هم كوبيده و با وارد كردن تلفات غير قابل جبران آنها را در خاك مذلت نشانده و در موضع شكست حتمي قرار داده بودند مورد بررسي قرار دادند و حاضران بهترين سازمان رزمي را براي اجراي مرحله دوم عمليات در تصرف و تأمين خط نوار مرزي پيشنهاد كردند.

 

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

 

 


.[1] البته اشاره به اين نكته را لازم مي‌دانم كه تيپ 25 كربلا در تاريخ 29/2/61 از قرارگاه فتح4 جدا و در كنترل قرارگاه نصر قرار گرفتند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده