تیپ37 در عملیات بیت المقدس(1)
تيپ مستقل 37 زرهي در عمليات بيتالمقدس 1. تيپ37 زرهي پس از شركت در عمليات پيروزمندانه و افتخار برانگيز فتحالمبين، در شانههاي شرقي ارتفاعات تينه در ابتداي تنگه ابوغريب مستقر شد. در خاتمه عمليات بنا به دستور، از تاريخ11/1/1361 الي 15/1/1361 به شمالغرب اهواز نرسيده به پليس راه اهواز- انديمشك، و ارتفاعات فوليآباد تغيير مكان و در منطقه تجمع مستقر شد و به منظور عملياتي كه قرار بود در آينده بسيار نزديك براي آزاد سازي خرمشهر اجرا شود، با جديت و تلاش خستگي ناپذير به بازسازي، تعمير و نگهداري و تجديد سازمان، خود پرداخت.

. تيپ 37 زرهي اواخر فروردين‌ماه سال 1361 از منطقه شمال‌غرب اهواز به ساحل شرقي كارون نزديك روستاي دريسه واقع در جاده اهواز آبادان تغيير مكان داد و در منطقه تجمع به بازسازي و تجديد سازمان يگانهاي مربوطه پرداخت.

3. قرارگاه كربلا ( قرارگاه مشترك ارتش و سپاه پاسداران). تشكيل گرديده بود از فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، مسئولان رده بالاي نزاجا و سپاه پاسداران، عناصر ستاد قرارگاه و طراحان عمليات نزاجا و سپاه پاسداران، همچنين افسران رابط نيروي هوايي و دريايي.

4. مأموريت قرارگاه: قرارگاه كربلا مأموريت دارد در ساعت (س) روز (ر)  در منطقه عمومي جنوب كرخه كور و غرب كارون تك نموده ضمن انهدام نيروهاي دشمن در منطقه و آزادسازي خرمشهر، خط مرز را تأمين نمايد.

سپس به منظور تأمين فضاي كافي جهت حفاظت از مرزها تك را ادامه داده و ساحل شرقي اروند رود را تأمين و در منطقه پدافند مي‌نمايد.

5‌‌. قرارگاه فتح و قرارگاه نصر مأموريت داشتند در مرحله يكم، به ترتيب قرارگاه فتح در شمال و قرارگاه نصر در جنوب محور پيشروي با عبور از رودخانه كارون تك نموده و خط سرپل (جاده اهواز ـ خرمشهر) را در منطقه محوله تأمين نمايند.

6‌. قرارگاه فتح شامل چهار قرارگاه فتح1، فتح2، فتح3 و فتح4 مي‌گرديد.

7. تيپ37 زرهي شيراز در اين عمليات در قالب فتح 4 همراه با تيپ 55 هوابرد، تيپ 25 كربلا و گردان بلال در مرحله يكم ماموريت داشت با عبور از رودخانه كارون به سوي خط سرپل (جاده اهواز – خرمشهر) پيشروي و خط سرپل را در منطقه محوله تصرف و تأمين نمايد.

طرح ريزي عمليات بيت المقدس

طرح ريزي و آمادگي براي عمليات بيت المقدس بعد از عمليات فتح المبين در قرارگاه كربلا در واقع از روز هشتم فروردين ماه آغاز شد و بالاخره در اواخر دهه سوم فروردين ماه به صورت طرح عملياتي به قرارگاههاي تابعه يعني قدس، فتح و نصر ابلاغ گرديد.

قرارگاههاي فوق الذكر بر مبناي تدبير فرماندهان قرارگاه مشترك كربلا     شناسايي ها و طرح ريزيهاي خود را از اواخر فروردين ماه شروع كردند.

 

قرارگاه كربلا

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده