در پاسخ به یک پرسش
متن زیر در پاسخ به پرسش یکی از کابران سایت توسط مسئولان محترم هیئت معارف جنگ تهیه شده است. با هدف استفاده سایر کاربران از این متن مفید، پرسش این کاربر محترم نیز عینا در ابتدای مطلب درج شده است. امید است که مورد استفاده قرار گیرد. با درود و سپاس از شما بزرگواران، بنده چند سوال در مورد هیئت معارف جنگ دارم. لطفا در صورت امکان بفرمایید که ؛ 1 اعضاء، گردانندگان و کارشناسان هیئت معارف جنگ چه کسانی هستند؟ 2 این اعضاء، دایمی هستند یا به صورت افتخاری با شما همکاری می کنند؟ 3 در میان آنها، کارشناسان و پرسنل پیشکسوت یا کنونی نیروی هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هیئت معارف جنگ حضور دارند یا خیر؟ 4 صلاحیت اعضا و کارشناسان را جهت همکاری با این هیئت، چگونه و با چه کیفیت و معیاری ارزش گذاری و دعوت به همکاری می کنید؟ با سپاس

پاسخ: هسته اولیه تشکیل هیئت معارف جنگ توسط شهید سپهبد علی صیادشیرازی شکل گرفت و همرزمان و همفکران ایشان از همان روزهای ابتدایی، او را تنها نگذاشتند و خالصانه در این مسیر همکاری کردند و این همکاری کماکان نیز ادامه دارد. پیشکسوتانی که خود سال‌های سال در جبهه‌های دفاع مقدس حضور داشته و در کسوت فرماندهان لشکر، تیپ، گردان و یا مسئولیت‌های مختلف ستادی، اطلاعاتی و عملیاتی در قرارگاه‌های عملیاتی حضور فعالی داشته‌اند و خود طراح، عامل و یا ناظر عملیات‌های مختلف بوده‌اند، که البته در سال‌های اخیر تعدادی از این جمع به یاران شهید همسنگر خود پیوستند.

پس از ترور ناجوانمردانه شهید صیادشیرازی در فروردین‌ماه 1378 به دست منافقین، به فرمان مقام معظم فرماندهی کل قوا، هدایت این مجموعه به همرزم و همسنگر و وصی ایشان، امیر سرتیپ ناصر آراسته محول گردید.

هیئت معارف جنگ در حال حاضر متشکل از هیئت امناء، شواری سیاست‌گذاری، اعضای دائمی و اعضای مدعو غیردائم می‌باشد، که اعضاء هیئت امناء به شرح ذیل می‌باشند:

فرمانده کل ارتش ج.ا.ا، رئیس هیئت معارف، معاون هماهنگ‌کننده کل اجا، جانشین هیئت معارف، فرمانده نیروی زمینی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌‌الانبیاء(ص)، فرمانده نیروی هوایی و فرمانده نیروی دریایی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی اجا، رئیس ساحفاجا.

دیگر اعضای هیئت معارف جنگ، که به صورت افتخاری با این مجموعه همکاری دارند، بازنشستگان ارتش می‌باشند، که از همکاران شهید صیاد بوده‌اند، تعداد محدودی از شاغلین ارتش و ویراستار دائمی مجموعه، که داخل سازمان مشغول فعالیت می‌باشند. دیگر همکاران شامل کارشناسان و برادران ارتش (تمامی نیروها)، سپاه، بسیج، روحانیون، نیروهای جهادی، اهالی قلم و پژوهشگران و محققین می‌باشند که به صورت مقطعی و بنا به ضرورت با هیئت همکاری می‌نمایند.

انتخاب و تأیید همکاران جدید بر اساس خط مشی و اصولی است که در منشور هیئت معارف به آن اشاره شده است و به طور خلاصه عبارت است از: اعتقاد به آرمان‌های امام راحل، ولایت فقیه، مصالح کشور و نظام اسلامی، حفظ وحدت ملی، پیام شکست‌ناپذیری ملت و ایستادگی در مقابل دشمن، که کلیه اشخاص حاضر در مجموعه موظف به پیروی از آن می‌باشند.

محور اصلی فعالیت‌های این مجموعه آموزشی، علمی، پژوهشی و فرهنگی انتقال تجربیات گرانبهای هشت سال دفاع مقدس به نسل جوان، بخصوص کارکنان پایور و وظیفه ارتش می‌باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده