خاطره سردار سرلشگر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی از شهید صیاد شیرازی(انتشار مجدد)
به مناسبت 21 فروردین سالروز شهادت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی من فراوان دیدم که ایشان با لباس شخصی به نماز جمعه می آمد و اغلب در میان مردم در میدان فلسطین می نشست همین مسائل و برخوردهای صمیمانه ای که با مردم کوچه و خیابان و یا بسیجیان و تمامی اقشار مردم که داشتند تماماً گویای این واقعیت است که ایشان چهره ای کاملاً مردمی و اسلامی بودند.

در بعد خانواده چگونه ؟ در این خصوص تحلیلتان چیست؟

در بعد خانواه انصافاً ایشان خانواده خودش را ساخته بود، من بایددر اینجا از آن روحیه عالی و ممتاز همسر فداکار و وفادارش که با الهام از سیره زینب کبری (س) پس از شهادت همسرش پیام زینبی داد تشکر کنم، کلماتی که در جهت دفاع از شهید و شهادت بیان داشته بود که به غیر از عشق به اسلام و ولایت چیز دیگری نبود. همچنین جا دارد از فرزند بزرگوار ایشان آقا مهدی صیاد شیرازی که با آن حرکت بسیار زیبایش که برای بوسیدن پای مقام معظم رهبری و افتادن به پای معظم له نشان داد که همچون پدرش خودش را سرباز ولایت می داند تشکر کنم.

همین روحیات معنوی و الهی است که رابطه ای عمیق برقرار می کند تا مقام معظم رهبری پیشاپیش بوسه بر تابوت آن شهید عزیز بزند و در حقیقت قدرشناسی خودشان را از این سردار سرافراز ارتش اسلام نشان بدهند.

سردار لطفاً بفرمایید چه انگیزه ای باعث می شد که سپهبد شهید صیاد شیرازی به بسیج و بسیجیان عشق بورزد.

برای این که او بسیج را کانون توسعه فرهنگ اصیل اسلامی می دانست و به تفکر بسیجی سخت اعتقاد داشت، با توجه به این روحیات بود که فرماندهان عزیز سپاه و ارتش یا سایر مجاهدان میادین دفاع از جمله بسیجیان نیز به او علاقه ویژه ای داشتند و بسیاری از فرماندهان ارتش توفیقی را که در امر جنگ به دست می آوردند خود را مدیون این فرمانده شهید می دیدند، سپهبد شهید صیاد شیرازی در واقع توانست ارتش را بسیجی کند.

لطفاً از خصوصیات و ویژگی های اخلاقی و نظامی و مذهبی آن شهید شرح مختصری بدهید.

ایشان یک انسان معتقد به اخلاق الهی در بعد اسلامی بودند که بر کسی پوشیده نیست لاکن لازم است تا مروری بر ویژگی های آن بزرگوار بنمایم که به شرح ذیل توضیح می دهم.

مطیع محض ولایت امر و فرمانده معظم کل قوا

ایمان به هدف

قدرت و توانایی علمی و جسمی

امانتداری و درستکاری

صداقت و راستی

سعه صدر

شجاعت و قاطعیت

پاسداری از احکام شرعی

نرمش و قاطعیت

پرهیز از دنیاطلبی و مقام طلبی

روحیه خستگی ناپذیری

رازداری

آگاهی از مسائل روز و نیرنگهای دشمن

معنویت

اینها ویژگی هایی بود که در آن شهید عزیز به خوبی و به وضوح مشاهده می شد جدای از این ویژگی ها که ذکر نمودم خصوصیات اخلاقی بارز دیگری داشت. اما برجسته ترین ویژگی این شهید گرانقدر دو ویژگی اطاعت از ولایت فقیه و پایبندی به اصل تقوی بود که به عنوان دو اصل محوری در رفتار و کردارش به عینه مشهود بود.

شهید صیاد شیرازی از خانواده ای نجیب ، اهل نماز و ذکر و شب زنده داری بود او یک انسان عاشق به تمام معنا بود، انسانی که عشق به خدمت و اسلام در وجودش موج می زد امام خمینی (ره) درباره این گونه افراد در ارتش می گوید : فرمانده ارتش حال با فرمانده ارتش سابق زمین تا آسمان در طرز تفکر، در طرز عمل و در زندگی روزمره اش فرق دارد. و لذا باید گفت تمامی صفات شایسته را آن عزیز سفر کرده دارا بودند.

 

منبع مطلب http://www.tebyan.net/

لینک مطلب http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=40192

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده