پرسش و پاسخ هفته
در مورد توان رزمی نیروی هوایی عراق و هواپیماهای سوپراتاندارد و موشکهای اگزوست توضیح دهید. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

پس از عملیات پیروزمند بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر استکبار جهانی برای هدف قرار دادن دقیق سامانه‌های اقتصادی ما هواپیماهای سوپراتاندارد را که مجهز به موشک‌های اگزوست بود، به صورت اجاره‌ای از سوی فرانسه در اختیار رژیم بعث قرار داد. این هواپیماها با استفاده از موشک‌های خود می‌توانستند از فاصله بسیار دور، حدود 150کیلومتری اهداف ثابت مثل اسکله‌های نفتی و مراکز دیگر و نیز هدف‌های متحرک مثل نفت‌کش‌ها را مورد حمله قرار دهند که با ابتکاراتی که مسئولین وقت نیروی هوایی اتخاذ نمودند، دشمن در این مأموریت هم موفق نشد و چند فروند از این هواپیماها توسط جنگنده‌های نیروی هوایی مورد هدف قرار گرفت و در آب‌های خلیج فارس سرنگون گردید.

در مورد مقایسه توان رزمی نیروی هوایی عراق در طول جنگ باید گفت عراق جنگ را با 335 فروند هواپیمای جنگنده شروع کرد و با وجود اینکه در طول هشت سال دفاع مقدس بیش از 600 هواپیمای شکاری خود را به انحای مختلف از دست داده بود، برابر آمارهای معتبر جهانی در پایان جنگ با 650 فروند جنگنده ازجمله جنگنده مدرن میگ25 ـ که می‌توانست تا ارتفاع 120هزار پا و سرعت سه برابر صوت به صورت پیوسته پرواز کند (سقف پرواز هواپیماهای ما و متعارف جهان تا 50هزار پا است) ـ و جنگنده‌های پیشرفته میگ29، سوخوی24 و انواع میراژ از جنگ فارغ می‌شود. این علاوه بر توان اطلاعاتی بود که توسط هفت فروند هواپیمای رادار پرنده آواکس سعودی‌ها و ماهواره‌های غربی‌ها در اختیار نیروی هوایی رژیم بعث قرار می‌گرفت.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده