پرسش و پاسخ هفته
در خصوص اولین شهید خلبان در خاک عراق توضیح دهید. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

همان‌گونه که قبلاً توضیح داده شد، کمتر از دو ساعت از تجاوز عراق در 31 شهریور 1359 نگذشته بود که دسته‌های پروازی از همدان و بوشهر به خاک عراق اعزام شدند. یکی از هواپیماهای دسته پروازی که به مقصد پایگاه کوت در استان میسان عراق پرواز می‌کرد، مورد هدف پدافند دشمن قرار می‌گیرد و شهیدان محمد صالحی و خالد حیدری اولین شهدای خلبانی هستند که در خاک عراق به درجه رفیع شهادت نایل می‌شوند که پیکر پاک این دو شهید بزرگوار در سال 91 به میهن اسلامی بازگشت داده می‌شود. پیکر شهید صالحی در بهشت زهرا و پیکر شهید خالد حیدری در کنار تندیس او در یکی از میادین شهر مهاباد به خاک سپرده می‌شود.

گفتنی است که خلبان شهید خالد حیدری از برادران کرد نیروی هوایی می‌باشند و پیکر مطهر ایشان از روی تصویر دختر دوساله‌اش، که در کیف او بود، شناسایی می‌شود. شناسایی و بازگشت پیکر پاک او دلیل دیگری بر حقانیت و مظلومیت این شهید بزرگوار می‌باشد که به درخواست دختر محترم ایشان پیکر این شهید در میدان یادبود او به خاک سپرده شد تا سند دیگری بر شرکت کلیه اقشار ملت ما به ویژه اکراد مؤمن و میهن‌دوست ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده