پرسش و پاسخ هفته
در مورد کودتای نقاب (نوژه) آیا نمی­توان آن را دسیسه­ای از طرف دول بیگانه دانست تا یک­سری از خلبانان ما را از صحنه خارج کنند تا در جنگ تحمیلی شرکت نکنند؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

از همان روزهای اول پیروزی انقلاب اسلامی، ابرقدرت­ها به ویژه امریکا برای سرنگونی حکومت نوپای ایران و یا حداقل تضعیف آن، توطئه­های فراوانی را طرح­ریزی کردند. ازجمله ترور رهبران و شخصیت­های مؤثر در انقلاب، ایجاد تنش­های قومی و مذهبی، تجزیه­طلبی در ترکمن­صحرا، خوزستان، آذربایجان­غربی، کردستان، سیستان و بلوچستان، براندازی و جنگ تحمیلی. کودتا نیز از ترفندها و تلاش­های گسترده­ای بود که در این راه انجام دادند. در ارتباط با کودتای نقاب که به غلط نوژه نام گرفته، (چون عناصری از آن کارکنان پایگاه شهید نوژه بوده­اند) باید گفت که چند ماه بعد از عملیات نافرجام امریکا در اردیبهشت 1359 طبس قرار بود انجام شود، با استفاده از امکانات و عناصر داخلی و خارجی با دو هدف حداقلی و حداکثری طرح­ریزی می­شود. منتها موقعیت و شرایط برای کودتاچیان به هیچ عنوان برای این کار آماده نبود. زیرا زمانی که حتی قبل از انقلاب و در روزهای پایانی حکومت شاه که ژنرال هایزر امریکایی به ایران می­آید، هدف اصلی­اش در آن زمان انجام کودتا بود، متوجه می­شود نمی­تواند کودتا بکند، زیرا فضا برای این کار آماده نبود. مردم همه در صحنه بودند. در مورد کودتای نقاب باید گفت که این فضا به مراتب سخت­تر بود، یعنی کسانی که کودتا را لو دادند، خودشان از کسانی بودند که در لیست کودتاچیان قرار داشتند، خوشبختانه با عنایت پروردگار این توطئه خنثی شد.

در مورد هدف حداکثری کودتا، دامنه طرح بسیار وسیع و هدف بسیار بزرگی را دنبال می­کرد که خوشبختانه ناموفق بود. اما در مورد هدف حداقلی، یعنی بدنام کردن ارتش و بی­اعتمادی به ارتش و از صحنه خارج کردن تعدادی از خلبانان نیروی هوایی می­توان گفت قدری موفق بودند. چرا که بعد از کشف و خنثی شدن این کودتا تعدادی از افراد از ارتش جدا شدند و تصفیه شدند و می­توانیم بگوییم حتی کودتای نقاب مقدمه­ای برای آغاز  جنگ بود، برای اینکه نیروی هوایی ما را ناکارآمد کنند، تا بتوانند جنگ را شروع نمایند. ولی در هر حال ارتش ایران در جنگ تحمیلی به ویژه خلبانان نیروی هوایی با از جان گذشتگی و فداکاری، وفاداری خود را ثابت کرد.

در اینجا جا دارد از سرگرد خلبان شهید نوژه یاد کنیم که یکی از خلبانان شجاع و حزب­الهی پایگاه همدان بود و به اتفاق شهید خلبان بشیری، کابین عقب هواپیما با زبان روزه در نوزدهم ماه مبارک رمضان برای انجام مأموریتی برای کمک به دکتر چمران با هواپیمای اف4 به کردستان پرواز کرده بودند. در آسمان منطقه پاوه با موشک سام7 که از سوی مزدوران وابسته به رژیم بعثی عراق شلیک می­شود، مورد اصابت قرار گرفته و با سقوط هواپیما هر دو به شهادت می­رسند و به همین مناسبت پایگاه سوم شکاری همدان که تا آن­موقع به نام پایگاه شاهرخی معروف بود، به نام شهید بزرگوار نوژه نام­گذاری می­شود. لذا فراموش نکنیم من­بعد به جای کودتای نوژه بگوییم کودتای نافرجام نقاب.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده