به مناسب اول اسفند سالگرد شهادت آیت الله شهید محلاتی – روز روحانیت و دفاع مقدس(انتشار مجدد)
در اول اسفند 1364، حجت الاسلام و المسلمین شیخ فضل الله محلاتی نماینده امام (ره) در سپاه پاسداران، به همراه هشت تن از نمایندگان مجلس به نام های حجت الاسلام ابوالقاسم رزّاقی، سید نور الدین رحیمی، غلامرضا سلطانی، مهدی یعقوبی و ابوالقاسم موسوی دامغانی و آقایان محمد کلاته ای، علی معرفی زاده و سید حسن شاه چراغی و چند تن از قضات و مسؤولین دیگر، عازم جبهه های جنگ بودند

که هواپیمای حامل آن ها مورد حمله دو فروند جنگنده عراقی قرار گرفت و در 25 کیلومتری شمال اهواز سقوط کرد و کلیه سرنشینان آن که نزدیک به 50 تن بودند، به شهادت رسیدند.
جهت ارج نهادن به فداکاری های روحانیون در طول دوران مبارزه در طول هشت سال دفاع مقدس، این روز به نام روز “روحانیت و دفاع مقدس” نامگذاری گردید. بی شک نقش روحانیون پیرو خط ولایت در طول هشت سال دفاع، بر کسی پوشیده نیست. گواه این مدعا، خیل شهدای آنان است که در مقایسه با دیگر اقشار (به تناسب جمعیت)از بیشترین تعداد برخوردار است و نام روحانیون شهیدی همچون شاه آبادی، محلاتی، شیرازی، میثمی، زمانی، رزّاقی، و …، بر تارک هشت سال دفاع مقدس، گواهی بر رزم بی امان روحانیت معظم و رسیدن به لقاءالله و خونین شدن چهره مطهر و نوارانی آنان است.
با نگرش به تاریخ یکصد ساله معاصر و رشد و نفوذ استعمار در کشورهای اسلامی، مبارزات بی وقفه علما و روحانیون علیه استکبار و شیاطینی که اساس اسلام را نشانه گرفته اند، آشکارتر می شود. مجاهدات و قیام علمای بزرگی همچون میرزای شیرازی، سید ابوالحسن اصفهانی، آخوند خراسانی، میرزا محمد تقی شیرازی، شهید شیخ فضل الله نوری، شهید سید حسن مدرس، مصطفی و ابوالقاسم کاشانی، سید محمد تقی خوانساری، امام خمینی(ره) و یاران با وفای او، همچون شهیدان مطهری، مفتح، بهشتی، با هنر، و شهدای محراب قاضی طباطبایی، مدنی، صدوقی، دستغیب و اشرفی اصفهانی روشنگر خط اصیل روحانیت در حفظ اسلام راستین و مکتب الهی و آیین محمدی (ص) می باشد .
هواپیمای حامل حجت الاسلام شهید محلاتی و هیأت همراه که همگی از نمایندگان مجلس و قضات عالی رتبه ی دادسرای نظامی بودند، به خلبانی عبدالباقی درویش، بعد از پشت سر گذاشتن شهرستان ایذه، در نزدیکی اهواز در حال پرواز بود که دو فروند میگ عراقی، مجهز به موشک های مدرن هوا به هوا، برروی فرکانس فرند شیپ می روند و با لهجه انگلیسی ـ عربی خود، به خلبان هواپیما اخطار می دهند که بی دردسر به همراه آنان به سوی عراق برود.(این اطلاعات گویا توسط خلبان به برج مراقبت منتقل شده است).
درویش خلبان شجاع و وطن پرست ایرانی، بدون توجه به اخطار دشمن ، هم چنان به راه خود ادامه می دهد. عراقی ها این بار از راه دیگری وارد می شوند و خطاب به او می گویند: شما و سایر خدمه پرواز در امان هستید. ما پناهندگی شما به هر کشور آزادی در دنیا را تضمین می کنیم، تکرار می کنیم: ما با شما هیچ کاری نداریم، هدف ما مسافران شماست. در این جا درویش متوجه می شود که عوامل خود فروخته داخلی یا همان ستون پنجم ،دقیقاً آمار و اسامی سرنشینان را به دشمن اطلاع داده اند. خلبان تا آن لحظه، قصد داشته دشمن را متقاعد کند که این هواپیما، مسافربری و غیر نظامی است و واقعاً هم آن هواپیما غیرنظامی بود و این مسأله از روی رنگ هواپیما نیز مشخص بود، چون در آن ایام، تعدادی از هواپیماها، صرفاً برای مقاصد غیرنظامی و شخصی پیش بینی شده بودند؛ مانند هواپیمایی ساها(سازمان هواپیمائی ارتش) که همه نوع هواپیما داشت. علاوه بر آن، فرند شیب یا اف-27 یک نوع هواپیما ی مسافربری است و هیچ نقشی نمی توانست ـ و نمی تواند ـ در نبردهای هوایی داشته باشد، ولی دشمن از طریق وطن فروش های داخلی(، منافقین و ستون پنجم)، متوجه شده بود که مسافران آن هواپیما از مسؤلین مملکتی هستند.
خلبان، بعد از آگاهی از نیت پلید دشمن، مراتب را با حجت الاسلام محلاتی نماینده حضرت امام (ره) در سپاه پاسداران در میان می گذارد و تصمیم نهایی را به ایشان واگذار می کند. لازم به یاد آوری است که طبق مقررات، هر مقام عالی رتبه ای که سوار هواپیما شود، بدون در نظر گرفتن مقامش در داخل هواپیما، تصمیم گیرنده و فرمانده هواپیماست و به نظرمی رسد مشورت درویش و واگذار کردن تصمیم نهایی به شهید محلاتی، حاکی از احترامی است که این خلبان به نظر نماینده امام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گذاشته است. سرانجام شهید محلاتی در پاسخ می گوید: ما شهادت را به تسلیم شدن در مقابل دشمن بعثی ترجیح می دهیم. و خلبان شجاع، همان کاری را می کند که باید می کرده است…
هواپیما ، بدون توجه به اخطارهای مکرر دشمن به راه خود ادامه می دهد . صدای تلاوت قرآن مجید، یک صدا از داخل هواپیما به گوش می رسد. در این هنگام، دشمن زبون اولین موشک را شلیک می کند… به گفته شاهدان عینی که از پایین شاهد ماجرا بوده اند، با اولین شلیک، بال چپ هواپیما کنده می شود. خلبان، با مهارت تلاش می کند هواپیما را در جایی مسطح فرود آورد. جنگنده عراقی، با مشاهد شجاعت و مهارت خلبان ایرانی، دومین موشک خود را هم به سوی هواپیمای آسیب دیده، شلیک می کند. با برخورد موشک دوم، هواپیما چند تکه شده و مسافران از آن ارتفاع به سوی زمین روانه می شوند و در حقیقت به آسمان پر می کشند.
شهیدان گرانقدر این جنایت بعثی ها عبارت بودند از: مهدی آشوری- عنایت احمدی – ابولقاسم ارشادی -رجب علی  اسلامی – احمد انصاری – رضا  برادران هاشمی – عباس جاهدی – سیدحسین حسینی- احمد خان احمد لو – محمد خداپرست – محمود خضرائی – سیدحسن خضری – عبدالباقی درویش – ابوالقاسم رازقی – نورالدین رحیمی – میرولی رفیعی راد – احمد رقمی – محمدعلی روحانی فرد – غلامرضا سلطانی – سیدحسن شاهچراغی – محبوب شیری – محمدجواد صدیقیانی کاشی – سیدحسن طباطبائی نسب – محمدحسین عنایتی – اسدالله عیسی نیا – علاء الدین فراز – عبدااله فیاضی – عبدالله فیضی باجین- سید احمد قاسمیان – سلطان مراد کزازی – محمدرضا  کشواد – محمد کلاته ای- محمد گلابچی – شیخ فضل الله محلاتی – احمد محمودی – محمد مصطفوی کرمانی – صادق مطهری – علی معرفی زاده – سیدحسین معنوی – محمد مقدسیان – داود مقرنس- رشید موسوی – سیدابوالقاسم موسوی دامغانی – فرج الله نصیری – محمود  نوریخواه – جعفر نیری – علی ورقامحبی – سیدابوالقاسم  هاشمی – مهدی یعقوبی.
مقامشان متعالی، یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.

فرشاد نژادخیر

منابع :
ماهنامه شاهد یاران، شماره 56، مرکز اسناد وزرات امور خارجه، گزارش سقوط هواپیمای ایرانی شماره 655

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده