تاریخ طب نظامی (1)
معرفي نويسنده سرتيپدوم دكتر خسرو نامجوي نيك متولد 1316 تهران پس از تحصيلات ابتدائي، دورههاي متوسطه را در دبيرستانهاي حكيم نظامي و دارالفنون گذراند.

سال 1335 در كنكور سراسري دانشكده دندان‌پزشكي تهران پذيرفته شد.

سال 1336 وارد دانشكده افسري گرديد و در 1338 از اين دانشكده با درجه ستوان دومي فارغ‌التحصيل شد.

سال 1341 موفق به اخذ دكتراي دندان‌پزشكي از دانشگاه تهران گرديد.

طي سال‌هاي 1341 تا 1351 در يگان‌هاي مستقر در منجيل، كرمانشاه، خرم‌آباد لرستان به عنوان افسر دندان‌پزشك مشغول خدمت بود.

سال 1351 جهت طي دوره تخصصي اندودنتيكز در دانشكده دندان‌پزشكي تهران پذيرفته شد.

سال 1354 دوره‌هاي تخصصي را به پايان رساند و در مركز تخصصي دندان‌پزشكي نيروي‌زميني تهران مشغول خدمت شد.

هنگام پيروزي انقلاب‌اسلامي همراه ديگر كاركنان معتقد به انقلاب‌اسلامي در حفظ انسجام بهداري نيروي‌زميني تلاش نمود.

اسفند 1359 به‌صورت داوطلب راهي بيمارستان اهواز شد.

تير‌ماه 1360 به سرپرستي بيمارستان اهواز در منطقه عمليات منصوب گرديد.

آبانماه 1360 پس از انتصاب سرهنگ علي صياد‌شيرازي (شهيد بزرگوار) به فرماندهي نيروي‌زميني به عنوان معاون اداري بهداري نيروي‌زميني منصوب شد و تا پايان دفاع مقدس در همين سمت مشغول خدمت به رزمندگان جان بركف ارتش جمهوري‌اسلامي بود.

ديماه‌ 1367 به تقاضاي شخصي با درجه سرتيپ‌دوّمي بازنشسته گرديد.

از سال 1368 تا 1373 به‌عنوان مدرس در گروه اندونتيكز دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران مشغول خدمت بود.

از سال 1373 تا 1380 در محل معاونت اداري دانشكده دندانپزشكي شاهد قرار داشت.

در 1377 در بورد تخصصي اندونتيكز شركت نموده و موفق به اخذ بورد تخصصي گرديد.

در طي اين سال‌ها عضو هيئت مؤسس و چند دوره به‌عنوان دبير شوراي مركزي جامعه اسلامي دندانپزشکی  ايران برگزيده شد.

عضو هيئت مؤسس و رئيس هيئت مديره اولين دورة انجمن دندان‌پزشكي ايران.

مدير مسئول مجله دندانپزشکی  از سال 1364 تا 1380 با ارائه كليه سرمقاله‌هاي سياسي اجتماعي و در حال حاضر مدير مسئول فصلنامه «لبخند» در زمينه دندان‌پزشكي مستند.

كارشناس تخصصي سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران.

از سال 1381 تا كنون افتخار همكاري در سمت مسئول تيم بهداري با هيئت معارف جنگ.

 

اثرات و تأليفات:

  1. سرمقاله‌هاي سياسي اجتماعي مجله دندانپزشکی از 1364 تا 1380

2-  مقالات سياسي اجتماعي در روزنامه كيهان به شرح زير:

  • كيهان چهارشنبه 18/7/80 بوش جاي پاي هيتلر
  • كيهان دوشنبه 4/9/81 تعهد‌هاي پاول و رابطه‌اش با منافع بعضي‌ها
  • كيهان چهارشنبه 2/8/80 سيماي راستين حزب‌الله
  • كيهان يك‌شنبه 6/8/80 حزب‌اللهي بودن
  • كيهان چهارشنبه 16/8/80 آنها مي‌ميرند تا اسلام زنده بماند
  • كيهان چهارشنبه 9/8/80 حزب‌الله روح خدا  است
  1. كتاب ترجمه اصول پزشكي مستند 1382

 

پيشگفتار

پس از حمد و ستايش خداوند يكتا، آنكه بي‌نيازاست و همه به او و لطف و عنايتش محتاج، و درود فراوان به رسول و پیامبر گرامیش حضرت محمد مصطفي (صلي‌الله‌عليه‌وآله) و خاندان مطهرش كه پيام آور سعادت دنيا و آخرت براي بشريت و هدايت كننده جهانيان به صراط مستقيم هستند. باید گفت هر سخن یا متنی قبل از انجام آن انديشه‌اي به‌عنوان پشتوانه و انگيزه اي بعنوان محرك دارد كه قوام دهنده و تضمين كننده آن تا پايان راه مي‌باشد.

براي نوشتن اين مجموعه نيز انگيزه‌اي وجود دارد كه شايسته است ذكري از آن بنمايم:

در ايّام خدمت در بهداري نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي طي هشت سال دفاع مقدس يك رابطه عاطفي با شهيد بزرگوار امير سپهبد علي صيّاد شيرازي كه در آن زمان فرماندهي نيروي زميني را بر عهده داشت پيدا كرده بودم. پس از پايان جنگ نيز در نمازهاي جمعه ايشان را ديدار مي‌كردم و سيماي نوراني و بشاش ايشان كه تلؤلؤ ايمان دروني­شان بود قلبم را آرامش مي‌داد. پس از شهادت ايشان درتاريخ21/1/78 گهگاه چشمم به ديدارشان در خواب روشن مي ‌شد و از ديدار و كلامشان بهره‌مند مي‌شدم. از جمله صبح روز پنجشنبه 8/9/1380 كه برابر سيزدهم ماه رمضان1422 قمري بود، در خواب ديدم كه عازم جبهه بودند و در نمايشگاهي مجموعه كتاب­هايي را كه در مورد خودشان بود ملاحظه مي‌كردند، نظرشان را راجع به كتاب­ها پرسيدم، كمي تأمل نمودند و گفتند: خوب ننوشته اند

از خواب بيدار شدم، به فكر فرو رفتم و با خود گفتم اگر بشود اقدامي براي انتشار آثار ايشان انجام دهيم.

فرداي آن‌روز پس از نماز جمعه دوست صميمي ايشان جناب آقاي امير نيكدل را ديدم، اشاره كوتاهي به خواب مزبور نمودم و پيشنهاد كردم چنانچه مقدور باشد يك مركز فرهنگي به نام آن شهيد بزرگوار داير شود و اهداف ايشان پيگيري گردد.

آقاي نيكدل فرمودند اسناد و يادداشتهاي بسيار ارزنده‌اي از ايشان باقي مانده كه مي‌تواند مورد استفاده همگان خصوصاً جوانان و رزمندگان وا قع شود.

مــدتي از اين جريان گذشت و گهگاه براي تحقق اين مهم اقداماتي مي كردم ولي توفيقي حاصل نمي شــد تا اينكه در تاريخ3/6/1381 اميرسرتيپ2 محمود رياحي كه از دوستان و همرزمان نزديك آن شهيد بزرگوار و در زمان جنگ معاونت پرسنلي نيروي زميني را به عهده داشتند دعوتم كردند كه جهت كار فرهنگي در زمينه دفاع مقـدس درجلسه‌اي ايشان را ملاقات نمايم. بلافاصله خاطره آن خـواب بـرايـم زنـده شد و از دعوت شان استقبال نمودم و روز بعد درمحل آرشيو هيأت معارف جنگ شهيد سپهبد علي صياد شيرازي در لويزان حضوريافته و قرار شد درتيم بهداري مشغول همكاري گردم.

طي چند جلسه بازديد آرشيو هيأت معارف متوجه شدم كه نقش بهداري و پزشكان و به طوركلي گـروه پزشـكي و بهـداري دردفـاع مقدس مظلوم واقع شده و هيچ­گونه اشاره‌اي به آن نگرديده و نامي از جانبازي­ها و فداكاري­هاي اين گروه از خدمت­گزاران دين و مردم به ميان نيامده است. لذا به اتفاق برادران عزيز ديگري كه درتيم بهداري حضورداشتند قدم به ميداني گذاشتيم كه نمي دانستيم با گذشت14سال از پايـان جنـگ تا چه حد توفيق پيدا خواهيم كرد كه سوابق و اسناد را به دست آورده، چهره هاي شايسته‌اي را كه با روحيه ايثار و از جان گذشتگي به خدمت مشغول بوده و حتي اسم خود را هم مطرح نكرده‌اند شناسايي كنيم و خاطرات و تجربيات آنها در دوران دفاع مقدس را جمع‌آوري نموده و در نهـايت نقش بهداري ارتش جمهـوري اسلامي را در هشت سال دفا ع مقدس ترسيم نماييم.

خوشبختانه با توفيق الهي و تلاش و همكاري اعضاء محترم و نمايندگان نيروهاي زميني، هوايي، دريايي و فرماندهي بهداشت و درمان ارتش درتيم بهداري هيأت معارف جنگ و مساعدتهاي مسئولين نيروهـا مجموعـه‌اي از اسناد و مدارك و خاطرات كتبي و مصاحبه ها جمع‌آوري  و پس از نمايه سازي و تجليد در آرشيو اسنـاد هيأت معارف جنگ نگهداري گرديد.

در بررسي مدارك جمع آوري شده به اين نتيجه رسيديم كه با توجه به اينكه كتاب جامعي در مورد طب نظامي در ايران نوشته نشده و اين موضوع از اهميت ويژه اي برخوردار است، ارجح است سعي درتهيه كتاب جامعي نموده و اسناد و مدارك و خاطرات بهداري و پزشكي در ايّام دفاع مقدس نيز در بخش هاي عمده اين كتاب آورده شود.

با اين هدف مطالعه‌اي در سابقه طب نظامي ايران نموده و تاريخ طب نظامي ايران را از دوران ايران باستان تا پايان هشت سال دفاع‌مقدس به رشته تحرير در آورديم.

ضمناً با توجه به اينكه طبابت با نام اطباء و پزشكان توأم است در اين كتاب نيز تا آنجا كه امكان دارد نام پزشكان و دستياران برگزيده آنان به ميان آمده است.

اميد است با توجه به سابقه كم رنگ طب نظامي در قبل از پيروزي انقلاب اسلامي وگستردگي آن درايّام دفاع مقدس خواننده محترم با مقايسه بين گذشته و حال به تحولات اين رشته پي برده و خدمات ارزنده چهره هاي برجسته و شايسته طب نظامي در ايام دفاع مقـدس بـراي همگـان آشكـار و در تاريـخ بـراي استفاده آيندگان ثبت گردد.

بديهي است  اين مجموعه خالي از نقص و اشكال نمي باشد.

انتظار مي‌رود همكاران ارجمند و خوانندگان گرامي بادقت نظر خود چنانچه به نواقصي دست يافتند و يا پيشنهادي داشتند اينجانب را با رهنمودهاي خود رهنمون فرمايند تا درچاپهاي بعدي اصلاح گردد.

   ازكليه سروراني كه به طرق مختلف درتهيه و جمع آوري مدارك و مصاحبه ها و تدوين و تصحيح و چاپ مطالب با تيم بهداري هيأت معارف جنگ همكاري نموده اند تشكر نموده و توفيق روز افزون ايشان را در خدمت به نظام جمهوري اسلامي آرزو مي نمايم.

سرتيپ 2  دكترخسرو نامجوي نيك

 

 

 

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده