چرا هوانیروز زیرمجموعه نیروی هوایی نیست و آیا این مسئله باعث اختلال در مأموریتها نمیشود؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

نیروی هوایی و نیروی زمینی دو نیروی مستقل و جدا هستند. همان‌طور که نیروی زمینی به توپخانه و یگان‌های رزمی نیاز دارد، به بالگرد هم برای آتش‌های پشتیبانی نزدیک و هلی‌برن و جابه‌جایی نزدیک یگان‌های خود نیاز دارد. اگر هوانیروز در نیرویی به غیر از نیروی زمینی، مثلاً در نیروی هوایی قرار بگیرد، مأموریت‌های خاص نیروی زمینی که بایستی به وسیله هوانیروز انجام شود، ازجمله پشتیبانی نزدیک از یگان‌های تک‌ور یا هلی‌برن و جابه‌جایی پرسنل در منطقه عملیات با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

بدین ترتیب که نیروی زمینی بایستی نیاز خود را به صورت درخواست به ستاد رده بالاتر بفرستد و پس از تصویب و صدور امریه به نیروی هوایی، این نیرو هم پس از بررسی، وسیله را در اختیار آنها بگذارد. این روندی طولانی و زمان‌بر خواهد بود و عملیات را به تأخیر می‌اندازد. از این‌رو هوانیروز که در پشتیبانی نزدیک نیروی زمینی است، جزو یکی از یگان‌های نیروی زمینی محسوب شده و زیر امر این نیرو قرار دارد تا بتواند بدون فوت وقت به درخواست‌های پشتیبانی نیروی زمینی پاسخ بدهد. البته در طول هشت سال دفاع مقدس هم این موضوع ثابت شد و هوانیروز توانست به خوبی و به سرعت مأموریت‌های محوله را در پشتیبانی از عملیات‌ها بدون مشکل انجام دهد. البته نیروی هوایی هم دارای بالگرد می‌باشد، ولی برای بخش جستجو و نجات و برای مأموریت‌های خودش استفاده می‌کند. ضمن اینکه هوانیروز در کنار مأموریت اصلی خود مأموریت‌های مردم‌یاری، ترابری مسئولین، کمک در حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و… را نیز انجام می‌دهد و کلاً یک یگان هلی‌کوپتری می‌باشد و مأموریت بالگرد همچون مأموریت هواپیماهای مافوق صوت با برد عملیاتی راهبردی نیست و مقایسه این دو با هم منطقی نمی‌باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده