عملیات آفندی قادر2 (انتشار مجدد)
از آنجا که قسمتی از اهداف تعیین شده در مرحله یکم عملیات قادر به دست نیامد، پس از آمادگی نیروها و تکمیل شناسایی مناطق،مرحله دوم این عملیات طرح ریزی و در تاریخ 1364/6/18 اجراء گردید. در طراحی جدید عملیات که تحت امر قرارگاه تاکتیکی حمزه سیدالشهداء (ع) صورت پذیرفت، تصرف ارتفاعات جنوبی برده بوک مدنظر بود و البته در بند و دارالسلام نیز باید اشغال می گردید. جهت اجرای این طرح 5 قرارگاه حمزه فرعی تشکیل گردید و یگانهای متعددی از ارتش و سپاه به کار گرفته شد. منطقه عمومی « سیدکان » در داخل خاک عراق قرار دارد و به سمت « دیانا » و « رواندوز » محور اصلی را در منطقه تشکیل می دهد.

 هر چند اهداف استراتژیکی که در سرنوشت جنگ تأثیر مستقیم داشته باشد در منطقه وجود نداشت ولی برای ایجاد تحرک در نیروهای خودی و فعال کردن جبهۀ شمالغرب لازم بود در تداوم مرحلۀ اول عملیات قادر در این منطقه نیز عملیات آفندی دیگری صورت پذیرد .

 عملیات قادر در مرحلۀ اول و دوم در تداوم سلسله عملیات های مستقل ارتش صورت پذیرفت که در آن نیروهای بسیجی بدون سازماندهی سپاه پاسداران حضور یافته وتحت امر فرماندهان ارتش عمل کردند. همانطوریکه در قالب عملیاتهای مستقل سپاه پاسداران یگانهای قابل توجهی از توپخانه، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شرکت نموده و در بسیاری از موارد نقش اساسی و اصلی را به عهده می گرفتند.
این عملیات با فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی و رمز «یا صاحب الزمان (عج)» اجراء گردید و « سرلشکر شهید حسن آبشناسان »  فرمانده لشکر 23 نیروی مخصوص و « سرهنگ فرهاد احمدیان» ، « سرهنگ جواد عبده محق » و « سرهنگ عزیزالله کاظمی »  در آن به شهادت رسیدند.

نتیجه :
 1- ارتفاعات حصار روست ، بر بزین روست ، کارگزین ، لولان ،گردشوان و باشکین تا عمق 35 کیلومتری خاک عراق تصرف گردید و مناطق وسیعی از سیدکان و دیانا و بیش از 10 روستا و شهرک زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار گرفت ولی مواضع تصرفی تثبیت نشد.
2- 2000 نفر کشته، 3000 نفر زخمی، 30 نفر اسیر تلفات انسانی دشمن بود.
3- 6  فروند هواپیما، 3 فروند بالگرد، 22 دستگاه ادوات زرهی و مهندسی، 274 خودرو سبک و سنگین، 25 عراده توپ ، 29 نقطه آمادی از ضایعات و لوازم انهدامی دشمن محسوب می شود.

4- به یگانهای دشمن شامل چهار گردان و یک تیپ از 50 تا 60% آسیب جدی وارد گردید.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی(سازمان ایثارگران ارتش)

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده