به نظر شما آمادگی و توانایی رزمی امروز ارتش نسبت به سایر کشورها چگونه است؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

امروز در دنیا این نظریه جا افتاده که هر ارتش مجهز و پیشرفته‌ای ارتش پیروز نیست. خود امریکایی‌ها هم در این نظریه وارد شده‌اند و خیلی‌ها معتقدند به اینکه امریکا در مدت ده سال گذشته میلیاردها دلار هزینه کرده است. ولی کمترین نتیجه را گرفته؛ نه در افغانستان توانسته است به اهدافش برسد و نه در عراق. لذا خیلی بااحتیاط حرکت می‌کنند و با ما وارد یک جنگ رودررو نمی‌شوند. اصولاً جنگ با عراق و افغانستان را برای این شروع کردند که یا ما را مرعوب کنند و یا یک فضایی ایجاد کنند که بعدها بتوانند با هزینه کمتری موفق بشوند، ولی تا به امروز موفق نشدند. دلیلش هم آمادگی ماست. برای اینکه هم ارتش و هم نیروهای مسلح با تمام توان تلاش دارند که خود را آماده نگه دارند و این آمادگی ذهنی، فکری و اعتقادی ارزشش بیش از آمادگی تجهیزاتی و تسلیحاتی است.

حضرت امام(ره) در پیام مورخ اسفند1367 خود فرمودند ما در این جنگ ثابت کردیم که یک ملت پابرهنه می‌تواند سال‌ها در مقابل ابرقدرت‌ها بایستد. این یعنی خلع سلاح هسته‌ای قدرت‌ها. ما در این جنگ به این نتیجه رسیدیم که بایستی روی پای خودمان بایستیم و به خودمان متکی باشیم. تجربه هم این مسئله را ثابت کرد، وقتی فکر یک ملتی در جهت دفاع از خودش شکل بگیرد، حتماً در این کار موفق خواهد شد. هیچ کشوری در مقابل اراده ملی کشور ما که پشتوانه انقلابی و اعتقادی دارد، نمی‌تواند تهاجم موفقی داشته باشد و این را بارها مشاهده کرده‌ایم که بعد از دفاع مقدس در این بیست و چند سال نتوانسته‌اند تهدید نظامی خود را عملی کنند. ما در منطقه قدرت برتر نظامی هستیم و در مقابل قدرت فرامنطقه‌ای نیز با دفاع ناهم‌طراز و نامتقارن در مقابل هر تهدیدی خواهیم ایستاد و دیگران نمی‌توانند ریسک این ایستادگی را برای خود بپذیرند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده