نبردهای خرمشهر و آبادان(90 و پایانی)
ارزیابی کلی عملیات تخلیه پایگاهها علیرغم عوامل منفی و بینظمیهایی که در مراحل پایانی آن به وقوع پیوست، ازموفقترین طرحهای عملیات عقبنشینی توأم با درگیری شدید با دشمن بوده است، زیرا این عملیات توانست یک تیپ پیاده مکانیزه را یک شبه و ضمن دخالت دشمن و درگیری شدید و تحمل تلفات کم که با حجم عملیات مقایسه نمیشود، به عقب بکشاند.

توانست عملیات تخلیه را تا مراحل پایانی از دشمن مخفی نگاه دارد، این امر به خودی خود بسیار دشوار است که تحقق یابد، مخصوصاً در مقابل دشمنی که حتی تا سطح سلاح‌های سبک به نبرد و درگیری ادامه می‌دهد.

کنترل ستون‌ها و حرکت واحدها در خلال عملیات تخلیه از اموری بودند که در این قبیل موقعیت و وضعیت‌ها کمتر می‌توان آن را انجام داد.

علی‌رغم اینکه اصولاً عملیات عقب‌نشینی از عواملی است که بر روحیه واحدها اثر می‌گذارد، لیکن این عملیات به بالا بردن روحیه واحدها کمک نمود. به ویژه اینکه به آنها فرصت داد پس از مدت‌های طولانی انتظار در زیر باران توپخانه دشمن با او روبه‌رو شوند و او را به شدت بکوبند.

از این جهت، عملیات از جنبه تاکتیکی موفق بوده است، زیرا با کمترین ضایعات و خسارات به هدف خود رسید و برابر طرح تهیه‌شده عمل کرد و به دشمن اجازه نداد به مقصود خویش برسد و یا به تجهیزات دست یابد.                                                         پایان
 
نقشه ها

نقشه شماره 1 : منطقه عمومی جنوب غربی اهواز ـ خرمشهر.

 

منبع: ارتش ج.ا.ا در هشت سال دفاع مقدس، جلد سوم، اشغال خرمشهر و شکستن حصر آبادان، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، تهران، 1373.

 

نقشه شماره 2: محورهای تجاوز نیروهای عراق

 

منبع: همان.

 

نقشه شماره 3: عملیات آفندی توکل

 

منبع: همان.

 

نقشه شماره 4: عملیات دارخوین

 

منبع: همان.

 

نقشه شماره 5: عملیات ثامن‌الائمه (ع)

 

منبع: نبردهای منطقه خرمشهر و آبادان، حسینی، سید یعقوب، 1396، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده