نبردهای خرمشهر و آبادان(84)
منطقه تحت اشغال یگانهای خودی دارای اهمیت نمیباشد و به طور دلخواه محاصره آبادان را تأمین نمینماید. زیرا دشمن توانسته است یک راه عرضی ایجاد کند که از شیخ بدر منشعب و به سد رودخانه بهمنشیر میرسد. وضع پایگاههای ما حالت گودالهایی را پیدا کرده که در وسط مواضع دشمن قرار دارند و دشمن از 270 درجه آنها را احاطه نموده است و چنانچه دشمن گذرگاه موجود در جهت شیخ بدر ـ آبادان را تصرف کند، نیروهای خودی در معرض جدا شدن یا نابودی قرار خواهند گرفت.

 

خلاصه نظریات سرهنگ دوم محمدعلی ایرائی فرمانده گردان136 پیاده

 

مأموریت گردان136 تصرف جاده آبادان ـ ماهشهر بود که با همکاری برادران پاسدار این مأموریت به نحو کمال مطلوب اجرا شد و ما در مدت کمتر از سه ساعت، با حداقل تلفات به هدف دست یافتیم. برای این عملیات همه مطالب بررسی شده و برای همه مسائل پیش‌بینی‌های کافی به عمل آمده بود. واحد ما در این عملیات، حدود 300 نفر اسیر گرفت. ترکیب مناسب سپاه و ارتش و بالا بودن روحیه رزمندگان از جمله عوامل بسیار مؤثر در این پیروزی بودند. تلفات گردان ما از پاسدار و ارتش 26 نفر بود. در حالی که قریب به 260 نفر از اجساد افراد دشمن را در منطقه مسئولیت خود به خاک سپردیم. خاطره جالبی که از کمک‌های مردمی دارم این است که روزی که در یکصد متری دشمن موضع گرفته بودیم، متوجه وانت‌باری شدم که در خط مقدم حرکت می‌کند.  نزدیک او رفتم. حاج آقایی بالای وانت بود. بار وانت آبلیمو بود. حاج آقا گفت این آبلیموها را خودم کشیده‌ام و آرزو دارم خودم آنها را در سنگرها به دست رزمندگان بدهم و همین کار را کرد.

*****

توجه خوانندگان را به این نکته جلب می‌کنم که درباره عملیات ثامن‌الائمه(ع) با بیش از یکصد نفر از رزمندگان شرکت‌کننده در این عملیات مصاحبه شده بود. نظر به اینکه در تدوین این مطالب هدف اصلی تهیه تاریخ کلیات جنگ تحمیلی است، فقط خلاصه و نکات اصلی عملیاتی تعداد معدودی از رزمندگان را در این قسمت منظور کردیم.

 

 

پیوست: نظریات فرماندهان عراقی درباره عملیات ماهشهر آبادان

تجزیه و تحلیل نبرد جاده شیخ بدر ـ آبادان بین واحدهای خودی و نیروهای دشمن

از 1981/6/19 تا 1981/6/23 (1360/3/30 تا 1360/4/3)

 

مقدمه

  1. تیپ8 پیاده مکانیزه تقویت‌شده منطقه واقع در جنوب جاده شیخ بدر ـ آبادان را تحت تصرف خویش دارد که از جمیع جهات به شکل پایگاه‌های دفاعی درآمده است.

این منطقه قبلاً در دست تیپ6 زرهی تقویت‌شده بود، زیرا پس از آنکه نیروها ما توانستند آبادان را به محاصره درآورند و خطوط ارتباطی آن را قطع نمایند، ضرورت ایجاب می‌کرد که این منطقه تصرف و به دست گرفته شود. ابقای این پایگاه‌ها در نتیجه عدم امکان عبور از رودخانه بهمنشیر و همچنین آمادگی برای عملیات آینده واحدهای خودی پیرامون آبادان بوده است.

  1. واحدهای خودی در نتیجه سختی طبیعت زمین و بارندگی در ایجاد راه و تقویت راه‌های تدارکاتی به سوی پایگاه‌های مذکور با دشواری بسیار روبه‌رو گردیدند. ما نتیجه کوشش‌های مهندسی بسیار زیادی را علاوه بر تلفات جانی و ضایعات تجهیزاتی دیگر از دست داده‌ایم و این امر در نتیجه تسلط دشمن بر مراکز دیده‌بانی روی پایگاه‌های مذکور به علت وجود ساختمآنها و تیرهای برق زیاد در آبادان و نیز مناطق درختکاری شده و عمارات می‌باشد.
  2. در نتیجه ارزیابی وضعیت و بازسازی وضع دفاعی واحدهای خودی در منطقه، دستور صادر گردید که پایگاه‌ها را ترک و مواضعی دفاعی به منظور در دست داشتن جاده شیخ بدر ـ آبادان ساخته شود.

 

تخلیه پایگاه‌های امن

  1. ادامه رسیدن نیروی کمکی برای دشمن به طوری که توانست بر نیروهای خودی در آن منطقه برتری پیدا کند.
  2. دشمن توانست به تدریج به وسیله سدهای خاکی به مواضع واحدهای ما نزدیک شود، به طوری که مواضع دشمن در نزدیکی مواضع خودی قرار گرفتند. علی‌رغم نبردهای شدید و کوشش‌های بسیار از سوی واحدهای خودی جهت جلوگیری از نزدیکی دشمن، مع‌هذا دشمن با پذیرفتن خسارات زیاد برای تحقق هدف خود می‌کوشید. دشمن توانست به راه تدارکاتی پایگاه‌ها نزدیک گردد و روی آنها اثر مستقیم دیده‌بانی شده بگذارد، تا اینکه موضوع تدارک در روز بسیار دشوار گردید؛ لذا ناچار برای تدارک واحدها و برای جلوگیری از تلفات فقط شب‌ها عمل می‌گردید.
  3. دشمن توانست از کلیه جهات به استثنای یک راه تنگ، پایگاه‌ها را احاطه نماید. به علاوه شبانه‌روز به وسیله توپخانه و خمپاره و دیگر سلاح‌ها روی این پایگاه‌ها اثر بگذارد، لذا عکس‌العمل واحدهای خودی به علت عدم دسترسی به مهمات محدود بوده. علاوه بر این، واحدهای ما به ناچار می‌بایستی فقط از یک راه آن هم دیده‌بانی شده از سوی دشمن تدارک گردند و عبور از جاده شیخ بدر ـ آبادان نیز بالطبع مساعد نبوده است.
  4. واحدهای خودی علاوه بر استحکامات خوب و علی‌رغم کاهش دادن رفت و آمد به علت بمباران سنگین دشمن به وسیله تعداد بسیاری خمپاره که به طور دائم و دیده‌بانی شده انجام می‌گرفت، متحمل خسارات و ضایعات و تلفات سنگین در افراد و تجهیزات گردیدند.
  5. منطقه تحت اشغال یگان‌های خودی دارای اهمیت نمی‌باشد و به طور دلخواه محاصره آبادان را تأمین نمی‌نماید. زیرا دشمن توانسته است یک راه عرضی ایجاد کند که از شیخ بدر منشعب و به سد رودخانه بهمنشیر می‌رسد. وضع پایگاه‌های ما حالت گودال‌هایی را پیدا کرده که در وسط مواضع دشمن قرار دارند و دشمن از 270 درجه آنها را احاطه نموده است و چنانچه دشمن گذرگاه موجود در جهت شیخ بدر ـ آبادان را تصرف کند، نیروهای خودی در معرض جدا شدن یا نابودی قرار خواهند گرفت.
  6. وضع پایگاه‌ها به طور کلی در شرف نابود شدن است، هر لحظه با حمله دشمن از بیش از یک محور با وجود نیروهایی که به منظور بستن گذرگاه‌ها تعیین شده‌اند، جدا شدن و نابودی پایگاه‌ها حتمی می‌باشد.

 

 

منبع: نبردهای منطقه خرمشهر و آبادان، حسینی، سید یعقوب، 1396، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده