یک نکته از هزاران (64)
نکاتی از آغاز هشت سال جنگ تحمیلی بر اساس اسناد و مدارك موجود، جنگ ايران و عراق در واقع از تيرماه 1359، زمانيكه برژينسكي، در مرز اردن و عراق با صدام رئيسجمهور وقت عراق، ملاقات كرد و متعهد شد كه از هجوم سراسري ارتش عراق عليه ايران حمايت كند، شروع شد. هدف اصلي از اين شروع نيز به شكست كشاندن انقلاب اسلامي نوپاي ملت ايران بود، زيرا بسياري از كشورهاي جهان، بهخصوص غربيها از اين انقلاب راضي نبودند.

غرب كه بيشترين منافع را در ايران داشت، انقلاب اسلامي را به‌طور مستقيم عليه منافع خود مي‌دانست و لذا بايد در ايران شرايطي به وجود مي‌آورد كه ديگركشورها نااميد شوند و تصور كنند كه نمي‌توان بدون اتكا به شرق وغرب در صحنه جهاني باقي بمانند.

اما به‌طور عملي، جنگ تحميلي رژيم عراق عليه ايران در 31 شهريور 1359 به‌عنوان طولاني‌ترين جنگ در منطقه خاورميانه پس از جنگ‌هاي صـليبي، شروع شد.

اين جنگ كه قرار بود بر اساس محاسبات عراق، ظرف 3 الي چند هفته به اهداف مورد نظر خود برسد؛ بيش از 96 ماه به‌طول انجاميد كه اين مدت، به‌تنهايي 27 بار طولاني‌تر از تمامي جنگ‌هاي ميان اعراب و رژيم صهيونيستي است.

صدام معاهده ۱۹۷۵ الجزاير را پاره و آن را يك‌طرفه ملغي اعلام كرد. دراين‌حال، سخنگوي رژيم عراق سه شرط را براي پايان دادن به جنگ اعلام كرد:

1- احترام ايران به حاكميت عراق در محدوده خاك ايران

2- شناسايي حقوق قانوني عراق بر شط‌‌العرب [اروندرود]

3- بازپس‌ دادن جزاير سه گانه تنب كوچك، تنب بزرگ و ابوموسي

عراق همچنين ميانجيگري كشورهاي عربي را براي پايان دادن به جنگ، به شدت رد كرد.

 

آغاز حمله، نيروي هوايي عراق در بعدازظهر روز ۳۱ شهريور ۱۳۵۹ به پايگاه‌هاي نيروي هوايي ايران حمله كرد. حملات هوايي عراق به اين صورت بود:

– ساعت 13:45 توسط شش ميگ به فرودگاه اهواز.

– ساعت 14:12 با سه ميگ به فرودگاه مهرآباد تهران.

– ساعت 2:45 با سه ميگ به فرودگاه سنندج، با هشت ميگ به فرودگاه تبريز و نيز با چند ميگ به اسلام آباد، كرمانشاه و فرودگاه همدان.

 

در مقابل اين حملات، خلبانان نيروي هوايي ايران به فاصله دو ساعت پس از بمباران عراقي‌ها، توانستند در ساعت ۴ بعدازظهر روز ۳۱ شهريور ۱۳۵۹ با هواپيماهاي اف-4 به پايگاه‌هاي «الرشيد» در جنوب بغداد و «شعيبه» در داخل خاك عراق و نزديك مرز آن كشور حمله كنند و خسارات عمده به اين دو پايگاه وارد آورند.

فرداي آن روز، يعني در روز يكم مهر ۱۳۵۹، خلبانان نيروي هوايي ايران، پس از خواندن دسته جمعي سرود «اي ايران» در باشگاه افسران نيروي هوايي تهران، با ۱۴۰ فروند هواپيماي بمب‌افكن به پرواز درآمدند و به پايگاه‌هاي هوايي و مراكز ارتباط و رادار نيروي هوايي عراق حمله كردند. در آسمان نيز درگيري‌هايي بين هواپيماهاي دفاع هوايي ايران و هواپيما‌هاي عراقي به‌وقوع پيوست و چند هواپيماي ميگ عراقي سرنگون شدند. عمليات روز يكم مهر، كه در آن ۲۰۰ پرواز در يك روز توسط خلبانان نيروي هوايي ايران انجام شد، توان و برتري قدرت هوايي ايران را نشان داد.

در روز پنجشنبه و جمعه ۳ و ۴ مهر ۱۳۵۹، ۵۹ فروند هواپيماي نيروي هوايي ايران مواضع مهم نظامي و برخي تأسيسات نفتي عراق را منهدم كردند و در همان دو روز، ۴۱ فروند از ميگ‌‌هاي عراقي توسط پدافند هوايي ايران سرنگون شدند.

 

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده