یک نکته از هزاران (55)
وقايع مهم هشت سال دفاع مقدس در داغترين ماه سال بررسی برخی از وقايع گوناگون، عملياتها وقايع مهم در طی هشت سال جنگ تحمیلی که در مرداد (داغ ترین ماه سال) صورت گرفته است.

4/5/1359:
اعلام نارضایتی دولت عراق از امضای قرارداد 1975 و شرایط آن.  

21/5/1359:
حمله ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های بندر جوق و برار عزیز، در منطقه عمومی قصر شیرین، که به شهادت ۲۱ نفر از مأموران دو پاسگاه انجامید.
3/5/1360:
آغاز عملیات شهید چمران، در محور جاده ماهشهر، به همت دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

5/5/1360:
‌آغاز عملیات رمضان، در محور حمیدیه-کرخه نور، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که انهدام ۴۰ تانک و نفربر و کشته شدن ۲۰۰ عراقی نتیجه آن بود.
15/5/1361:
آغاز عملیات ثارالله، در قصر شیرین، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
7/5/1362:
آغاز عملیات والفجر۳، با رمز «یا الله، یا الله، یا الله»، در جبهه میانی-مهران، با تلاش مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که ۱۳ روز طول کشید و به تأمین امنیت شهر مهران و خطوط مرزی و برقراری ارتباط جبهه‌های میانی و جنوب، از طریق جاده ایلام ـ دهلران، و کشته و زخمی شدن بیش از پنج هزار عراقی و انهدام ۱۶۵ تانک و یک هواپیما و پنج بالگرد انجامید.
19/5/1362:
حمله هوایی شش جنگنده عراقی به مناطق مسکونی گیلان غرب، که شهادت ۶۲ تن و زخمی شدن ۵۷۰ نفر از اهالی را به دنبال داشت.
1/5/1364:
آغاز عملیات قدس۴، با رمز «یا محمد رسول الله‌ (ص)»، الله اکبر، در جنوب شرقی العماره (در هورالهویزه)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ۱۶۰ کیلومتر مربع از هورالهویزه و دریاچه ام النعاج و ۲۰ پاسگاه آبی دشمن، انهدام یک بالگرد و ۱۰ قایق و غنیمت گرفتن پنج قایق و تعدادی دستگاه مخابراتی و سلاح انجامید.
16/5/1364:
آغاز عملیات قدس۵، با رمز «یا علی بن ابیطالب (ع)»، در جبهه جنوب (هورالهویزه)، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ۳۰ کیلومتر مربع از خاک میهن و به غنیمت گرفتن مقدار زیادی از مهمات عراق انجامید.

23/5/1364:
آغاز عملیات عاشورای۱, درتکاب و صائین دژ (در شمال کردستان)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.
24/5/1364:
آغاز عملیات عاشورای۲، با رمز‌«یا مهدی (عج) ادرکنی»، در چنگوله (واقع در جنوب مهران)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.
25/5/1364:
آغاز عملیات عاشورای ۳، با رمز «یا سیدالشهداء (ع)»، در شمال فکه، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.
21/5/1365:
نخستین حمله هوایی عراق به جزیره سیری، دومین پایانه نفتی مهم ایران، در خلیج فارس.
10/5/1366:
آغاز عملیات نصر۶، با رمز «یا ابا عبدالله الحسین (ع)»،‌ در منطقه میمک، با تلاش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام دو هواپیما و شش بالگرد و صدها تانک و خودرو نظامی و کشته و زخمی شدن حدود ۲ هزار و ۵۰۰ عراقی انجامید.
14/5/1366:
آغاز عملیات نصر۷، با رمز «یا فاطمه الزهراء (س)»، در جبهه شمالی (ارتفاعات دوپازا و بلفت، در محور سردشت)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به کشته و زخمی شدن هزاران عراقی و انهدام چهار بالگرد و ۱۰ تانک و نفربر و ۵۰ خودرو نظامی و آزاد سازی ارتفاعات منطقه انجامید.
15/5/1366:
شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی، در منطقه عملیاتی سردشت، پس از ۶۰ ماه مأموریت جنگی.

18/5/1366:
آغاز عملیات نامنظم فتح۹، با رمز «یا رسول الله (ص)»، در خرمال عراق، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)
 3/5/1367:
 آغاز عملیات مرصاد؛ شكست پیچیده‌ترین ترفند دشمن و منافقین و بازپس‌گیری شهر گیلانغرب از دست نیروهای سازمان منافقین و دشمن.

منبع:

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده