خاطرات رزمی(19)
روز اول حمله فتحالمبین از تپه چشمه و محور میانی و محور باغ خشک، محور کارخانه شن، محور سه­راه قهوهخانه، محور کنار غربی رودخانه کرخه جمعاً حدود 3000 نفر از افسران و درجهداران و سربازان عراقی اسیر گرفتیم و از محور تونل روبه­روی کانال هندلی تعداد 500 نفر اسیر از ارتشیان عراق گرفتیم و روز 7/1/61 حدود 7000 نفر از تپههای ابوصلیبیخات اسیر گرفتیم.

پایان عملیات فتح‌المبین

 

عملیات فتح‌المبین به حول و قوه الهی، به یاری خداوند تبارک و تعالی به نفع جمهوری اسلامی ایران و با این­همه وسایل، که همه را تخلیه کردند و بیشتر به برادران سپاهی و بسیجی دادیم که امکاناتشان کم بود و بیشتر از ما نیاز داشتند دادیم، در روز هفتم عملیات به پایان رسید. تپه‌های ابوصلیبی‌خات هم با تمام روستاهای اطرافش که بیش از 50-40 روستا بودند و تمام امکانات و مهمات و انبارهای مهمات عراق، به دست رزمندگان اسلام افتاد. الحمدلله ما با استفاده از آنها و به لطف خداوند این عملیات را در این منطقه به پایان رساندیم.

یگان دشمن مستقر در تپه‌های ابوصلیبی‌خات و یگان‌های زیر امر مأمور و پشتیبانی او در روز 7/1/1361 در منطقه متصرف یگان‌های نصر1، یعنی هم تیپ1 لشکر21 حمزه و هم تیپ7 ولی‌عصر(عج) به دست رزمندگان نصر1 اسلام افتاد. تپه‌های ابوصلیبی‌خات و سایت 4 و 5 و رادار افقی و رادار عمودی مستقر در آن که متعلق به نیروی هوایی خودمان بودند و ارتش عراق آنها را به آتش کشیده و سوزانده بودند، پس گرفتیم بودند. آبادی­های چنانه و دوسلک و سایر آبادی­های اطراف آن منطقه مثل واوی، حسن بربوطی و… که نزدیک به 50 آبادی هست و ساکنان بیشتر آنها یا کشته و اسیر شده یا فرار کرده بودند و لشکر1 مکانیزه ارتش عراق خانه­های سالم مانده آن روستاها را انبار مهمات و واحدهای مستقر در منطقه خود نموده بود، با تمام مهماتشان به تصرف یگان‌های رزمندگان اسلام درآمد. سنگرهای پیش­ساخته تپه‌های دوسلک که قبلاً ارتش ایران آنها را ساخته بود و عراق آن را پر از مهمات کرده بود، به تصرف رزمندگان نصر1 درآمد.

از این تاریخ که تپه‌های ابوصلیبی‌خات به تصرف رزمندگان اسلام درآمد، موشک­باران ارتش عراق به شهرهای دزفول و اندیمشک و سایر هدف­های آنان قطع گردید. دو دستگاه اتوبوس آبی­رنگ یدک­دار ساعت7 روز 7/1/1361 خود را به رزمندگان اسلام در دژبانی درب جنوبی قرارگاه لشکر1 مکانیزه که به تازگی به تصرف رزمندگان اسلام درآمده بود با بیش از 80 تا 90 نفر افسر و درجه‌دار و سرباز عراقی از لشکر1 مکانیزه عراق، معرفی نمودند و با دو اتوبوس به کمپ اسرای لشکر تحویل داده شدند که بنا به درخواست دو نفر از برادران سپاهی، اتوبوس­ها را به آنها تحویل دادیم.

روز اول حمله فتح‌المبین از تپه چشمه و محور میانی و محور باغ خشک، محور کارخانه شن، محور سه­راه قهوه‌خانه، محور کنار غربی رودخانه کرخه جمعاً حدود 3000 نفر از افسران و درجه‌داران و سربازان عراقی اسیر گرفتیم و از محور تونل روبه­روی کانال هندلی تعداد 500 نفر اسیر از ارتشیان عراق گرفتیم و روز 7/1/61 حدود 7000 نفر از تپه‌های ابوصلیبی‌خات اسیر گرفتیم. علاوه بر واحد من، تیپ3 لشکر21 حمزه هم همراه ما بود، یگان‌هایی هم از لشکر پیروز خراسان داخل سایت 4 و 5 آمده بودند و تعدادی هم آنها اسیر گرفته بودند. نصر1 جمعاً 14580 نفر در عملیات فتح‌المبین از دشمن اسیر گرفت که همه را به کمپ اسرای لشکر21 حمزه تحویل دادند و به تهران بردند.

تعداد 878 جنازه کشته­های عراقی در مرحله اول، دوم و سوم عملیات فتح‌المبین با سرپرستی جناب سرهنگ آرمان، رئیس رکن1 لشکر21 حمزه، در گورستان  کشته­های عراقی در روبه­روی ارتفاع کمانه بزرگ سمت غربی رودخانه کرخه به صورت اسلامی با گذاردن کلیه مدارک هریک از جنازه­ها و ثبت مشخصات آنها در دفتر ثبت و ضبط قبور رکن1 لشکر دفن گردیدند. با میله­های آهنی هر ردیف علامت­گذاری شد. این قبرستان با نظارت رکن1 تیپ و لشکر توسط گردان مهندسی لشکر، قبل از عملیات برای 1200 جنازه دشمن آماده و پیش‌بینی شده بود.

پس از پایان جنگ تحمیلی و اعلام آتش­بس در تابستان سال1368 محل دفن جنازه‌های عراقی با دفتر ثبت و ضبط قبورشان به برادر باقری، مسئول معاوضه جنازه­های عراقی با پیکر پاک رزمندگان اسلام با حضور ناظرین یو.ان، یعنی یو.ان­ها هم که آمده بودند و بین دو واحد بودند، اینها هم حاضر شده بودند. دو طرف مسئول لشکر21 حمزه سرهنگ علی رزمی، فرمانده لشکر21 حمزه و حاج آقا حاج قاسم وفا، رئیس عقیدتی ـ سیاسی لشکر21 حمزه و فرماندهان تیپ­های لشکر21 حمزه و بعضی فرماندهان گردان­ها با حضور یگان تشریفات از لشکر21و دسته موزیک از یگان موزیک لشکر21 حمزه، جنازه حدود 200 کشته عراقی، 20 عدد تحویل مسئولین عراقی شد، در مقابل 20 پیکر پاک شهدای رزمندگان اسلام با احترام و تشریفات خاص، پیش­فنگ یگان تشریفات، نواختن آهنگ ادای احترام به شهدای رزمندگان اسلام و ادای احترام همه حضار در آن محل حضور داشتند در شهر مرزی موسیان در ده نوبت معاوضه انجام شد و جمعاً تعداد 200 جنازه کشته­های عراقی تحویل آنها شد، تعداد 200 پیکر پاک شهدای رزمندگان اسلام پس گرفته شد و توسط مسئولین به خانواده­های شهدا تحویل داده شدند.

همین­طور که اطراف تپه‌های ابوصلیبی‌خات را بررسی می­نمودم چند نفر از رزمندگان نصر1 مرا متوجه منطقه­ای نمودند. دو کیلومتر محل درب دژبانی جنوب قرارگاه لشکر1 مکانیزه عراق تقریباً بیش از یکصد دستگاه از خودروهای عراق در منطقه­ای به وسعت 300 در 300 متر و بیش از 150 دستگاه خودروهای مختلف پارک شده بودند و کسی هم در اطرافشان دیده نمی‌شد. من یک جیپ نفربر مسلح با 5-4 نفررزمنده فرستادم تا از دور بررسی کنند که جریان چیست و با بی‌سیم به من خبر بدهند که نکند حیله و حقه­ای در جریان باشد. رزمندگان اعزامی با احتیاط رفتند و خبر دادند این خودروها مربوط به یک گردان ارتش عراق است که در موقع فرار از منطقه از بیراهه رفتند، تاریک بوده، شب بوده و همه در رمل­های منطقه فرو رفتند رانندگان و خدمه آنها نتوانستند از رمل درآورند و خودشان را نجات داده و خودروهاشان را از انواع مختلف در رمل جامانده­اند.

گفتم همان­جا باشید، من همین الآن جرثقیل و خدمه می­فرستم، تا می­توانید آنها را درآورده و بیاورید. همین زمان سایر واحدها هم با دیدن جرثقیل ما جهت آوردن خودروها جرثقیل، سیم بوکسل، امکانات دیگر فرستادند و خلاصه هر واحدی با امکاناتی که فرستاده بودند، تعدادی از خودروهای مختلف درآورده، بردند. ما هم حدود 10 دستگاه از آن خودروها را درآورده و تحویل واحدهای خودی دادیم، ازجمله تریلی تانک­بر، تانکر آب، آیفا و غیره بودند. لشکر مکانیزه عراق با تمام یگان‌های کمک­ مستقیم، پشتیبانی مستقیم، توپخانه‌ها و کمک مستقیم عمل کلی و سایر یگان‌های مأمور زیر امر آنها، حدود 80% منهدم و مجروح و کشته شدند و لطمه بزرگی به ارتش صدام یزید کافر در این عملیات فتح المبین دشمن­شکن وارد آمد وتمام پرسنل آنها به کلی روحیه خود را باختند.

بعد از پایان عملیات فتح‌المبین، امام بزرگوار و عزیزمان، که ان­شاءالله خدا با مقربین درگاهش در بهشت برین محشورش بفرمایند، پیام بسیار ارزشمند و مهمی صادر فرمودند که ارواح شهدای جنگ تحمیلی و جانبازان و ملت شهید پرور ایران اسلامی و همه رزمندگان ارتشی و سپاهی و بسیجی به وجد و نشاط آمدند.

در پایان روز 9 فروردین سال61، پایان عملیات فتح‌المبین اعلام شد و ابلاغ شد یگان‌ها ضمن حفظ آمادگی کم­کم به منطقه دارخوئین به جنوب شهر اهواز و شمال شهر آبادان انتقال پیدا کنند.

جناب حسنی‌سعدی، فرمانده محترم لشکر21 حمزه، دستور دادند که وسایل و امکانات و سربازانتان را جمع کنید و از روز هشتم به بعد بروید در منطقه بنه­های رزمی و بنه­های اداری­تان که نزدیک رودخانه کرخه بود، آنجا استراحت بکنید و بچه‌ها خودشان را آماده بکنند تا دستور بدهیم که بعداً باید چه کار بکنید. درنتیجه، ما از روز هشتم واحدها را حرکت دادیم، بردیم به محل بنه­های صحرایی که نزدیک رودخانه کرخه، روبه­روی تپه کمانه کوچک است، نزدیک پل نادری مستقر نمودیم.

 

 

منبع: خاطرات رزمی، رزمی، علی، 1395، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده