یک نکته از هزاران (51)
ارتش و شهادت (بخش اول) عزیزان تمامی نیروهای ارتش یا قسمتی از نیروهای چهارگانه ارتش، در کلیه عملیاتها حضور داشتند.

 

مثلاً وقتی عملیات دریادلان نیروی دریایی ارتش، یعنی عملیاتی که نیروی دریایی طراحی مي‌کرد و یگان­های تکاور دریایی و يا شناورها عمل می‌کردند، باز نیروی هوایی، پدافند هوایی و توپخانه زمینی حضور داشتند. یا در عملیات زمینی مثل بیت­المقدس، دیگر نیروها مثل هوایی، پدافند و دریایی شرکت داشتند. از این گذشته، در سایر عملیات­ها که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طراحی آنها را به عهده داشت و یگان­های تک­ور سپاه پاسداران مأموریت عمده اجرا را به عهده داشتند، مانند عملیات فاو که یگان مانوری سپاه آن­را اجرا و قرارگاه فرماندهی سپاه آن را طراحی کرده بود، تمامی یگان­های توپخانه ارتش جمهوری اسلامی درگیر آن بودند.

تمامی هوانیروز یعنی تمامی پایگاه­های هوانیروز در این عملیات شركت نمودند.

تمامی یگان­های شکاری بمب­افکن نیروی هوایی درگیر این عملیات بودند.

تمامی پدافند هوایی در این عملیات حضور داشتند.

یگان­های تک­ور نیروی زمینی احتیاط این عملیات بودند.

خطوط پدافندی سپاه به نیروی زمینی واگذار شد، تا سپاه بتواند در فاو عملیات کند.

از طرفی نیروی زمینی طي عملياتي به قوی‌ترین خطوط دفاعی دشمن در مقابل بصره حمله نمود و شهدای زیادی تقدیم کرد، تا توجه دشمن به فاو معطوف نشود و عزیزان سپاه بتوانند در فاو عمل کنند.

آموزش غواصان سپاه را نیروی دریایی به عهده گرفت، تا برای این عملیات آماده شوند.

یعنی ارتش هم در عملیات مشترک (يگان­هاي تك­ور مشترك) حضور داشت و هم در عملیات مستقل (يگان­هاي تك­ور مستقل).

از طرفی ارتش در نوک حمله حملات دشمن بود. بنا به فرمایش حضرت امام که «نیروی زمینی قهرمان در نوک پیکان حملات ناجوانمردانه دشمنان قرار داشت» و آمار شهدای ارتش گویای این ادعاست.

این آماری را هم که من می­گویم به ذهن بسپارید.

شاید نشنیده­اید، این آمار که برای شما می­گویم از شروع انقلاب تا پایان دفاع مقدس و شهدای دیگری که داده­ایم تا این اواخر است. این آمار نشان می­دهد که بار جنگ بر دوش مردم ما بود. یعنی این مردم بودند که در سازمان­دهی بسیج شرکت کردند و در آن سازمان شکل گرفتند و عملیاتی شدند و در قالب بسیج تشکّل پیدا کردند. 42درصد از شهدا را در همین قالب، بسیج جان بر كف تقدیم انقلاب کرد.

مردم ما در هشت سال دفاع مقدس در قالب بسیج به تعداد قريب به 2ميليون و 100هزار نفر به مدت متوسط 11ماه در جبهه­ها حضور يافتند و نزديك به 100هزار شهيد عاشق تقديم اسلام كردند. لذا همه ما در ارتش و سپاه مديون بسيج و بسيجي هستيم و در مقابل اين تعداد بسيجي و همين‌طور تعداد شهداي بسيج بايد متواضع و خاشع باشيم، زيرا در مجموع شهدا، 23 يا 21درصد شهدای دفاع مقدس، مبارزه با ضدانقلاب و استقرار نظام و حفظ آن را، ارتش جمهوری اسلامی تقدیم آقا امام زمان (عج) و نظام جمهوری اسلامی کرده است و 19 يا 21درصد شهدا را سپاه پاسداران ـ اين عزيزان مخلص ـ تقديم نموده‌اند و تكرار مي‌كنم از مجموع شهدا 42درصد شهدا را نیروهای مردمی در غالب بسیج تقديم نموده‌اند. بقیه آمار تا 100درصد، شهدا از جهاد و نیروی انتظامی و شهدای بمباران‌ها در شهرها بوده­اند. يعني بسيج به تنهايي برابر ارتش و سپاه شهيد داده است.

 

 

منبع: این زمین در آن زمانه، نادره بهشتی، 1390، ایران سبز، تهران

عکس: شهدای ارتش
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده