خاطرات رزمی(15)
اقدامات در حین عملیات - تشکیل بنه­ های رزمی گردان­ها و بنه گروهان­ها در جلو. یعنی همان­طور که نفر به جلو میرود، پشت سرش هم بنه­ های رزمی گردان­ ها و بنه­ های رزمی گروهان­ ها پشت سرش است، مثلاً با 100 تا 200 متر فاصله بنه می­گذارند. این ها مسئول مهمات دارند، میآیند، مهمات که تمام شد می­برند.
  • دپو کردن مهمات در امتداد محورهای پیشروی ممکن است. مثلاً زمین خودمان است، می‌خواهیم به دشمن حمله کنیم، ولی مهمات را در جاهایی مثل کانال­ها بگذاریم که اگر کم آوردند بردارند.
  • تشکیل پاسگاه­های امدادی در امتداد محورها. اگر کسی زخمی شد، تا بخواهند او را ببرند به بهداری گردان، ممکن است شهید شود. ما پاسگاه­ های امدادی در حین تک قرار دادیم، پزشکیار و سرباز و دکتر هم در مسیر قرار دادیم تا اگر کسی زخمی شد، ابتدا اینجا فوراً خونش را بند بیاورند و کمک­های اولیه را به او برسانند.
  • تهیه پد هلی‌کوپتر در عقب یگان‌ها برای اینکه جلوی دید دشمن نباشد. به محض اینکه کسی زخمی شد و کمک­های اولیه انجام شد، او را به هلی‌کوپتر برسانند و به بیمارستان یا درمانگاه ببرند.
  • ایجاد آمادراه­های اصلی در عقب هر گردان. در حین تک راه­هایی درست می‌کنند که اینها آمادراه هستند. مثلاً یک خط سبز کشیدند، یک خط سفید و یک خط قرمز و نوشته­اند قرمز مثلاً برای شماره­های فلان…. شما را راهنمایی می‌کنند که بتوانی به محل مورد نظر بروی. عین آن را باید در عملیات انجام بدهی.

ادامه خاطرات عملیات فتح‌المبین

حمله فتح‌المبین اولین حمله بسیار بزرگی بود که به دشمن انجام دادیم. در هر حمله‌ای لازم است ابتدا سازمان رزم را نگاه کنیم و سازمان بدهیم تا هرکس وظیفه خودش را انجام بدهد تا ان­شاءالله به ثمر برسد؛ اما سازمان رزم تیپ1 لشکر21 حمزه در فتح‌المبین به این صورت بود:

سازمان رزم نصر1: نصر1 همان تیپ1 لشکر21 حمزه است، ادغامی با برادران سپاهی و بسیجی از تیپ7 ولی‌عصر(عج) از شهر دزفول بودند و به فرماندهی اینجانب و برادر رئوف. الحمدلله روحیه رزمندگان برای اجرای عملیات­های انجام­شده بسیار بالا بود و همکاری پرسنل ارتش و سپاه در انجام عملیات­ها از معجزات بزرگ الهی بود. هر گردانمان 1000 تا 1200 نفر بود. طوری اینها را ادغام کرده بودیم که یک گروهانشان با یک گروهان عمل می‌کردند. مثلاً گروهان آنها صد نفر بود، گروهان ما 250 تا 300 نفر بود، ولی داخل اینها ادغام کردیم. مثلاً دو سرباز، یک بسیجی یا سپاهی و طوری ادغام کردیم که همه رزمندگان در عملیات شرکت کنند.

سازمان گردان­ها هم که با هم ادغام شدند، نامش را گذاشتیم ناصر1 که تشکیل شده بود از گردان131 پیاده از ارتش و گردان سلمان از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و برادران بسیجی که با هم ادغام شده بودند.

ناصر2 تشکیل شده بود از گردان عمّار تیپ7 ولی‌عصر(عج) و گروهان پرویز. آن موقع گروهان­ها را با اسامی ایرانی صدا می‌کردند. اما الآن دیگر عوض شده. گروهان پرویز، گروهان4 گردان131 تیپ1 لشکر21 حمزه بود. و یک گروهان تانک هم به آن داده بودیم. یعنی گروهان4 گردان275 تانک. گروهان اول تانک نداشت، گروهان دوم تانک داشت. ببخشید ناصر1 را  تمام نکردم. گردان131 تیپ1 لشکر21 حمزه و گردان سلمان تیپ7 ولی‌عصر و گردان131 تیپ1 لشکر21 حمزه و ناصر2 گردان بلال از سپاه باز هم ادغام شدند. گردان عمار تیپ7 ولی‌عصر(عج) و سه تیم مهندس مین­بردار از گروهان مهن نصر1. ناصر2 گروهان1 و 2 و 3 از گردان138 پیاده تیپ1 لشکر21 حمزه.

 دو گروهان از تیپ7 ولی‌عصر سپاه پاسداران و برادران بسیجی. یک دسته تانک از گروهان پرویز گردان275. آنجا گروهان پرویز که داده بودیم به ناصر1 منها داده بودیم. یعنی گردان تانک سه دسته رزمی دارد، یک دسته­اش را برداشته بودیم، دو دسته­اش را داده بودیم. حالا اینجا یک دسته از گردان275 اضافه کردیم به این ناصر2. سه تیم مین­بردار از گروهان مهندس نصر1. ناصر3 تشکیل شده بود از گردان140 پیاده تیپ1 لشکر21 حمزه، گردان اباذر از تیپ7 ولی‌عصر(عج)، سه تیم مین­بردار از گروهان مهن نصر1. پس هر گردانی برای خودش تیم مین­بردار داشت، اگر معبر باز نبود، در حین تک باید این مین­بردارها معبر باز کنند تا اینها بتوانند به دشمن حمله کنند. ناصر4 تشکیل شده بود از گردان803 پیاده، که با این گردان ما در زمان جنگ یک سال جلوی دشمن را گرفته بودیم سربازهای اضافی که به تیپ می‌دادند، می‌دادیم به این گردان جدیدی که اسمش را گذاشته بودیم803. این گردان را یواش یواش بهش سرباز دادیم هر ماه آموزش دادند، آخر سر زمان عملیات فتح‌المبین این سربازها که داده بودیم گردان تشکیل شد به نام 803 و عملیاتی شد و وارد عمل شدند و گردان شهید هاشمی­نژاد از تیپ7 ولی‌عصر(عج) سپاه پاسداران و برادران بسیجی، دو تیم مین­بردار از گروهان مهن نصر1.

گردان سلمان: برادران سپاهی که با ما ادغامی کار می‌کردند، ما چهار گردان داشتیم، آنها پنج گردان داشتند. گفتیم گردان پنجم را چه کار کنیم؟ برادر رئوف گفت یک جایی که کمی بیشتر آشنا هستیم به آنجا و احتمال دارد دشمن هم ضعیف باشد گردان سلمان و گردان بلال را بهش کمک بدهیم، دوتایی با هم مستقل عمل کنند. یعنی مستقل از تیپ نه، مستقل از گردان ارتشی. یعنی گردان ارتشی نداشتیم بدهیم، اینها دوتا با هم یک معبر را گرفتند. الحمدلله تصرف هم کردند و کار به خوبی پیش رفت. گردان سلمان از برادران سپاهی و گردان بلال هم از برادران سپاهی شدند یک واحدی که یک معبر بزنند و دشمن را آنجا از بین ببرند و منهدم کنند و اینها هدفشان معبر میانی بود. معبر میانی دو گردان سپاهی از آنجا حمله می‌کردند به دشمن. ناصر4 یعنی گردان4 یک تیم ناصر4 یک گردان خودش و یک تیم ناصر4 یک گردان ارتشی کامل، یک تیم مین­بردار از مهندسی ارتش. ببخشید تصحیح می‌کنم. گردان سلمان تنها از آن معبر میانی حمله می‌کرد. گردان بلال جزو ناصر4 بود. پس گردان ناصر4 گردان بلال از سپاه، گروهان1 ناصر4 و یک تیم مین­بردار از مهندسی ارتش.

در مورد توپخانه‌ها باید بگویم ما یک افسر توپخانه داشتیم به نام سرگرد حاج‌سلطانی که در زمان فتح‌المبین سرگرد بود. این برادر افسری بسیار خوب، دانشمند، پرکار، خوش­ذوق و خوش­سلیقه بود. به طوری که بعضی مواقع می­دیدم توپ‌های ایشان چسبیده به واحدهای پیاده، یعنی آن­قدر جلو آمده که بتواند هرچه دورتر دشمن را بزند. وقتی می‌گفتیم تو توپخانه هستی، دشمن توپخانه‌هایت را میزند، می‌گفت نه، من باید طوری به برادران پیاده بچسبم که بتوانم با حداکثر بُرد دشمن را بکوبم، نه اینکه عقب بایستم و مثلاً سه کیلومتر از بردم هدر برود.

همیشه ما پیاده­ها که می‌رفتیم او هم دنبال تیپ1 می­آمد. واقعاً انسان خوب و شایسته و افسر عملیاتی توپخانه بسیار خوب و دوست برادر خوبی بود. ایشان فرمانده توپخانه تیپ1 لشکر21 حمزه بود و تیپ7 ولی‌عصر(عج) و تیپ1 لشکر21 حمزه که زیر آتش این توپخانه‌ها ما به طرف دشمن تک می‌کردیم. گردان برادر حاج‌سلطانی مختلط بود.

گردان­های توپخانه همیشه به این صورت بود که قبل از جنگ، یک گردان را می‌گفتند گردان توپخانه مثلاً 105م‌م. یعنی لوله­های همه توپ‌های این گردان شش آتشبار داشت و دیگر کالیبر بزرگ­تر یا کوچک­تر نداشتند.

در زمان جنگ، جناب سرهنگ حسنی‌سعدی، فرمانده لشکر21 حمزه، گردان­ها را مختلط کردند و گفتند گردان­ها بیایند. هر آتشبار شش توپ دارد، این شش توپ را با کالیبرهای مختلف به کار بگیرد. مثلاً یک توپ 130م‌م، یک توپ 155م‌م، یک توپ 203م‌م، یک توپ 105م‌م و… و طبق نزدیکی یا دوری هدف توپ مناسب استفاده شود. این بهترین عمل بود برای بکارگیری توپخانه. ما آن موقع از گردان327 توپخانه مختلط استفاد کردیم، که پشتیبانی آتشمان بود، کمک مستقیم تیپ1 لشکر21 حمزه.

نصر1 که خودش یک قرارگاه تیپ بود عده­هایی داشت و نفراتی داشت که آنها هم پشتیبان واحدهای تک­ور بودند، پیاده و سپاهی و بسیجی بودند. گروهان­یکم مهندسی لشکر. یک گردان مهندسی دارد. زمان عملیات، زمان جنگ این گردان مهندس را می‌دهند به واحدها و تیپ­هایش. مثلاً یک گردانش را می‌دهند به تیپ1 لشکر21 حمزه، یکی را می‌دهند به تیپ2 لشکر21 حمزه، یکی را به تیپ3 و یکی را به تیپ4 و به این ترتیب اینها را تقسیم می‌کنند که هر تیپ به طور مستقل خودش مهندسی داشته باشد. گروهان یکم مهندسی را داده بودند به نصر1، پشتیبانی مستقیم نصر1 بود.

یک دسته مخابرات از گردان مخابرات به هر تیپ می‌دهند که اینها مخابرات تیپ را برقرار کنند. قبل از عملیات باید همه اغلب باسیم ارتباط داشته باشند و بی‌سیم صحبت نکنند. در حین عملیات با بی‌سیم هم می‌توانند صحبت کنند. منتها کد و رمز می­گذارند که دشمن متوجه نشود.

یک گروهان تعمیر و نگهداری از گردان تعمیر و نگهداری که اگر خودروهای تیپ در زمان جنگ در منطقه عملیات خراب شد، به قرارگاه لشکر نبرند، بدهند گردان تعمیر و نگهداری تا تعمیر کند، می‌دهند به گروهان گردان نگهداری که مأمور به تیپ است و کنار تیپ است، همان­جا تعمیر می‌کند.

پشتیبانی لشکر یک گردان بهداری دارد که این گردان بهداری به تعداد تیپ­ها گروهان دارند. در زمان جنگ هرکدام از این گروهان­های بهداری را مأمور می‌کنند به یک تیپ و گروهان1 را اصولاً می‌دهند به تیپ1، دو را به تیپ2، سه را به تیپ3، چهار را هم به تیپ4. در نتیجه گروهان یکم بهداری را هم داده بودند به ما. ما هم در همان حین تک یا زمان پدافند از این گروهان بهداری برای پانسمان زخمی­ها و مداوای بیماران و اعزام مجروحین به بیمارستان­ها و اعزام شهدا به محل شهدا استفاده می‌کردیم.

رسد آماد و ترابری در خود پشتیبانی لشکر یک گروهان آماد و ترابری است که یک رسدش را مأمور می‌کنند به هر تیپ که این تیپ دیگر با پشتیبانی لشکر طرف نیست. با رسد آماد و ترابری طرف است که یخ و غذا و نان می­آورد. البته خود گردان غذا می­پزد، همه امکاناتی که از طریق رده بالا به او داده می‌شود به واحدها تقسیم می‌کنیم و دسته یکم دژبان لشکر. لشکر یک گروهان دژبان دارد که دسته به دسته می‌کند و می‌دهند به تیپ­ها. مثلاً ورودی و خروجی­های تیپ را کنترل می‌کند، رفت و آمدها را کنترل می‌کند، بردن وسایل به بیرون از منطقه و آوردنشان را کنترل می‌کند. این دسته دژبان همه به عنوان عصای دست فرمانده تیپ در تیپ انجام وظیفه می‌کند.

 

اسامی فرماندهان

فرمانده ناصر1، گردان131 سرگرد خوشدل، جعفر خوشدل و معاون یا افسر  عملیاتش هم فرمانده گردان عمار بود.

ناصر2، گردان138 تیپ1 لشکر21 حمزه، فرمانده گردانش به نظرم سرهنگ2 بخشایی و معاونش هم یک فرمانده از برادران سپاهی بود.

ناصر3، گردان140 پیاده، فرمانده گردان سرهنگ2 دماوندی و همتایش از برادران سپاهی بود.

ناصر4، فرمانده گردانش سرهنگ2 اسماعیلی بود و معاونش هم یکی از برادران سپاهی بود.

ناصر5… اینجا اشتباه کردم… گردان بلال مستقل بود، خودش عمل می‌کرد.

ناصر6 که گردان تانک ما می‌شد، فرمانده گردانش جناب سرگرد ایوبی بود و همتای سپاهی نداشتند که آن گردان تانک بود و مستقل عمل می‌کرد.

گردان275 تانک هم یک گردان ارتشی بود که پشتیبانی آتش و ادوات زرهی تیپ1 لشکر21 بودند.

منبع: خاطرات رزمی، رزمی، علی، 1395، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده