یک نکته از هزاران (46)
بررسی چندی از مهم ترین عملیات های دفاع مقدس (بخش چهارم) - عملیات بیت المقدس رمز:یا علی ابن ابیطالب (علیه السلام) تاریخ: 10/2/1361 تا 3/3/1361 هدف: آزادسازی شهرهای خرمشهر و هویزه و جاده اهواز - خرمشهر، خارج ساختن شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد و نیز جاده اهواز - آبادان از برد توپخانه دشمن و تامین مرزهای بین المللی.

 

چکیده: نبردی که با نام ( طرح عملیات کربلا3 ) طرح ریزی و به نام عملیات بیت المقدّس از تاریخ دهم اردیبهشت ماه تا سوم خردادماه 1361 بمدت 26 روز در جنوب غربی اهواز انجام گرفت یکی از درخشانترین کارنامه های عملیاتی نیروهای مسلّح ایران برعلیه متجاوز بشمار می رود. در این نبرد، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در طراحی عملیات، گسترش نیروهای خود در منطقه و پشتیبانی سایرنیروها نقشی بسیار اساسی داشته است و بخش عظیمی از نیروها در قرارگاه های عملیاتی این نبرد از نیروهای نزاجا بوده اند.

گردانهای نیروی زمینی ارتش با استعداد پرسنلی بالا از نظر عواملی چون آموزش، آتش جنگ افزارهای سنگین اجتماعی، سیستم فرماندهی و کنترل و قابلیت انعطاف سازمانی بی نظیر عملکرده است.

پس از نبردهای ثامن الائمه ،طریق القدس و فتح المبین ، نیروهای عراقی متزلزل شده بودند و فرماندهان ارشد نیروهای مسلح ایران شرایط برای نبرد و آزادسازی خرمشهر را تا حد زیادی مناسب می دانستند. فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران معتقد بود که برای در هم شکستن قاطع ارتش عراق و اینکه دیگر نتواند کمر راست کند ، باید قبل از اینکه دست به عقب نشینی یا فرار از خرمشهر بزند به آنان حمله برده و حداقل اجازه ندهیم که دشمن آنقدر فرصت داشته باشد که هنگام عقب نشینی تجهیزات و جنگ افزارها و وسایل خود را نیز تخلیه نماید. اعتقاد و خوش بینی فرمانده نیروی زمینی در زمینه یادشده بر نتایج سریع و درخشان نبرد فتح المبین و تزلزل روحی شدید و رفتار اسرای عراقی داشت.

برای درک آسانتر، می توان مانور عملیاتی کربلای 3 را بشرح زیر خلاصه نمود:

مرحله 1 – تصرف و تامین سرپل در غرب کارون و تک همزمان به جناح شمالی دشمن در کرانه جنوبی کرخه کور و نیسان

مرحله 2- پیشروی نیروها از سرپل غرب کارون برای تامین خط مرز و آزادسازی خرمشهر

مرحله 3- عبور نیروها از مرز و پیشروی در خاک عراق تا کرانه شرقی اروند رود(شطالعرب)

مرحله 4- پدافند در کرانه شرقی اروند رود از نشوه به پایین.

 

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده