یک نکته از هزاران (43)
بررسی چندی از مهم ترین عملیات های دفاع مقدس (بخش اول) - عملیات ثامن الائمه رمز: نصرمن الله و فتح قریب تاریخ: 5/7/1360 هدف: شکستن حصر آبادان؛ آزادسازی جاده های آبادان-اهواز و آبادان-ماهشهر و منطقه اشغالی در شرق کارون

 

نتایج: تامین کلیه اهداف از جمله آزادسازی 130 کیلومتر مربع از خاک ایران؛ کشته و مجروح شدن 1500 نفر واسارت 1800 نفر از افراد دشمن و… 

«حصر آبادان باید شکسته شود»

این پیام امام رحمه الله به نیروها، قدرت و روحیه داده بود، عملیات در نیمه های شب و با غافلگیری کامل دشمن آغاز شد و این در حالی بود که دشمن در روزهای 30 و 31 شهریور منتظر حمله از سوی نیروهای ایرانی بود و به همین دلیل، آماده باشی را که در آن روزها برقرار کرده بود، لغو کرده و نیروهایش را به مرخصی فرستاده بود.

در چنین شرایطی رزمندگان یک ساعت پس از آغاز عملیات، خود را به سنگرهای دشمن رساندند و

باتوجه به نقش شجاعانه یگان­‌های لشکر۷۷ پیاده نیروی زمینی ارتش در پیروزی عملیات ثامن­الائمه(ع) با تصویب شورایعالی دفاع در تاریخ ۱۱ مهرماه۱۳۶۰ نام این لشکر به « لشکر ۷۷پیروز خراسان» تغییر داده شد.

عملیات پیروزمند ثامن­‌الائمه(ع) اولین عملیات گسترده و بزرگ نظامی از آغاز جنگ تحمیلی بود که تأثیرات مهمی از نظر نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و روانی در ایران و منطقه خاورمیانه و جهان به­همراه داشت.

ارتش جمهوری اسلامی ایران با طراحی، اجرا و به­ کارگیری منطقی و اصولی امکانات موجود، از قبیل نیروی هوایی، هوانیروز، پدافند هوایی، توپخانه صحرایی،کاربرد صحیح یگان مهندسی و مخابرات و با درنظر گرفتن اصول متقن جنگ در میدان نبرد، به دور از فضا و جو سیاسی موجود، آنچنان آثاری از خود به­ جای گذاشت که امواج برانگیخته شده از آن، عملیات­‌های بزرگ پیروزمند بعدی را میسر ساخت و برگ زرینی در کارنامه هشت سال دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشته است.

سانحه­‌ای که شیرینی و حلاوت این پیروزی را در کام ملت و مسئولان کشور تلخ کرد روز بعد از این عملیات 7/7/1360 بود.

 فرماندهان عالی‌رتبه ارتش و سپاه، هنگام بازگشت به تهران بر اثر سانحه هوایی هواپیمای ترابری c-130 در حوالی کهریزک تهران به شهادت رسیدند. در این سانحه سرلشکر ولی‌الله فلاحی(رئیس ستاد مشترک ارتش)، سید موسی نامجوی(وزیر دفاع)، جواد فکوری(فرمانده نیروی هوایی ارتش) و یوسف کلاهدوز(قائم مقام سپاه پاسداران) و محمد جهان‌آرا(فرمانده سپاه خرمشهر) به شهادت رسیدند.

 

منبع:

نشریه دیدار آشنا، شماره 120

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده