یک نکته از هزاران (31)
اولين های دفاع مقدس (بخش 1) - اولین خلبان شهید اولین خلبان شهید در دوران دفاع مقدس شهید فیروز شیخحسنی فرزند حمزه بود، وی در سال 1331 در روستای تکیه ناوه طالقان دیده به جهان گشود. در اولین روز جنگ تحمیلی مصادف با سی و یکم شهریورماه سال 1359 طی مأموریتی از پایگاه چهارم شکاری اصفهان عازم جبهه های نبرد شد و در همان روز پس از درگیری هوایی با دشمن به شهادت رسید.

 • نخستین عملیات در دفاع مقدس

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تنها به فاصله دو ساعت پس از نخستین حمله دشمن در بعدازظهر روز 31 شهریور در نخستین عملیات خود دو پایگاه مهم هوایی عراق به نامهای «الرشید» و «شعیبه» را آماج حملات کوبنده و بمب‌های آتشین خود قرار داده و صدمات جبران ناپذیری به این پایگاه‌ها وارد نمودند.

خلبانان حماسه‌ آفرین نیروی هوایی در بامداد روز یکم مهرماه با به پرواز درآوردن نزدیک به دویست فروند هواپیمای جنگنده و حمله به پایگاه‌ها و مراکز مهم نیروی هوایی عراق به وسیله 140 فروند هواپیمای شکاری، درسی فراموش نشدنی به دشمن متجاوز دادند. در این عملیات بزرگ هوایی، تمامی پایگاه‌ها و مراکز مهم نیروی هوایی دشمن، به استثنای پایگاه «الولید» مورد تهاجم قرار گرفت.

 • اولین حضور مقام معظم رهبری در جبهه

ایشان درباره اولین حضور خود در جبهه چنین می فرماید:

در اوایل جنگ چون احساس کردم که نیروهای نظامی ما بسیار کم و ضعیف هستند، برای این که بتوانیم همان هایی را که هستند روحیه بدهیم و افراد دیگری از مردم را دعوت کنیم به آن ها کمک کنند، من از امام اجازه گرفتم و به جبهه رفتمحدود یک هفته ای از جنگ می گذشت که من به اهواز رفتم چون دشمن نزدیک اهواز بود. من سال ۵۹ را تا آخر و یکی دو ماه از سال شصت را در جبهه بودم. در منطقه اهواز و دزفول و حول و حوش میدان جنگ و مختصری هم در غرب بودم.

منبع: کتاب اولین‏های دفاع مقدس، ارتش جمهوری اسلامی

سایت ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

2 دیدگاه کاراکتر باقی مانده

 • محمدرضا شیخ حسنی

  1650201987

  با سلام و دعای خیر اولین شهید خلبان جنگ تحمیلی سرلشگر خلبان فیروز شیخ حسنی زاده روستای پدری اش تکیه ناوه طالقان می باشند، اصلاح گردد باتشکر محمدرضا شیخ حسنی

  پاسخ

  • sarhang sajadi

   1650268554

   درود بر شما خداوند این شهید عزیز و همه شهدای گرانقدر این سرزمین را در اعلی علیین مقام دهد انشالله. چشم با سپاس فراوان از شما. حتما اصلاح می شود

   پاسخ