یک نکته از هزاران (27)
نکاتی از آغاز جنگ تحمیلی با بمباران فرودگاه مهرآباد در 31 شهریور، تنها 19ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد. صدام حسین رییس جمهور دیکتاتور عراق که در بهار 22سال بعد، از قدرت پایین کشیده شد، پیش از حمله به ایران، پیمان 1975 الجزایر را در برابر دوربینهای تلویزیونی پاره و جنگ زمینی و هوایی و دریایی را آغاز کرد.

صدام حسین مدعی شد؛ اروندرود، یا آنچنان‌که خود او می‌گفت «شط العرب» جزء سرزمین عراق است و جزایر سه‌گانه هم به اعراب تعلق دارد.
اخبار ساعت دو بعد از ظهر 31 شهریور1359 خبر داد که فرودگاه مهرآباد بمباران شده است. عملیات سه هواپیمای میگ عراقی منجر به آسیب دیدن دو هواپیمای 707 و C130 در این فرودگاه شد.
مردم غرب تهران در پی این بمباران به خیابان‌ها ریختند و به سمت فرودگاه هجوم آوردند. در همان حال فرودگاه اهواز هم مورد حمله جنگنده‌های عراقی قرار گرفت؛ در ساعت 13:45 بعد از ظهر 31شهریور، شش میگ عراقی باند فرودگاه را در حالی بمباران کردند که 600 نفر در آن حضور داشتند. هشت هواپیمای میگ عراقی و 11 راکت آنها هم مهمانان ناخوانده فرودگاه تبریز بودند.

کمتر از 24 ساعت بعد، اولین اطلاعیه ستاد مشترک ارتش صادر شد و در آن از سرنگونی 11 فروند هواپیمای میگ عراقی و غرق شدن ناوچه موشک‌انداز عراقی از سوی رزمندگان ایرانی خبر داد.
منبع: خبرگزاری مهر

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده