نبرد دلیران ایران زمین(21)
گفتم این درجهات؛ تو فرمانده تیپ شو. همانجا سریع به همه ابلاغ کردم که سرگرد جعفر لهراسبی به درجه سرهنگی ارتقاء درجه پیدا کرد و از این لحظه فرمانده تیپ2 دزفول است. البته شخصیت فرمانده تیپ قبلی (سرهنگ ع ـ س ) را هم حفظ کردم؛ مثل حالتهایی که در جنگ رخ میدهد که چرا فلان کردی؟ یا چرا چنان نمودی؟ با آن سن و سال و با آن شرایط، از او انتظار بیشتری نداشتم. سریع از منطقه خارجش کردم و بدون اینکه بازداشت شود، با بالگرد و با خود به عقب آوردم.

عملیات فتح‌المبین

 

نبرد فتح‌المبین از جمله عملیات تهاجمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای تغییر سرنوشت جنگ تحمیلی بود و اگرچه از اوایل سال1360عملیات تهاجمی نیروهای ایرانی آغاز گردیده بود و در دو نبرد مهم ثامن‌الائمه و طریق‌القدس، پیروزی‌های درخشان و ارزنده‌ای نصیب نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شده بود، اما در عملیات فتح‌المبین بود که ضربه‌ای مهلک بر نیروهای عراقی وارد آمد؛ به نحوی که دشمن قدرت ادامه مقاومت در داخل سرزمین مقدس جمهوری اسلامی ایران را از دست داد و روحیه‌اش چنان آسیب دید که سرانجام در عملیات بزرگ بیت‌المقدس ناگزیر به تسلیم و شکست دردناکی شد. 

منطقه عملیات فتح‌المبین از شمال به ارتفاعات سپتون و بلتا و ارتفاعات ممله در شمال‌غربی عین‌خوش که از ارتفاعات مرتفع آن منطقه می‌باشند، محدود می‌شد. از طرف شرق ، به پل نادری و رودخانه کرخه و شوش، از طرف جنوب به صحرا و دشت نی‌خزر تا تنگ رقابیه و ارتفاعات میشداغ، از طرف غرب به مواضع عین‌خوش و موسیان که مساحت آن در حدود دو هزار کیلومترمربع تخمین زده می‌شد، یعنی وسیع‌ترین منطقه عملیات که تا آن روز پیش‌بینی شده بود.

زمان عملیات را با توجه به روشنایی نور ماه در نیمه دوم فروردین1361 در نظر گرفته بودیم و تنها منطقه آسیب‌پذیر که ممکن بود در معرض خطر قرار گیرد، غرب رودخانه کرخه بود که ما در آنجا دو سرپل داشتیم و می‌توانستیم از آنجا حمله کنیم و ارتفاعات ابوصلیبی‌خات و ارتفاعات رادار یا سایت‌های4 و 5 را تصرف کنیم. مردم منطقه هم روی ارتفاعات رادار و سایت‌ها حساسیت خاص داشتند. دشمن این ارتفاعات را کلیدی می‌دانست و احساس کرده بود که می‌خواهیم دست به حمله بزنیم و چون از استقرار و استحکامات مواضع خود اطمینان داشت و مغرور بود، صدام حسین به زبان آورده بود که اگر ایرانی‌ها توانستند ارتفاعات رادار را بگیرند، کلید بغداد یا بصره را به آنها می‌دهم.

چند روز قبل از اینکه ما عملیات را شروع کنیم، در ساعت 0300 بامداد روز 29 اسفند ماه1360، دشمن به لشکر21 حمزه تک نمود، ولی با هوشیاری رزمندگان این لشکر، با دادن تلفات بسیاری مجبور به عقب‌نشینی شد. هم‌زمان با این عملیات، عناصری از لشکر3 زرهی و لشکر1 مکانیزه دشمن  از محور دوم، یعنی رقابیه به تیپ55 هوابرد و لشکر92 زرهی تک کرد و فشار عجیبی به نیروهای ایرانی وارد نمود، به طوری که این فشار برای نیروهای ایرانی غیرقابل تحمل بود، زیرا تا ایرانیان آمدند به خود بجنبند، دشمن دو سه کیلومتر پیشروی کرد، ولی با مجاهدت و جانبازی‌های نیروهای ایرانی تک دشمن دفع گردید و لشکر92 زرهی طی یک گزارش که در روز 29 اسفندماه1360، به قرارگاه رده بالا ارسال داشت، خنثی شدن تک دشمن را اعلام کرد و تجمع نیروهای پیاده و زرهی دشمن در منطقه را نشانه ادامه تک دشمن در روز دانسته و تقاضای نیروی کمکی نمود و به تیپ3 لشکر92 زرهی که در احتیاط قرار داشت، دستور آماده‌باش برای وارد شدن به عملیات در منطقه داده شد. در همین روز، نیروهای عراقی در ساعات اولیه به لشکر77 هم تک نموده و در اثر نفوذ به خطوط پدافندی تیپ2 لشکر77 تعداد 20 نفر اسیر داده و عقب‌نشینی نموده بودند.

فشار دشمن برای بیرون راندن نیروهای ایرانی از غرب کرخه با وارد کردن نیروهای اضافه و تازه‌نفس هر لحظه بیشتر می‌شد و فرماندهان لشکر77 پیاده که احساس خطر کرده بودند، ضمن درخواست کمک برای روشنایی روز، تقاضای بالگرد برای پشتیبانی آتش یگان‌ها نمودند. تلاش دشمن از ساعت 6 الی 0930 روز 29 اسفندماه1360، در سراسر منطقه لشکر77 افزایش یافت و یگان‌های زرهی دشمن با استعدادی در حدود یکصد دستگاه تانک شروع به پیشروی نمودند.

دفاع شجاعانه رزمندگان لشکر77 که نسبت به سایر یگان‌ها از تجربه بیشتری برخوردار بودند، سرانجام توانست فشار دشمن را کاهش داده و در ساعت 1400 روز 29 اسفندماه1360، دشمن ضمن دادن تلفات زیاد و 38 نفر اسیر، نتوانست نیروهای ایرانی را از مواضع و سرپل‌های متصرفی خود عقب براند.  

در این زمان بود که دستور تعویض تیپ37 مستقل زرهی در آبادان با تیپ40 پیاده سراب صادر گردید و در اول فروردین 1361اجرا گشت. بعد از تعویض تیپ37 زرهی، ابتدا قرار بود به منطقه عمومی هفت‌تپه برویم و در احتیاط قرارگاه مقدم نزاجا و به عبارتی در کنترل قرارگاه کربلا2 قرار بگیریم، ولی چون عملیات فتح‌المبین آغاز شده بود و نیاز به نیرو بود، به پای پل نادری اعزام شدیم. با عملیات بازدارنده که دشمن دست به کار شده بود، هر لحظه امکان داشت اجرای طرح عملیاتی کربلا2 «که به نام عملیات فتح‌المبین نام‌گذاری گردیده بود»، منتفی گردد و دشمن به موفقیت‌های جدیدی دست یابد.

ناچار سازمان‌دهی عملیات کربلا2 به استناد طرح عملیاتی نهایی به شرح زیر تشکیل گردید و عملیات بالإجبار قبل از تاریخ پیش‌بینی‌شده شروع شد:

  1. قرارگاه فرماندهی کربلا2 شامل قرارگاه نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
  2. قرارگاه فتح در محور رقابیه شامل لشکر92 زرهی(ـ)، تیپ55 هوابرد، تیپ25 کربلا، تیپ46 فجر، تیپ8 نجف.
  3. قرارگاه فجر در محور شوش شامل لشکر77 پیاده پیروز، تیپ33 المهدی، تیپ 17 قم، تیپ35 امام سجاد(ع).
  4. قرارگاه نصر در محور پل نادری و ارتفاعات سپتون شامل لشکر21 پیاده حمزه، تیپ58 ذوالفقار، تیپ7 ولی‌عصر(عج) دزفول، تیپ27 رسول‌الله(ص).
  5. قرارگاه قدس در محور عین‌خوش شامل تیپ84 پیاده خرم‌آباد، تیپ2 زرهی لشکر92 ، تیپ14 امام حسین(ع)، تیپ41 ثارالله، تیپ ایلام و گردان مستقل علی‌اکبر(ع).
  6. تیپ37 مستقل زرهی در کنترل قرارگاه کربلا2.
  7.  توپخانه.
  8. یگان هوانیروز.

در ساعت 0030 روز دوم فروردین‌ماه1361 بود که عملیات فتح‌المبین بالإجبار از دو محور قدس در عین‌خوش و نصر در منطقه پل نادری و ارتفاعات سپتون و بلتا و کوت کاپون که در کنار رودخانه کرخه بود، با کد «بسم الله القاصم الجبارین، یا زهرا علیهاالسلام» شروع شد. در منطقه عین‌خوش، در ابتدا قرارگاه قدس به خوبی پیش رفت و در همان 10 دقیقه اول شروع حرکت به سمت مواضع، به نزدیکی جاده اصلی پل نادری  ـ عین‌خوش رسیدند؛ اما در این موقع، عناصر تأمینی دشمن که در جلو خطوط مقدم پدافندی گسترش داشتند، از پیشروی نیروهای قرارگاه قدس آگاه شده و به ناچار، نیروهای ایرانی در تپه‌ای واقع در شمال‌شرقی روستای شیخ قوم با آنها درگیر و مجبور به آغاز نبردی سنگین با دشمن شدند. درگیری این منطقه به مرور توسعه یافت و در ساعت0130 بامداد 2/1/1360، عناصر قرارگاه قدس با تیپ2 زرهی لشکر92 و تیپ84 پیاده، اولین یورش را به طرف نیروهای دشمن در دشت عباس و عین‌خوش آغاز نمودند و با تیپ14 امام حسین(ع)، سپاه پاسداران از سمت شمال‌غرب و غرب رودخانه چیخاب به معبر عین‌خوش نزدیک گردید و در همان ساعات اولیه، موفق شد مواضع سرکوب به معبر عین‌خوش را تصرف نموده و نیروهای دشمن را از معبر عین‌خوش به عقب براند و مواضع عین‌خوش را تصرف و نگهداری کند.

مقاومت نیروهای دشمن در این مرحله از عملیات در مقابل یگان‌های قرارگاه قدس بیشتر شد؛ به نحوی که  نیروهای دشمن موفق شدند عناصر تیپ2 زرهی لشکر92 را که در شمال دشت عباس به طرف جنوب پیشروی می‌کرد، تا شمال امامزاده عباس و تیپ84 پیاده را تا دامنه جنوبی ارتفاعات کمرسرخ عقب برانند و مشکلات فوق‌العاده‌ای برای آنها فراهم نمایند. تیپ2 زرهی دزفول از یگان‌های خوب ما بود و دشمن هم حساب ویژه‌ای برایش باز کرده بود و اگر شکست می‌خورد دشمن متوجه می‌شد که دیگر کار ما تمام است.

سرهنگ صیادشیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش که در قرارگاه مرکزی کربلا2 حضور داشت، در این باره می‌گوید: «داد و بیداد همه درآمده بود، با بالگرد خودم را رساندم به دشت عباس و بین تانک‌های خودی که در حال عقب‌نشینی بودند، فرودآمدم. وضعیت عجیبی بود. بررسی کردم و متوجه شدم فرمانده تیپ ترسیده؛ درست است که تانک‌هایش زده شده ولی بیشتر ترس فرمانده تیپ موجب عقب‌نشینی تیپ شده بود. قبه‌های درجه سرهنگی همراه داشتم؛ فرمانده گردانی در میان افسران آن تیپ، سرگردی بود اهل لرستان به نام جعفر لهراسبی که خیلی شجاعت داشت. قبلاً او را می‌شناختم. در عملیات طریق‌القدس خیلی فداکاری کرده بود. دیدم روحیه‌اش عالی است. گفت ما هم می‌زنیم، مسئله‌ای نیست. سریع گفتم تو فرمانده تیپ شو! باورش نمی‌شد. گفت: مگر می‌شود؟ توی میدان جنگ …؟

گفتم این درجه‌ات؛ تو فرمانده تیپ شو. همانجا سریع به همه ابلاغ کردم که سرگرد جعفر لهراسبی به درجه سرهنگی ارتقاء درجه پیدا کرد و از این لحظه فرمانده تیپ2 دزفول است. البته شخصیت فرمانده تیپ قبلی (سرهنگ ع ـ س ) را هم حفظ کردم؛ مثل حالت‌هایی که در جنگ رخ می‌دهد که چرا فلان کردی؟ یا چرا چنان نمودی؟ با آن سن و سال و با آن شرایط، از او انتظار بیشتری نداشتم. سریع از منطقه خارجش کردم و بدون اینکه بازداشت شود، با بالگرد و با خود به عقب آوردم. فقط گفتم تو دیگر فرمانده نیستی. دیگر هم ندیدمش. از آن موقع تا به حال هم او را ندیده‌ام. تا لهراسبی به صحنه آمد، همان تیپی که تانک‌هایش را از دست داده بود، دوباره روی پا ایستاد و شروع کرد به مقاومت و کار را سامان داد و باعث شد تنگه عین‌خوش نگه داشته شود.»

با پیشروی قرارگاه نصر و سقوط سه‌راهی قهوه‌خانه و تپه‌های علی‌گره‌زد به دست نیروهای ایرانی، عناصر تیپ2 زرهی لشکر92 به همراه رزمندگان سپاه پاسداران از شرق و غرب تپه کمرسرخ به سمت جنوب سرازیر شدند و مواضع نیروهای دشمن را مورد هجوم قرار دادند. در نتیجه، مواضع دشمن در معبر عین‌خوش از سه طرف مورد تهدید جدی قرار گرفت و دشمن نتوانست عناصر تیپ 84 را که از سمت شمال و تپه کمرسرخ پیشروی می‌کرد به عقب براند. دشمن وحشت‌زده و سراسیمه تانک‌های خود را با چراغ روشن به سمت ارتفاعات کمرسرخ روانه کرد تا پیشروی نیروهای قرارگاه قدس را متوقف نماید.

از ساعت0900روز اول فروردین‌ماه1361، مقاومت دشمن در برابر قرارگاه قدس نیز شدیدتر شد و تا پایان آن روز، عناصر این قرارگاه نتوانستند بیش از آنچه که در ساعات اول عملیات پیشروی کرده بودند، به پیشروی ادامه دهند.

از آغاز روز دوم عملیات، یعنی3/1/1361، پاتک‌های دشمن در سرتاسر منطقه عملیات، به ویژه در منطقه عین‌خوش و دشت عباس با شدتی فوق‌العاده شروع شد. قبل از آغاز پاتک نیروهای عراقی، فرمانده قرارگاه قدس به تیپ2 زرهی دستور داد که در ساعت 3 بامداد، با یک واحد سبک در حدود یک تیم گروهانی به نیروهای دشمن که در حوالی امامزاده عباس آرایش حمله گرفته‌اند، حمله بازدارنده‌ای اجرا کند و بعد از زدن ضربت به نیروهای دشمن، به مواضع پدافندی خود عقب‌نشینی نماید.

تیپ84 که از شمال‌شرقی به مواضع دشمن در عین‌خوش حمله کرده و توانسته بود تا نزدیکی جاده اصلی پیشروی نماید، بعد از متوقف شدن تک، نگران حفظ موفقیت‌های به دست آمده شد و درخواست نیروی تقویتی کرده بود. قرارگاه کربلا2 در پاسخ این درخواست قرارگاه قدس، به تیپ84 دستور داد با حداکثر تلاش، مواضع متصرفی را نگاه دارد و به هیچ‌وجه، حق عقب‌نشینی ندارد؛ ضمناً به وی امیدواری داد که نیروهای تقویتی اعزام خواهند شد. احساس خطر در منطقه نبرد عین‌خوش و دشت عباس به قدری جدی شد که قرارگاه کربلا2 به تنها یگان احتیاط خود که تیپ37 مستقل زرهی بود و در جنوب‌غربی شوش استقرار داشت، دستور داد فوراً به منطقه عملیاتی قرارگاه قدس در شمال دشت عباس تغییر مکان دهد و زیر امر قرارگاه قدس قرار گیرد. در ضمن، از عناصر سپاه پاسداران سه گردان اضافه برای تقویت قرارگاه قدس در نظر گرفته و اعزام شدند.

با توجه به اینکه منطقه عملیاتی قرارگاه قدس تا جنوب‌غربی دزفول از نظر مسیر قابل بهره‌برداری، قریب به 80 کیلومتر فاصله داشت و با محدودیت‌های ترابری که نیروهای جمهوری اسلامی داشتند، اجرای این تغییر مکان در مدت زمان کوتاه خالی از اشکال نبود، بنابراین فرمانده قرارگاه مرکزی کربلا2 تصمیم گرفت عناصر پیاده نظام نیروی تقویتی را با بالگرد به منطقه نبرد شمال دشت عباس و عین‌خوش اعزام کند، تا از عقب رانده شدن عناصر این قرارگاه از مناطق تصرف‌شده جلوگیری شود. به هر حال، از ساعات اولیه روز، نیروهای دشمن در سمت عمومی جنوبی ـ شمالی در تمام منطقه عملیاتی قرارگاه قدس، به یگان‌های این قرارگاه حمله نمودند.

پاتک دشمن از ساعت 0900 صبح روز 3/1/1361، تشدید شد و یگان‌های زرهی دشمن با تلاش چشمگیر توانستند رزمندگان قرارگاه قدس را از حوالی جاده اصلی به سمت شمال عقب برانند. محور اصلی پیشروی نیروهای دشمن در حوالی امامزاده عباس و جنوب تپه‌های کمرسرخ در شمال عین‌خوش بود و به نظر می‌رسید دشمن در نظر دارد با عملیات احاطه‌ای، عناصر قرارگاه قدس را محاصره نموده و سپس منهدم سازد و مانع عقب‌نشینی آنها به ارتفاعات شمال جاده اصلی گردد، ولی نیروهای ایرانی دلاورانه در مقابل پاتک دشمن مقاومت کردند و از مواضع خود در شمال جاده پدافند نمودند. هرقدر زمان جلوتر می‌رفت، فشار دشمن به یگان‌های قرارگاه قدس شدیدتر می‌شد. با وجود این، موقعیت دشمن چندان چشمگیر نبود.

حدود ساعت 1300 روز سوم فروردین‌ماه، دشمن از سمت شرق و جنوب و غرب به دامنه  جنوبی ارتفاعات کمرسرخ تک خود را توسعه داد و قسمتی از یگان‌های ایرانی را محاصره نمود، ولی رزمندگان جمهوری اسلامی موفق شدند مواضع خود را همچنان حفظ کنند. در قسمت شرقی این منطقه نبرد و در حوالی امامزاده عباس، فشار دشمن در ساعت1400 فوق‌العاده شدید شد و نیروهای دشمن تلاش کردند بعد از عقب راندن نیروهای ایرانی از حوالی امامزاده عباس از سمت جنوب‌غربی، مواضع رزمندگان را در دامنه جنوبی تپه سرخ دور بزنند. واحدهای زرهی و مکانیزه دشمن به صورت موجی وارد منطقه نبرد دشت عباس و عین‌خوش می‌شدند و چنانچه واحدی از دشمن در مقابل نیروهای پدافندی متوقف می‌گردید، واحد دیگر دشمن آن را دور می‌زد و حمله خود را به مواضع نیروهای ایرانی ادامه می‌داد.

همان طور که گفتم، قرارگاه نصر در سمت شرق قرارگاه قدس در حال نبرد بود و اگر دشمن موفق می‌شد نیروهای قرارگاه قدس را به عقب بزند، موقعیت قرارگاه نصر به خطر می‌افتاد؛ لذا تصمیم گرفته شد هرطور شده فشار دشمن را در منطقه قرارگاه قدس کم نمایند و به دشمن ضربه کاری وارد کنند. در بعدازظهر روز سوم فروردین، قرارگاه مرکزی کربلا2 به قرارگاه عملیاتی نصر دستور داد برای امکان ادامه حمله به سمت غرب، محورهای علی‌گره‌زد ـ حسن بربوطی، محور علی‌گره‌زد ـ ارتفاعات تینه، محور علی‌گره‌زد ـ امامزاده عباس، محور تپه سبز به سمت غرب به موازات رودخانه رفائیه را شناسایی و بررسی کند تا طرح جدیدی برای ادامه حمله به سمت غرب تهیه گردد. بدین ترتیب، تصمیم گرفته شد تیپ37 زرهی به جای اعزام به منطقه عین‌خوش، زیر امر لشکر21 پیاده قرار گرفته و در منطقه عملیاتی قرارگاه نصر وارد عمل گردد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

ساعت 1830 روز سوم فروردین 1361 بود که به منطقه عملیات پای پل کرخه رسیدم و خود را به رئیس رکن3 تیپ معرفی نمودم و وضعیت یگان‌های ارسالی را جویا شدم. فرمانده تیپ37 جهت شناسایی و توجیه منطقه عملیات و دریافت مأموریت جدید به همراه فرماندهی نیرو با بالگرد به منطقه قرارگاه عملیاتی نصر رفته بود و سرگرد غفار رامین، معاون وی، در پای پل نادری یگان‌ها را برای عملیات آماده می‌نمود و دستورات لازم را که از طرف قرارگاه کربلا2 و فرماندهی تیپ دریافت کرده بود، به فرماندهان یگان‌ها ابلاغ می‌کرد. یگان‌های تیپ37 زرهی که از آبادان آمده بودند، به تدریج به پای پل نادری رسیده و آماده شرکت در عملیات بودند. تنها گردان237 تانک چیفتن بود که هنوز به طور کامل نرسیده بود و در حال پیاده شدن از روی ماز و کمرشکن‌های تانک‌بر بودند. سرگرد زرهی علی عباسی فرمانده گردان239 مختلط تانک ام60 و ام47، سروان زرهی محمدرضا نیکخواه عشقی فرمانده گردان237 تانک چیفتن، سروان زرهی کرامت فلاحت‌پیشه فرمانده گروهان سربازبر177، ستوان‌یکم تعصب فرمانده گروهان پیاده191 و رؤسای ارکان و افسران مخابرات تیپ37 حضور داشتند.

تیپ37 زرهی مأموریت داشت از روی ارتفاعات علی‌گره‌زد آرایش آفندی گرفته و به سمت شمال دشت عباس تک نموده و بعد از وصول به منطقه نبرد شمال دشت عباس، قسمتی از مأموریت تیپ58 پیاده ذوالفقار را در تپه‌های شاوریه بر عهده گرفته و به سمت امامزاده عباس حمله نماید. آرایش تیپ37 بدین‌سان بود که گردان237 تانک چیفتن سمت چپ (جنوب) متکی به جاده آسفالت محور سه‌راه قهوه‌خانه ـ عین‌خوش در شمال جاده، گردان239 مختلط تانک ام60 و ام47 در وسط و گروهان سربازبر177 و گروهان پیاده191 در سمت راست (شمال) به طرف غرب تک نمایند. دسته‌های خمپاره‌انداز120م‌م گردان‌های237 و 239 یگان‌های مانوری را پشتیبانی می‌نمودند.

 

منبع: نبرد دلیران و شیران ایران زمین، پیروزان، کریم، 1395، ایران سبز، تهران

. دهقان، احمد (1378)؛ ناگفته‌های جنگ، تهران، دفتر ادبیات هنر و مقاومت، صفحه 280.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده