یک نکته از هزاران (16)
آماری از شهدای ماه رمضان ماه مبارک رمضان در سال های حماسه آفرین انقلاب و دفاع مقدس بستر ساز جلوه نمادهای زیبای ایثار و مقاومت بوده است

.بسیاری از شهدا، با زبان روزه شهید شدند. برخی از رزمندگان، سهمیه ناهارشان را می گرفتند، اما آن را به همرزم هایشان می دادند و خودشان روزه می گرفتند.

بیش از 14 هزار و هفتصد نفر از شهدای دوران دفاع مقدس در ایام ماه مبارک رمضان به فیض شهادت رسیده اند، که شهادت حدود چهار هزار نفر از آنان در عملیات رمضان در سال1361 رخ داده است.

219روحانی در ماه رمضان دوران دفاع مقدس شهید شدند و بیش از 510 نفر شهدایی که در ماه رمضان به شهادت رسیده اند، نام و یا نام خانوادگی آنها «رمضان»، «رمضانعلی» و « رمضانی» و مشتقات آن بوده است. و مهمترین مطلب این که 5196 شهید والا مقام در وصیت نامه شان به «روزه» و «ماه رمضان» اشاره کرده و درباره این فریضه توصیه های داشته اند.

برخی از شهدای شاخص ماه مبارک رمضان عبارتند از:

شهید حجت الاسلام سید علی اندرزگو، شهید حجت الاسلام عباس شیرازی، شهید سرلشگر عباس دوران، شهید حسین شهرام فر، شهید محمد نوژه و شهید سید علی لواسانی، که در ماه مبارک رمضان خلعت شهادت پوشیدند و در این ماه مبارک درهای آسمان و بهشت برویشان گشوده شد.

 

عملیات رمضان 31 سال و 11 ماه پیش در روز ۲۳ تیر ماه ۱۳۶۱ مصادف با ۲۱ رمضان (۱۴۰۲ه. ق) مقارن با سالروز شهادت مولای متقیان (ع) آغاز شد.

عملیات رمضان رزم مشترک سپاه و ارتش براى تعیین سرنوشت جنگ در منطقه عملیاتی شلمچه در شرق بصره بود که در مرحله اول این نبرد عظیم و سرنوشت ساز که مقارن با ماه مبارک رمضان بود، حدود چهار هزار نفر از رزمندگان اسلام به شهادت رسیدند.

منبع:

معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نشریه طلیعه بهار قرآن

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده