پرسش و پاسخ هفته
از مطالعات و تحقیقات متوجه می­شویم کتاب­هایی که ارتشی­ها و سپاهیان می­نویسند هرکدامشان تلاش می­کنند نقش خودشان را در جنگ تحمیلی پررنگ­تر جلوه بدهند. چرا؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

این نکته تا حدودی صحت دارد. مقداری از آن سهوی است، یعنی بنده اطلاع کافی از جریانات ندارم، می­خواهم کتابی بنویسم، فکر می­کنم سازمان من به تنهایی این کار را انجام داده، در حالی که دیگران هم بوده­اند.

اما اینکه در بعضی کتاب­ها مقداری تحریف شده تردیدی نیست و مقداری هم طبیعی است. چون هرکسی که چیزی می­نویسد، از خودش می­نویسد. شما هم در اینجا به گروهان خودتان بیش از گروهان دیگر علاقمند هستید. در حالی که نقش همه را منصفانه باید گفت. از راه­آهن جمهوری اسلامی ایران که نقش بزرگی در جنگ داشت، جهاد سازندگی همین­طور، کارکنان شرکت نفت که حماسه­های بسیار بزرگی آفریدند در همه زمینه­ها، به خصوص سرپا نگه داشتن پالایشگاه­ها، صدور نفت و به ویژه در خاموش کردن چاه­های نفتی که در بمباران­ها آتش می­گرفت و نهایتاً بسیج مردمی و همه و همه انصافاً در موفقیت کشور در جنگ تحمیلی نقش داشتند، لیکن هر گروه در حد خود و مأموریت­های ذاتی خودش؛ و باید از همه آنها نام برده شود. البته مواردی هم هست که تبلیغ و تضعیف خود و یا دیگری نیست بلکه نگریستن به جنگ از منظر مسئولیت و حیطه عملکرد نویسنده در جبهه ناشی می­شود؛ مثلاً تفنگدار ساده نمی­تواند در دریچه دید خود طراحی و مأموریت هوایی، پدافند، ناوگان­های دریایی یا حتی توپخانه و زرهی زمینی را مشاهده و تبیین کند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده