این زمین در آن زمانه(17)
صبح خبرنگاري از من پرسيد كه شما نظاميان صلابت و خشونت و كار خشكي داريد؟ او تعمداً اين را پرسيد تا ببيند جواب من چيست. گفت: نظاميها افراد خشن و خشك هستند و مثل ماشين، تانك و هواپيماهاي جنگندهاند. كارشان فقط كشتار و خرابي است و هيچ­گونه احساسي ندارند. گفتم: والله آنهايي كه به جبهه رفتند با احساسترين، پرعاطفهترين و عاشقترين آدمها بودند.

 

ميراث­داران عشق

 

صبح خبرنگاري از من پرسيد كه شما نظاميان صلابت و خشونت و كار خشكي داريد؟ او تعمداً اين را پرسيد تا ببيند جواب من چيست. گفت: نظامي‌ها افراد خشن و خشك هستند و مثل ماشين، تانك و هواپيماهاي جنگنده‌اند. كارشان فقط كشتار و خرابي است و هيچ­گونه احساسي ندارند.

 گفتم: والله آنهايي كه به جبهه رفتند با احساس‌ترين، پرعاطفه‌ترين و عاشق‌ترين آدم‌ها بودند. آنها سرشار از محبت و عشق به پروردگار، به ميهن، به خمينيره و به وطن و مردم­شان بودند. وقتي امام­شان گفت بشتابيد، شتافتند. سرشار از دين و ايمان و شهامت و غيرت بودند. بااحساس و تعصب ديني به جبهه رفتند و دفاع كردند و به شهادت رسيدند. به نظاميان آمريكايي و نيروهاي صدام مي‌توان گفت؛ ماشين جنگي، خشن، آدم­كش و بي­احساس.

آنها مي‌دانند که اگر بروند، بهشتی برايشان نيست و جهنم در انتظارشان است و لذا مي­خواهند زنده بمانند و در اين دنيا به عيش و نوش برسند؛ نمي­خواهند بميرند. ولي نظامي ما زنده بودن را براي انجام مأموريت و براي شهيد شدن مي­خواهد.  نظاميان ما عاشق خدا بودند. شهداي ما حق بندگي را بجا آوردند. آنها سراسر وجودشان عشق و عاطفه بود و زماني هم كه مي­خواستند به جبهه بروند مصراً از امام خواستند دعا كند كه به شهادت برسند. عاشق لقاءالله بودند.

خوشا به حال شهيدان! خوشا به حال آنان كه رفتند. إن­شاءالله خداوند به ما توفيق دهد كه رهرو اين شهيدان باشيم و توفيق داشته باشيم كه از ميراث شهدا نگهداري كنيم و به بازماندگان آنها احترام و تكريم كنيم!

من در يك جمله براي شما مي‌گويم: دوستان من! عزيزان دانشجو! بازمندگان شهدا همين جمعي نیست كه در بين ما و ملت هستند. ميراث شهدا آن چيزي نيست كه از نظر مادي، شهيد به جا مي‌گذارد، مثل باغ، خانه، ماشين و غيره. بازماندگان شهدا و ميراث شهدا 70ميليون شرف و آبروست. ميراث شهدا 70ميليون غيرت و 70ميليون حماسه است. ميراث شهدا نه تنها 70ميليون عاشق، بلكه از ملك تا ملكوت عشق و ايثار است. ميراث شهدا دين، قرآن، شرف و غيرت است.

ما ميراث­دار اينها هستيم. ما حافظ نواميس كشوريم. ما نظامي­ها ميراث­دار خون شهداييم. اينها ميراث شهداست وگرنه ميراث مادي شهيد كه فاني است و هرچقدر هم كه زياد باشد تمام مي‌شود و ديگر چيزي باقي نمي‌ماند.

إن­شاءالله خداوند طول عمر بابركت و عزت و سلامتي به خانواده شهدا بدهد؛ ولي انسان فاني است. روزي مي‌آيد كه از خانواده شهدا كسي باقي نمی‌ماند و آنچه می‌ماند عشق جاودانه به خداوند است. آنچه باقی می­ماند شرف، دين، نظام، استقلال، قرآن و ولايت است که ميراث واقعي شهيدان است.

 بايد اين ميراث را حفظ كنيم. اگر پا جاي پاي آنها نگذاريم، اين ميراث از دست­مان مي‌رود و ناشكري كرده­ايم و آن­موقع به عذاب و عِقاب الهي ـ خداي ناكرده ـ گرفتار مي‌شويم، كه مطمئناً شما عزيزان امام و ملت بزرگ، شما نور چشمان و امید رهبر فرزانه­مان، ميراث­داران و امانت­داران درست و به حقی هستيد كه اين ميراث بزرگ و عزيز شهدا را حفظ خواهيد كرد.

چه خوب است كه سازمان ميراث فرهنگي بتواند شهادت شهيدان ما را به عنوان ميراث فرهنگي، اثر معنوي يا غيرملموس به ثبت جهاني برساند. ولي ما همگي بايد آن را به ثبت قلبي و عملي در وجود خويش برسانيم.

إن­شاءالله

 

 

منبع: این زمین در آن زمانه، نادره بهشتی، 1390، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده