پرسش و پاسخ هفته
چرا همیشه از پیروزی ها صحبت میکنید و شکستها را مطرح نمیکنید؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

قبل از پاسخ به این سوال ذکر این نکته لازم است که به جای استفاده از کلمات پیروزی و شکست که در جنگ بین دو کشور تعریف وسیع­تری دارد، از عملیات موفق و ناموفق استفاده کنیم.

در کلاس­های معارف جنگ اشاره­هایی به عملیات ناموفق شد، زیرا در این فرصت کم ما صرفاً می­توانیم مواردی را که باعث شکست دشمن و درحقیقت بازپس­گیری مناطق اشغال­شده است را ـ که نتیجه آن حفظ نظام اسلامی یا تحقق اهداف دفاعی کشور است ـ برای دانشجویان عزیز مطرح کنیم. برای اینکه هشت سال دفاع مقدس را نمی­توان در هشت ساعت خلاصه کرد. بحث­های مربوط به عدم موفقیت­ها و دلایل موفقیت­ها به صورت نقادانه و علمی در دانشگاه­های نظامی و مراکز فرهنگی برای دوره­های مختلف کارکنان پایور مطرح می­شود و مورد تجزیه و تحلیل قرار می­گیرد.

در این جلسات فرصتی برای پرداختن به عملیات ناموفق و دلایل آن نیست، ضمن اینکه شما عزیزان از نظر تاکتیک­های نظامی اطلاعات لازم را ندارید که ما بتوانیم در آن مورد برای شما توضیح بدهیم. ولی این مسلم است که ما وقتی صحبت از موفقیت می­کنیم، مفهومش این است که عدم موفقیتی هم وجود داشته است.

عملیات­های ما شاید بیش از نیمی با عدم موفقیت مواجه شده، ولی نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که با فشاری که روی نیروها و یگان­های عراقی بود و انضباطی که ناشی از ترس بر سربازان عراقی حاکم بود، آنها به این راحتی حاضر به شکست و تسلیم نبودند و اکثراً تا آخرین تیر سلاحشان مقاومت می­کردند و هیچ حرکت آفندی نیروهای خودی را سراغ نداریم که پس از موفقیت در آن ارتش صدام برای پس گرفتن هدف­های از دست رفته چندین پاتک شدید انجام نداده باشد، لذا موفقیت­های ما هم به سادگی به دست نمی­آمد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده