شهید صیاد در کلام یاران(35)
سال­شمار زندگی شهید سپهبد علی صیادشیرازی (بخش چهارم) 1365 ـ 1360 در تمام مدت 5 سال ـ 4 سال و 11 ماه و 4 روز، سال دوم جنگ تا نزدیك به پایان سال ششم جنگ ـ كه سرهنگ صیادشیرازی فرماندهی نیروی زمینی ارتش را بر عهده داشت، كشور ایران، در حال دفاع و دفع تجاوز دشمن بود. نیروی زمینی ارتش از عناصر اصلی دفاع و حمله در مقابل دشمن متجاوز بود. در این مدت، صیادشیرازی، جمعیتی بیش از 300 هزار نفر را در نیروی زمینی رهبری مینمود.

در حالی كه بیش از نیمی از این جمعیت در مناطق عملیاتی، درگیر رزم با دشمن بودند، نیروی زمینی مسئولیت دفاع از خطوط پدافندی درگیر رزم نزدیك با دشمن را در طول حدود 1000 كیلومتر بر عهده داشت. فرمانده نیروی زمینی، فرمانده همه این منطقه بود. لذا اگر در هر نقطه‌ای از این خط دفاعی، حادثه‌ای از طرف دشمن علیه نیروهای خودی به وجود می‌آمد، یا بخشی كوچك و یا بزرگ از خط دفاعی شكسته می‌شد، ضمن وجود سایر پیامدها، به حیثیت و اعتبار فرمانده نیروی زمینی نیز لطمه وارد می‌كرد. در این حالات معمولاً قضاوت‌‌ها هم به بی‌انصافی ناشی از عدم آگاهی به واقعیات و شرایط طرفین و توان یگانی چند برابر كمتر خودی و چند برابر بیشتر دشمن می‌انجامید. با این حال، صیادشیرازی با افتخار و موفقیت و آبرومندانه این جمعیت عظیم نزاجا را در آن شرایط بحرانی و زمان جنگ كه از خطوط مقدم تا عمق كشور در تمام جغرافیای كشور وسیع ایران پراكنده و خدمت می‌نمودند، فرماندهی و رهبری نمود. در این مدت بهترین ارتباط را با دیگر مجموعه‌های لشكری و كشوری به نفع خودی و علیه دشمن برقرار نمود.

موفق‌ترین و بزرگ‌ترین عملیات‌های دوره دفاع مقدس با شركت مجموعه نیروهای مسلح، به ویژه در سال دوم جنگ كه منجر به آزادسازی بخش زیادی از سرزمین‌های اشغالی گردید، در مدت فرماندهی سرهنگ صیادشیرازی بر نزاجا انجام گرفت.

 

1365

در 23/4/65 با حكم امام (ره) به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع منصوب شد.

در 11/5/65 سرهنگ حسین حسنی­سعدی به جای ایشان به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش با حكم امام منصوب شد و در آن حكم، امام خمینی از زحمات طاقت فرسای سرهنگ صیادشیرازی یاد كردند و ضمن تقدیر از او تأكید كردند … با تعهد كامل به اسلام و جمهوری اسلامی در طول دفاع مقدس از هیچ گونه خدمتی به كشور اسلامی خودداری نكرده و امید است در آینده نیز … موفق … باشد.

 

1366

در 18 اردیبهشت 66 به پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع و موافقت امام خمینی(ره)، همراه با تعدادی دیگر از فرماندهان ارتش، به درجه سرتیپی ارتقاء یافت.

 

1367

حضور مؤثر در عملیات مرصاد در روز 5/5/67.

… روز 4 مرداد 1367، شبانه خودم را با یك فروند هواپیمای فالكون، به كرمانشاه رساندم و صحنه پیشروی دشمن را از نزدیك مشاهده كردم و نتیجه گرفتم… تا ساعت یك و نیم شب ]5 مرداد 67[ نتوانستیم ماهیت دشمن را به دست آوریم كه چه كسی است كه همین طور در حال پیشروی است. … آنان باید تا تنگه چهارزبر در 34 كیلومتری كرمانشاه می‌آمدند، در آن تنگه باید خلبانان هوانیروز از عقب و جلو، راه را بر كاروان می‌بستند. ساعت 5 ]5/5/67[ به پایگاه رفتم، همه را آماده و مهیا برای توجیه دیدم… یك تیم آتش آماده شد. ابتدا خودم، با یك هلی‌كوپتر214 برای شناسایی دقیق و هماهنگی، به سمت مواضع حركت كردم. به این ترتیب، اولین عملیات را علیه نیروهای مهاجم و منافق آغاز كردیم … (در كمین گل سرخ، ص349)

عملیات كه تمام شد، در جاده كرمانشاه ـ اسلام‌آباد، هزاران كشته از آنان بجا مانده بود. اجساد پسران و دخترانی كه با ملت خود بسیار ناجوانمردانه رفتار كرده بودند. كسانی كه روز تنهایی میهن به یاری اردوی خصم شتافته بودند. (همان، ص 349)

 

1370 ـ 1367

به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع، دفتر كار وی محل مراجعه رزمندگان و فرماندهان سال‌های دفاع مقدس برای ارائه درخواست‌ها، پیشنهادها، شكایت‌ها، درد دل‌ها و … شده بود. وی نسبت به هر كدام از نظرات، با اعتقادی خداپسندانه و دلسوزانه، با توجه به نفوذ و اعتبار معنوی كه در مجموعه مدیریتی كشور داشت، با حداكثر توان اقدام و پی‌گیری می­نمود. اثرات هركدام از این اقدامات را در ابعاد و درجات مختلف می‌توان جستجو و اندازه‌گیری نمود.

 

1367

آذرماه 67: تلاش برای تأسیس انجمن برای رسیدگی به كودكان استثنایی.

… من خدا را شكر و سپاس می‌گویم كه در قلبم محبتی نسبت به این فرزند ]مرجان[ قرار داده است كه نه تنها از 3 فرزند دیگرم كمتر نیست، بلكه به دلایلی كه وجود دارد، به تدریج این محبت بیشتر می‌شود. (یادداشت‌های ویژه، ص100) ، (در كمین گل سرخ، ص 358)

 

1368

در مهرماه 1368 با حكمی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان اولین معاون بازرسی ستاد كل نیروهای مسلح منصوب شد.

 

1372 ـ 1371

رهبری و مدیریت اجرای ارزیابی توان رزمی نیروهای مسلح با دعوت و شركت جمع زیادی از مقامات و كارشناسان نیروهای مسلح.

این فعالیت از آبان­ماه 71 آغاز گردید و تا شهریور72 ادامه یافت. ارزیابی یادشده، تمام مجموعه نیروهای مسلح را به صورت نمونه یگانی از تمام جغرافیای ایران كه یگان‌ها مستقر بودند، پوشش داد. این بازرسی‌ها تأثیر بسیار چشمگیری در افزایش توان رزمی و یكنواخت­سازی روش‌ها در مجموعه نیروهای مسلح باقی گذارد.

 

1372

در شهریور 1372 با حفظ سِمت معاون بازرسی، از سوی مقام معظم رهبری و فرمانده كل قوا، به سِمت جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح منصوب شد.

 

1373

آموزش معارف جنگ را با هدف انتقال تجربیات دفاع مقدس به نسل جوان ارتش، برای دانشجویان سال 3 دانشگاه افسری پایه‌گذاری نمود. این آموزش به صورت فوق برنامه در ساعات آغاز خدمت به مدت 2 ساعت، برابر برنامه آموزش تنظیم شده توسط سرتیپ صیادشیرازی و فرماندهان هم­رزم وی در سال‌های جنگ اجرا شد.

بعد از پایان آموزش نظری، در اردیبهشت سال بعد، آموزش میدانی در مناطق عملیاتی تعیین شده را نیز برای همین دانشجویان با شركت اساتید و پیشكسوتان دفاع مقدس به اجرا درآورد.

آموزش نظری و میدانی معارف جنگ برای دانشجویان دانشگاه افسری بعد از شهادت ایشان تا زمان جاری بدون وقفه ادامه یافته است. با این تفاوت كه آموزش یادشده، دیگر دانشگاه‌های افسری آجا را نیز پوشش و توسعه داده است.

 

1374

هیئت معارف جنگ به صورت داوطلبانه و غیرسازمانی توسط سرتیپ صیادشیرازی با هدف آموزش و تدوین معارف جنگ پایه‌گذاری گردید. با دعوت از هم­رزمان سال‌های جنگ، این هیئت فعال گردید كه بعد از شهادت ایشان نیز همچنان فعال بوده و توسعه یافته است.

 

1378 ـ 1374

اجرای چندین مسافرت دسته­جمعی و فشرده زمانی برای آموزش و برداشت میدانی عملیات‌های مختلف به شرح زیر با حضور دانشجویان و اساتید در آموزش میدانی و فرماندهان سال‌های جنگ در برداشت میدانی.

اجرای آموزش نظری معارف جنگ برای دانشجویان سال 3 دانشگاه افسری امام علی(ع) از سال 1373 تا زمان شهادت، به تعداد 6 دوره، اجرای آموزش میدانی معارف جنگ برای دانشجویان پس از آموزش نظری، به تعداد 3 دوره، یك دوره در منطقه شمال­غرب و 2 دوره در مناطق عملیاتی جنوب.

برداشت میدانی از عملیات‌های انجام شده، از سال 74 تا 77 در 4 نوبت شامل: كردستان، مناطق عملیاتی طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس.

 

1378

روز 16 فروردین 1378 برابر با عید سعید غدیر از سوی مقام معظم رهبری و فرماندهی كل قوا، به درجه سرلشكری ارتقاء یافت.

 

1378

در روز 21 فروردین 78 در ساعات آغازین روز و حركت به محل كار توسط فردی پلید و وابسته و به فرمان تشكیلات پلیدی دیگر ترور گردید و به شهادت رسید. ساعاتی بعد از شهادت، سازمان مجاهدین خلق (معروف به منافقین) كه در پناه صدام در عراق مستقر بودند، اعلام كردند كه این ترور توسط این سازمان انجام گرفته است.

 

1378

شهید هنگام شهادت دارای 4 فرزند بود، 2 فرزند دختر و 2 فرزند پسر.

 

1378

شهادت شهید صیادشیرازی در 21 فروردین 1378، ضمن آنكه تمام ملت ایران را متأثر نمود، باعث گردید بسیاری از شخصیت‌های حقوقی بین‌المللی نیز مراتب تأثر و تسلیت خود را ابراز نمودند و در رسانه‌های جهانی منتشر گردد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز شهادت سپهبد صیادشیرازی پیامی صادر نمودند و در آن با عباراتی به شرح زیر شهید صیادشیرازی را توصیف نمودند:

… امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداكار دین و قرآن، نظامی مؤمن و پارسا و پرهیزكار … دلی نورانی و سرشار از عشق و ایمان و وفاداری به آرمان‌های بلند الهی … سرزمین‌های داغ خوزستان و گردنه‌های برافراشته كردستان، سال‌ها شاهد آمادگی و فداكاری این انسان پاك نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه‌های دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و خودگذشتگی او حفظ كرده است. … بنده برگزیده خدا …

 

 

منبع: شهید صیاد در کلام یاران، هادقی، محمود، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده