گفتمان ارتشی دفاع مقدس(4)
طرحهای دفاعی ارتش قبل از آغاز جنگ ایران و عراق 12. دستور امام خمینی(ره) به جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش همزمان با اتفاقات صحنه جنگ، صحنه سیاسی کشور نیز شاهد رقابت تنگاتنگ رقبای سیاسی و درگیری مردم در جنگ داخلی با منافقین و ائتلاف منافقین با بنی صدر، رئیس جمهور (وقت)، و فرمانده کل قوا بود که نهایتاً به عزل رئیس جمهور از فرماندهی کل قوا انجامید.

امام خمینی(ره) پس از عزل بنی صدر طی حکمی به شرح زیر، موقتاً اختیارات فرماندهی کل قوا را برای اداره صحنه جنگ به شهید سرلشکر ولی‌الله فلاحی تفویض فرمودند:

(نرم افزار صحیفه امام (ره) خرداد1360) 

بسم اللَّه الرحمن الرحيم

تيمسار ولى‌اللّه فلاحى، جانشين رئيس ستاد مشترك ارتش جمهورى اسلامى ايران.

تا تعيين تكليف جانشين فرماندهى نيروهاى مسلح، ستاد مشترك مجاز است با استفاده از اختيارات مقام رهبرى مأموريت‌ها و وظايف محوله را انجام دهد.

– 21 خرداد 1360 – روح اللّه الموسوى الخمينى                                                                                                              

 

بنابراین، با حکم فوق، فرماندهی جنگ در مناطق غرب و جنوب در اختیار ستاد ارتش و جانشین رئیس و سرپرست ستاد ارتش قرار می‌گیرد و اقداماتی برای شکستن حصر آبادان و اجرای عملیات ثامن‌الائمه نیز صورت می‌گیرد. اما پس از عملیات موفقیت‌آمیز ثامن‌الائمه و شکستن حصر آبادان و شهادت فرماندهان عالی جنگ در سانحه سقوط هواپیمای سی130، تغییرات و دگرگونی‌های دیگری در سطح فرماندهی عالی جنگ و صحنه‌های نبرد با دشمن صورت می‌گیرد که به طور مختصر به اقدامات ارتش در آن مقطع نیز اشاره خواهد شد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده