پرسش و پاسخ هفته
درباره شعار راه قدس از کربلا می­گذرد لطفاً توضیح دهید. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

ما هر تعبیری از زمان دفاع مقدس را باید با شرایط خودش بررسی و تحلیل کنیم. در سال 61 وقتی که خرمشهر را آزاد کردیم و روی دور تند فتوحات قرار داشتیم، یعنی در مدت کوتاه هشت ماه با انجام عملیات­های ثامن­الائمه، طریق­القدس، فتح­المبین و بیت­المقدس قسمت عمده سرزمین­های جنوب کشور آزاد شده بود. قدرت عظیمی برای دور تند عملیات­ها پیدا کرده بودیم. در این زمان بود که با پشتیبانی سیاسی غرب برنامه­ای ریخته شد که مجری برنامه­اش اسرائیل بود.

اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد و آن را به اشغال خود درآورد. لذا یک فضای سیاسی جدیدی در دنیا ایجاد شد. در این زمان صدام با حیله و برای رهایی از شکست مطرح کرد ما دو کشور آتش­بس کنیم و نیروهای عراق با نیروهای ارتشی و سپاهی شما به جنوب لبنان حمله کرده و آن را از دست اسرائیل خارج کنند. مسئولین وقت ارتش و سپاه بدون توجه به نیت ایده پیشنهادی صدام و فقط به منظور کمک به مردم لبنان و شور و اشتیاق مبارزه با صهیونیسم بررسی­های اولیه را انجام دادند. قرار شد یک تیپ از ارتش و یک تیپ از سپاه پاسداران به سوریه بروند.

یگان­های انتخاب­شده از ارتش و سپاه به سوریه رفتند (از ارتش در مرحله اول یک گردان اعزام شده بود)، شناسایی اولیه انجام شد و مترصد شروع عملیات بودند. وقتی که مطالب را به عرض حضرت امام(ره) رساندند که این کارها انجام شده و ما آمادگی داریم که به کمک مردم لبنان برویم، امام فرمودند فریب نخورید؛ صدام می­خواهد با این حیله هرجایی را که گرفته است تثبیت کند. بدانید که راه قدس از کربلا می­گذرد. یعنی راه مبارزه با اسرائیل بعد از پیروزی در این جنگ حاصل می­شود. یعنی اینکه باید اول به حساب صدام رسید، بعد به قدس رفت و درواقع این یک راهبرد نظامی است که حضرت امام(ره) اعلام کردند و این توطئه­ای که صدام و غرب با هم پیش­بینی و طراحی کرده بودند، از هم پاشید و یگان­های اعزامی ارتش مراجعت کردند و از سپاه عناصری برای ارائه آموزش و مشاورت نظامی باقی ماندند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده